V Gaze se našlo dalších 130 mrtvých. Hamas odmítl prodloužit příměří

  7:22aktualizováno  21:04
V pásmu Gazy v sobotu na dvanáct hodin zavládlo humanitární příměří. Krátký klid zbraní přijal Izrael i palestinské hnutí Hamas. Izrael později navrhl prodloužit příměří o čtyři hodiny, to však Hamas odmítl. V Gaze se podle palestinských zdrojů našla těla dalších až 130 obětí. Celkem tak již počet mrtvých stoupl na tisícovku.

Palestinské děti v uprchlickém táboře. Jejich rodiny opustily své domovy před rozsáhlou operací izraelské armády v Pásmu Gazy (25. července 2014). | foto: Reuters

Palestinské radikální hnutí Hamas odmítlo prodloužení humanitárního příměří v Pásmu Gazy o další čtyři hodiny. V textové zprávě rozeslané novinářům to podle agentury AP uvedl činitel Hamasu. Prodloužení původně dvanáctihodinového příměří navrhl Izrael. Podle izraelské armády byly po odmítnutí prodlouženého příměří ze strany Hamasu vypáleny na Izrael tři rakety z Gazy.

Příměří, které začalo platit v osm hodin tamního času (7:00 SELČ), mělo posloužit obyvatelům Pásma Gazy k tomu, aby si doplnili zásoby vody a potravin, a nemocnicím získat zdravotnický materiál. Opakovaně na uplatnění alespoň krátkodobého příměří apelovalo mezinárodní společenství i humanitární organizace.

Podle izraelské armády byly i přes prodloužení klidu zbraní na Izrael vypáleny z Gazy tři dělostřelecké granáty.

Mluvčí izraelské armády uvedl, že za dobu klidu zbraní ovšem budou izraelští vojáci dál pátrat po tunelech používaných palestinskými ozbrojenci k pašování zbraní a ke vpádům na izraelské území. Armáda podle něj „odpoví, pokud teroristé tohoto času zneužijí k útokům na personál izraelské armády nebo k palbě na izraelské civilisty“. Civilisté z Gazy, které izraelská armáda vyzvala, aby opustili svá obydlí, by se v té době do nich vracet neměli, apeloval podle agentury Reuters mluvčí izraelské armády. Mnoho jich přesto své domy přišlo zkontrolovat.

Na delším příměří se Izrael s Hamasem neshodnou

Několikahodinové příměří je zatím jediným výsledkem intenzivních vyjednávání zprostředkovatelů z USA, Egypta a OSN. Na návrh sedmidenního příměří zatím žádná ze znepřátelených stran nepřistoupila. Vyjednavači ovšem nyní intenzivně pracují na konečném textu, řekl v pátek americký ministr zahraničí John Kerry na večerní tiskové konferenci v Káhiře.

Hamas vs. Izrael

Podle Kerryho návrhu by v době trvání týdenního příměří měl Izrael a Hamas za pomoci Egypta zahájit jednání o trvalejším klidu zbraní. USA, generální tajemník OSN a Evropská unie mají zaručit, aby se tyto rozhovory zaměřily na témata, která jsou důležitá pro obě strany: pro Izrael je to odzbrojení Pásma Gazy, tedy zničení podzemních tunelů a raketového arzenálu Hamasu, pro Hamas je prioritou ukončení blokády Pásma a obnova infrastruktury poškozené boji.

Myšlenku sedmidenního humanitárního příměří podpořil v Káhiře i Kerryho egyptský protějšek Samí Šukrí a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

V sobotu se k otázce možného vícedenního příměří mezi Izraelem a Hamasem diplomaté znovu vrátili. Dalšímu kolu jednání jsou v Paříži přítomni kromě Kerryho také představitelé Francie, Británie, Německa a Itálie. Diplomaté navrhli stávající klid zbraní prodloužit.

Izrael ztratil další vojáky, počet zabitých Palestinců přesáhl 800

Izraelská armáda v sobotu ráno oznámila, že při bojích byli v pátek večer zabiti další dva její vojáci. Celkem tak za 18 dní operace Ochranné ostří v Pásmu Gazy Izraelské obranné síly přišly o 37 mužů. Na straně židovského státu zemřeli také dva civilisté.

Na palestinské straně se podle posledních informací bilance obětí vyšplhala bezmála na tisícovku. Palestinci nalezli díky krátkému příměří v troskách domů těla 85 lidí, oznámila agentura AFP. Drtivá většina obětí na palestinské straně jsou přitom civilisté, na 200 z nich byly děti.

Zranění utrpělo na šest tisíc Palestinců, na druhé straně pak 140 izraelských vojáků, z nichž tři jsou v kritickém stavu. Z hlediska Izraele je to nejvážnější ztráta od války s libanonským Hizballáhem v roce 2006.

Krátce před započetím příměří zabilo ostřelování z izraelského tanku 18 Palestinců z jedné rodiny v obci u Chán Júnisu na jihu pásma. Oznámil to podle agentury Reuters ministr zdravotnictví ve vládě Hamasu Ašraf Kudra. Mnoho dalších osob bylo podle něj při incidentu zraněno.

Velkou vlnu pobouření i za hranicemi regionu vyvolal čtvrteční útok izraelské armády na školu na severu Pásma Gazy, kterou tam provozovala OSN. Zemřelo tehdy nejméně 15 lidí a dalších 200 bylo zraněno, mezi nimi mnoho dětí (podrobnosti najdete zde). Izrael slíbil celý incident prošetřit.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V Brazílii se zřítil sedmipatrový dům. Pod troskami zahynuli dva lidé

Ve městě Fortaleza v Brazílii se v úterý náhle zřítil sedmipodlažní obytný dům. Místní hasiči a záchranáři z trosek...

Znásilněná a zavražděná Kurdka se stala symbolem brutality turecké invaze

Turečtí vojáci a jejich spojenci už mají na severu Sýrie na svědomí stovky obětí. Zabití jedné z nich však pobouřilo...

Zvrat konečně nastal. Brexit je 31. října a s dohodou, soudí český vyslanec

Velká Británie z Evropské unie pravděpodobně vystoupí k 31. říjnu, a to s novou dohodou na základech, na které naváže...

Rachotu pušek říkají popkorn. Děti války neznají lásku, jen nebezpečí

Ukrajinští lékaři evidují v posledních letech nárůst psychosomatických poruch u dětí žijících poblíž ukrajinské...

Najdete na iDNES.cz