Domy psychicky nemocných teroristů nebourejme, vyzývá izraelský prokurátor

  18:27aktualizováno  18:27
V Izraeli se rozhořela debata o běžné praxi tamní armády, která v reakci na útoky palestinských teroristů bourá jejich domy. Zatímco generální prokurátor rozhodl, že by se neměla demolovat obydlí psychicky nemocných útočníků, v izraelském parlamentu zaznívají hlasy, že by se naopak mělo bourat ještě víc než dosud.

Izraelská armáda strhla dům rodiny mladého Palestince, který v lednu ubodal k smrti židovskou osadnici na palestinském Západním břehu Jordánu. | foto: Reuters

Izraelští vojáci od roku 2015 zbourali pětatřicet domů a páskou zajistili dalších pět, píše list The Times of Israel. Praxi, kdy do několika měsíců po útoku Palestince přijede armáda a útočníkův dům strhne bez ohledu na to, zda v něm žijí i další jeho příbuzní, kritizují coby neefektivní a navíc kolektivní trest nejen palestinští představitelé.

Podle vlády premiéra Benjamina Netanjahua však jde o účinnou metodu, protože odrazuje další potenciální teroristy. Generální prokurátor Avichai Mandelblit ovšem ve středu upozornil na skupinu lidí, kde je podobná hrozba k ničemu. Tvrdí totiž, že si psychicky nemocní atentátníci neuvědomují, co pro ně ztráta domova bude znamenat.

„Takový člověk není schopný rozumně zvážit možnost, že dům, ve kterém žije, může být zničen, a díky této úvaze upustit od spáchání teroristického útoku, kterému chceme zabránit,“ míní. 

Prokurátor svůj postoj k demolicím napsal v dopise adresovaném izraelskému ministru obrany Avigdoru Libermanovi ze strany Izrael je náš domov, kterého naštvalo rozhodnutí armády a ministerstva spravedlnosti z minulého měsíce. Tehdy úřady oznámily, že nezbourají dům osmadvacetiletého Palestince, který v březnu zabil dvaatřicetiletého muže v Jeruzalémě. 

Fotogalerie

Útočníkova rodina totiž předložila jeho zdravotnickou dokumentaci, podle které se léčil s psychickými problémy. Proti rozhodnutí protestoval nejen Liberman, ale i příbuzní zavražděného Žida, podle kterých muž útočil „s čistou myslí“.

„Znepokojuje mě, že potenciální teroristé teď uslyší a uvidí, že se domov jiného teroristy nezbourá kvůli jeho anamnéze, která se nikdy nepotvrdí. Významně se tak sníží odrazující účinek,“ napsal zastánce tvrdého postupu vůči Palestincům Liberman, který demolice obhajuje i na svém Twitteru.

Víc bourání, volá předseda parlamentního výboru

Mandelblit také varoval, že by se bourání nemělo volit jako trest za útok příliš často. Upozornil, že i podle izraelského nejvyššího soudu by se v případech, kdy se teroristovi nepodařilo své oběti zabít, měl jeho dům namísto bourání jen zajistit páskou.

Přesně opačný postoj k tomu však zaujal předseda zahraničního a obranného výboru izraelského parlamentu Avi Dichter, podle kterého by se měly ničit i domy těch lidí, kteří se o útok neúspěšně pokusili. 

Podle listu The Jerusalem Post se v Knesetu zeptal, proč se postupuje pouze proti rodinám palestinských vrahů, když jsou pokusy o vraždu „stejně tak špatné, ale zkrátka se stalo, že tito lidé byli méně úspěšní v dokončení svého plánu“.

Prokurátor ovšem podotýká, že by rozšíření demolic mohlo ještě zesílit mezinárodní kritiku oblíbené izraelské praxe. Narazit by podle něj mohlo i u izraelského nejvyššího soudu, který by další bourání nemusel povolit.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

To nestačí! Protesty německých studentů za ochranu klimatu nekončí

Protesty proti ekologickým opatřením Angely Merkelové byly k vidění také v...

Když kancléřka Angela Merkelová slavnostně ohlašovala „průlomový“ balík vládních opatření k ochraně klimatu,...

Syrští migranti se převlékli za volejbalisty Ukrajiny, chtěli utéct z Řecka

Migranti na řeckém ostrově Lesbos (21. září 2019)

Deset syrských migrantů v převleku za ukrajinské volejbalisty zadržela v neděli na aténském letišti řecká policie....

TÝDEN OBRAZEM: Obří biologický obraz v Ženevě a orangutani na svobodě

RUKU V RUCE. Francouzsko-švýcarský umělec vystupující pod přezdívkou Saype...

V Ženevě vytvořil umělec obří biologicky rozložitelný obraz z uhlí, křídy, a mléčných proteinů. To v Brazílii stále...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz