Izrael a Hizballáh si na hranici vyměnily vězně a těla vojáků

  9:17aktualizováno  22:35
Na hraničním přechodu Nakúra mezi Izraelem a Libanonem proběhla výměna vězňů a ostatků mezi židovským státem a hnutím Hizballáh. Izrael převzal rakve s těly dvou vojáků unesených v roce 2006. Totožnost Eldada Regeva a Ehuda Goldwassera potvrdil test DNA. Hizballáh za ně dostal pět prominentních vězňů.

Izraelci truchlí nad rakvemi vojáků Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva (16. července 2008) | foto: Reuters

Obtížně vyjednaná výměna, která pro Izrael znamená hořké sousto, začala ráno. Zástupci Hizballáhu nejdříve předali rakve lidem z Červeného kříže, kteří je odnesli do připraveného auta a převezli na izraelské území.

Testy DNA ukázaly, že se opravdu jedná o těla Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva, vojáků, kterých se Hizballáh zmocnil při přeshraničním útoku 12. července 2006.

Únos se tehdy stal jednou z rozbušek války, jež si za 34 dní vyžádala přes 1 200 mrtvých na libanonské a 159 na izraelské straně a v podstatě k ničemu nevedla. Izraelcům se vojáky osvobodit nepodařilo a nesplnili ani další cíl - rozdrtit Hizballáh. Ten naopak během násilností v očích Libanonců posílil a na konci konfliktu se prohlásil za vítěze.

Rodiny vojáků dnes při pohledu na rakve ztratily i poslední naději, kterou jim skýtalo jisté mlžení ze strany Hizballáhu. Izraelská vláda sice v posledních týdnech prohlašovala, že vojáci jsou s největší pravděpodobností mrtví, ale Hizballáh se nikdy zcela jasně nevyjádřil. A libanonský tisk ještě včera naznačoval, že mohou být naživu.

"Není jednoduché tohle vidět, ačkoli už na tom není nic překvapivého. Ale... konfrontace s realitou byla obtížná," řekl izraelskému rozhlasu otec jednoho z vojáků Šlomo Goldwasser, když v televizi sledoval záběry rakví. Pohřeb se má konat ještě dnes.

Těžký den pro Izrael
Šíitské hnutí výměnou za ostatky dostalo pětici živých vězňů a také těla dvou set mrtvých bojovníků. Odpoledne, několik hodin po začátku akce, libanonská televize uvedla, že vězni byli vskutku propuštěni, překročili hranici a vstoupili do Libanonu. Je mezi nimi i "prominent" Samir Kuntar, který měl v izraelském žaláři strávit zbytek života za vraždu čtyř lidí včetně čtyřleté holčičky z roku 1979.

Pro Kuntara a čtyři další osvobozené bojovníky byla připravena triumfální uvítací ceremonie v Bejrútu. Na letišti je jako hrdiny uvítali nejvyšší vládní a straničtí představitelé. "Váš návrat je novým vítězstvím," prohlásil prezident Michel Sulajmán. Na následné uvítací ceremonii v jižní části města se nakrátko objevil na pódiu i vůdce Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh, obklopený tělesnými strážci.

Poté, co si Nasralláh potřásl rukama se všemi pěti osvobozenými bojovníky, každého objal a políbil, řekl desetitisícům shromážděných lidí, že éra porážek je pryč a nyní nastala éra vítězství. "Tento národ, tento lid a tato země nemohou být poraženy," řekl Nasralláh, který se jen velmi vzácně objevuje na veřejnosti. Shromážděným slíbil, že k nim později promluví z bezpečného tajného místa přes videospojení, uvedla ČTK.

Na izraelské straně hranice naopak tekly slzy. "Je to velmi smutný den. Izrael zaplatil vysokou cenu," řekl CNN vládní mluvčí Mark Regev. Shrnul tak pocity mnoha svých krajanů: výměna je vnímána jako triumf Hizballáhu a bolestná nutnost.

Eldad Regev a Ehud GoldwasserVydat pět důležitých vězňů bylo pro židovský stát těžké rozhodnutí. Když se izraelské vojáky nepodařilo osvobodit během zmíněné války s Hizballáhem, považované izraelskou veřejností za zpackanou, rodiny unesených mužů zahájily intenzivní kampaň za návrat svých synů. "Poslední dva roky jsme nedělali nic jiného, než mluvili s médii a tlačili na vládu," řekl CNN Šlomo Goldwasser.

Dohodu o výměně nakonec zprostředkoval německý agent pověřený OSN. Izrael přistoupil na podmínky Hizballáhu. Zvítězila "morální a citová povinnost dostat vojáky domů," jak o ní včera mluvil prezident Šimon Peres a dnes vládní mluvčí Regev. Hizballáh prohlásil, že dohodou o výměně Izrael oficiálně přiznal porážku v letní válce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Najdete na iDNES.cz