Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvPodle listu The New York Times provedly Izraelské obranné síly (IDF) od listopadu nejméně 33 kontrolovaných demolicí. Týkaly se jak celých obytných čtvrtí, tak i mešit a škol.
IDF tvrdí, že vojáci v budovách vyhledávají a ničí teroristickou infrastrukturu. Podle armády někdy celá sousedství slouží jako „bojové komplexy“ pro členy Hamásu. Pásmo Gazy je protkané tunely, které slouží skupině k jejím operacím, podle Izraelců se skrývají i v takových civilních zařízeních, jako jsou nemocnice.
Podle izraelského levicově orientovaného listu Haarec se v izraelské armádě začala šířit praktika zapalování domů, dříve vyčleněná jen na specifické případy. Nejmenovaný velitel řekl listu, že budovy si vybírají na základě zpravodajských informací.
OBRAZEM: Gaza před a po. Satelitní snímky ukazují ničivost pomsty Izraele |
Haarec ale uvádí, že někteří členové IDF zakládají požáry jako pomstu za zabité kolegy při útoku teroristů ze 7. října, jenž izraelskou vojenskou operaci v Pásmu Gazy odstartoval. Zmiňuje i případ, kdy se na internetu objevil lísteček, v němž izraelští vojáci říkají svým náhradníkům, že obývaný dům nespálili a ponechali jim ho k užívání. „Víte, co máte dělat,“ stojí na lístku.
Velká část budov v Pásmu Gazy je v troskách kvůli izraelským leteckým úderům a nekompromisnímu postupu pozemních sil, cílené demolice ale dovedou napáchat jedny z největších škod. Izraelci jimi dovedou zničit i skoro 200 budov najednou.
Na sociálních sítích se též šíří neověřená videa, která ukazují izraelské vojáky dohlížející na pád zaminovaných budov. Na jednom jsou slyšet jejich radostné výkřiky, na dalším si připíjejí. Za tato videa čelí Izrael silné kritice.
Zřejmě největšímu odsouzení izraelská armáda čelila za záběry zničené univerzity Isra. Podle příznivců Palestiny čin ukazuje na nezájem Izraelců o vzdělání Palestinců. Ti obviňují Izrael, že jim destrukcí jejich obydlí zamezuje návrat domů po konci války.
Nad oprávněností zničení školní instituce se pozastavovali i američtí činitelé. Izrael čin obhajoval s tím, že budova sloužila jako tréninkový tábor a výrobna zbraní pro palestinské teroristy.
Otázka ospravedlnitelnosti demolicí
Izraelští činitelé pod podmínkou anonymity řekli listu NYT, že Izrael ničí palestinské budovy poblíž hranic s Gazou, aby zde vytvořil nárazníkovou zónu, a zabránil tak dalším přeshraničním útokům. USA se proti nárazníkové zóně staví.
Zaminování budov je nebezpečné. Minulý týden při přípravě jedné demolice zemřelo 21 vojáků. Šlo o nejkrvavější den pro Izrael od 7. října. Dva dny poté jejich spolubojovníci zveřejnili video, v němž slibují na jejich památku zničení 21 budov.
Nejtěžší den války. Izrael se po smrti 21 záložáků ptá, co dál s Gazou |
„Že to předtím bylo použito nepřátelskými bojovníky, není ospravedlnění pro takové ničení,“ tvrdí Marco Sassòl, profesor mezinárodního práva z Ženevské univerzity. Podle něj takové akce lze provádět jen v případě, že je to zcela nezbytné pro vojenské operace. „Neumím si představit, že to je případ univerzity, parlamentní budovy, mešity, školy nebo hotelu uprostřed Pásma Gazy.“
Izrael odmítá, že by porušoval mezinárodní právo. „Detonace a ničení budov se provádí schválenými a vhodnými prostředky,“ řekl mluvčí armády. Pokud se některé akce odehrály mimo tento rámec, prý je vyšetří.
Podle analýzy satelitních snímků, kterou zveřejnila britská stanice BBC, bylo od začátku války v pásmu Gazy poškozeno 144 až 170 tisíc budov.