Afričtí žadatelé o azyl v Izraeli protestují proti vězení a deportacím | foto: Reuters

Izrael chtěl poslat 16 tisíc afrických běženců na Západ, plán však pozastavil

  • 557
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pozastavil dohodu s úřadem OSN pro uprchlíky na přesídlení více než 16 000 afrických migrantů do nespecifikovaných třetích zemí. O několik hodin dříve ji přitom slavnostně představil jako úspěšné řešení otázky asi 35 000 lidí, které měla jeho vláda v úmyslu původně deportovat jinam.

Dohoda s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) předpokládá, že polovina lidí zamíří do třetích bezpečných zemí a polovina se jich integruje v Izraeli za peníze OSN. Tato druhá část dohody ale vyvolala odpor místních obyvatel, v jejichž lokalitách se migranti v současnosti vyskytují.

Netanjahu na Twitteru oznámil, že se rozhodl podmínky dohody přehodnotit. Dodal, že naslouchá kritice a je připraven se s odpůrci projektu v úterý setkat.  „Pozorně jsem si vyslechl mnoho komentářů týkajících se dohody a na základě toho jsem opět vyhodnotil klady a zápory. Nakonec jsem se rozhodl dohodu vypovědět,“ uvedl v úterý Netanjahu. Podle agentury AP k rozhodnutí přispěl tlak ze strany nacionalistických politiků.

Kam s lidmi z Eritreje

Netanjahu předtím konkrétně hovořil i o tom, kam by se asi polovina uprchlíků z 35 tisíc, kteří jsou nyní v Izraeli, měla přesunout: „Toto je jedinečná dohoda mezi vysokým komisařem OSN a Izraelem, která přesune 16 250 osob, přemístí je do rozvinutých zemí jako Kanada nebo Německo a Itálie. To je závazek, který vysoký komisař OSN učinil: zorganizovat to a dokonce to zaplatit,“ řekl Netanjahu na tiskové konferenci.

Netanjahu brojí proti běžencům z Afriky, chce je deportovat soudu navzdory

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dohodu potvrdil, ale zároveň upozornil, že konkrétní cílové státy zatím vybrány nebyly.  

Italské ministerstvo zahraničí v krátkém prohlášení oznámilo, že neexistuje žádná úmluva s Itálií v rámci dohody Izraele s UNHCR. Německé ministerstvo vnitra uvedlo, že „neví o konkrétní žádosti o přijetí do péče uprchlíků žijících v Izraeli, zejména z afrických zemí“.

Původně chtěl Izrael běžence vyhostit zpět do Afriky, tento záměr ale vyvolal protesty a kritiku řady sdružení. Deportace měly začít už v neděli, ale izraelský nejvyšší soud verdiktem z 15. března proces dočasně zablokoval.

Dohoda odvrací hrozbu nuceného vyhoštění do nejmenovaných afrických zemí, přičemž panovalo přesvědčení, že se jedná o Rwandu a Ugandu.  Později se však ukázalo, že ani jedna z těchto zemí o africké uprchlíky z Izraele nestojí

Izraelští piloti odmítají převážet uprchlíky do Afriky. Apelují na lidskost

Většina z dotyčných 35 až 40 tisíc migrantů pochází z Eritreje, jejíž vládu obvinila OSN ze zločinů proti lidskosti, a z Jižního Súdánu zmítaného už pátým rokem občanskou válkou. Běženci tvrdí, že z Afriky je vyhnalo ohrožení ve vlastní zemi, Izrael je ale označuje za ekonomické migranty a tvrdí, že nemá povinnost udělit jim azyl.

Problematické soužití v Tel Avivu se má uklidnit

Zbylí migranti dostanou v Izraeli trvalý pobyt, uvádějí izraelská média. Úřad izraelského premiéra uvedl, že body nové dohody budou naplňovány ve třech fázích v průběhu příštích pěti let.

Podle deníku The Times of Israel Netanjahu slíbil, že ti uprchlíci, kteří v Izraeli zůstanou, budou rozmístěni po celé zemi tak, aby se nekoncentrovali na jednom místě. To je případ jižního Tel Avivu, ve kterém si starousedlíci na soužití s běženci stěžují a někteří z nich plán deportací podporovali. 

Přestěhováním uprchlíků do dalších částí Izraele by podle izraelské vlády mělo situaci v Tel Avivu uklidnit. Novým obyvatelům Izraele se také vláda zavázala integraci co nejvíce usnadnit - radit jim bude při hledání práce a zajistí jim i potřebnou rekvalifikaci a vzdělání.

Protest migrantů proti věznění a deportacím v Izraeli:

24. ledna 2018

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video