Netanjahu slíbil anexi osad na Západním břehu. Nezodpovědné, míní rival Ganc

  11:59aktualizováno  11:59
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce v případě svého úspěchu v úterních volbách rozšířit izraelskou svrchovanost na okupovaném Západním břehu Jordánu. Anexi nelegálně postavených osad slíbil v sobotu v izraelské televizi. A kromě Palestinců sklidil kritiku i na domácí politické scéně.

Židovská osada Maaleh Adumim nedaleko Jeruzaléma (7. září 2009) | foto: AP

Netanjahu odpovídal na otázku, proč ještě neaktoval blok osad jako Maael Adumim nebo Guš Ecion na předměstí Jeruzaléma, jak sliboval. „To je zajímavý dotaz: Podnikneme nyní další krok? Odpověď je ano, posuneme se do další fáze,“ odpověděl premiér. A na dodatečný dotaz, zda tím myslí anexi, přisvědčil.

Fotogalerie

„Uplatním svrchovanost, přičemž nerozlišuji mezi bloky osad a samostatnými osadami, protože z mého pohledu je každé takové místo izraelské. Jako izraelská vláda máme svou odpovědnost. Nestane se, že bych někoho vystěhoval a umístil ho pod palestinskou správu. O každého se postarám,“ slíbil Netanjahu před úterními volbami. 

V těch mu jde o mnohé, usiluje už o pátý mandát (viz box). V osadách žije přes 400 tisíc Židů, z hlediska mezinárodního práva jsou však jejich domovy postavené nelegálně, protože stojí na okupovaném území. Západní břeh Jordánu Izrael okupuje od války v roce 1967, území by se přitom mělo stát součástí palestinského státu. Kromě něj Palestinci chtějí stát složit také z východního Jeruzaléma a Pásma Gazy.

Netanjahu se v rozhovoru také pochválil za to, že díky němu nedávno americký prezident Donald Trump uznal izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami. I ty obsadil Izrael ve válce v roce 1967 a v roce 1981 je v rozporu s rezolucí OSN anektoval. Premiér také řekl, že palestinský stát by ohrozil existenci Izraele.

Představitelé palestinské autonomie i Benny Ganc, hlavní volební rival izraelského premiéra, Netanjahuova sobotní slova odsoudili. Ganc je označil za nezodpovědnou snahu získat hlasy voličů. 

„Myslím, že vydávat takové strategické a historické prohlášení ve volební kampani je neseriózní a nezodpovědné,“ míní Ganc. Podle deníku The Times of Israel též uvedl, že je proti „jednostranným krokům“ a že jeho strana chce usilovat o globálně i regionálně podporovanou mírovou dohodu.

Průzkumy favorizují premiéra

Izraelské volby se konají už v úterý

Izraelské předčasné parlamentní volby se často označují jako referendum o úspěšnosti současného premiéra Benjamina Netanjahua. Ten usiluje o celkem pátý a již čtvrtý po sobě jdoucí mandát navzdory svým korupčním kauzám. 

Hlavním rivalem Netanjahuovy pravicové vládní strany Likud je někdejší náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc a jeho nová středopravicová strana Modrá a bílá. Hlasovat pro svého favorita bude mít možnost více než 6,3 milionu oprávněných voličů, přičemž nemalá část se podle médií stále rozhoduje. 

Ve volbách se utkají desítky stran, mimo hlavní favority také ultraortodoxní a arabské strany, dále okrajoví piráti či inkluzivní strana Pašut Ahava (Jednoduše láska), která hlásá mír mezi Izraelci a Palestinci. Přes hranici 3,25 procenta hlasů se zřejmě dostane jen zlomek z nich.

Izraelský list Haarec zveřejnil průzkum, podle kterého by Likud měl získat 30 křesel a Gancova Modrá a bílá 27, v koalici by si pak Netanjahu podle průzkumu zajistil 67 křesel. Izraelský kanál 12 zveřejnil průzkum, který předpovídá, že Likud získá 26 křesel a Modrá a bílá 30. I v tomto případě se však očekává, že Netanjahu bude mít větší koaliční potenciál. 

Palestinský ministr zahraničí Rijád Malkí agentuře AP řekl, že Netanjahu bude mít velký problém, pokud svá slova splní. 

„Pokud chce vyhlásit izraelskou svrchovanost nad Západním břehem, pak bude čelit skutečnému problému. Přítomnosti 4,5 milionu Palestinců. Co s nimi udělá?“ uvedl Malkí. Podle deníku The Times of Israel tím zřejmě mínil celkový počet Palestinců na Západním břehu, ve východním Jeruzalémě i v Pásmu Gazy.

Výrok izraelského premiéra kritizoval také hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát. Podle něj Izrael „bude bezostyšně porušovat“ mezinárodní právo tak dlouho, dokud to bude mezinárodní společenství tolerovat. Odpovědnost za politiku Izraele nese podle Irikáta hlavně vláda prezidenta USA Donalda Trumpa.

Ten už koncem roku 2017 prohlásil Jeruzalém za hlavní město Izraele, čímž vyvolal protesty Palestinců a vysloužil si i kritiku od řady zemí, od EU i od OSN, podle nichž tak jen dále zkomplikoval jednání o míru mezi Izraelem a Palestinci, která jsou už několik let ve slepé uličce.

Také mluvčí radikálního hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, Sámí abú Zuhrí kritizoval Netanjahuův výrok a vyzval palestinskou samosprávu pod vedením prezidenta Mahmúda Abbáse, aby zastavila bezpečnostní spolupráci s Izraelem na okupovaném Západním břehu. „Netanjahuovy sny o připojení Západního břehu nebudou nikdy splněny. Nedovolíme, aby se to stalo,“ řekl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Jako agent jsem znal pozlátko Západu, kasá se falešný Putin v pořadu BBC

BBC rozjela Show s Vladimirem Putinem

Na tenký led se pustila britská televize BBC, když ve středu představila svůj nový pořad. Tím je Show s Vladimirem...

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz