Izrael a Hizballáh si na hranici vyměnily vězně a těla vojáků

  9:17aktualizováno  22:35
Na hraničním přechodu Nakúra mezi Izraelem a Libanonem proběhla výměna vězňů a ostatků mezi židovským státem a hnutím Hizballáh. Izrael převzal rakve s těly dvou vojáků unesených v roce 2006. Totožnost Eldada Regeva a Ehuda Goldwassera potvrdil test DNA. Hizballáh za ně dostal pět prominentních vězňů.

Izraelci truchlí nad rakvemi vojáků Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva (16. července 2008) | foto: Reuters

Obtížně vyjednaná výměna, která pro Izrael znamená hořké sousto, začala ráno. Zástupci Hizballáhu nejdříve předali rakve lidem z Červeného kříže, kteří je odnesli do připraveného auta a převezli na izraelské území.

Testy DNA ukázaly, že se opravdu jedná o těla Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva, vojáků, kterých se Hizballáh zmocnil při přeshraničním útoku 12. července 2006.

Únos se tehdy stal jednou z rozbušek války, jež si za 34 dní vyžádala přes 1 200 mrtvých na libanonské a 159 na izraelské straně a v podstatě k ničemu nevedla. Izraelcům se vojáky osvobodit nepodařilo a nesplnili ani další cíl - rozdrtit Hizballáh. Ten naopak během násilností v očích Libanonců posílil a na konci konfliktu se prohlásil za vítěze.

Rodiny vojáků dnes při pohledu na rakve ztratily i poslední naději, kterou jim skýtalo jisté mlžení ze strany Hizballáhu. Izraelská vláda sice v posledních týdnech prohlašovala, že vojáci jsou s největší pravděpodobností mrtví, ale Hizballáh se nikdy zcela jasně nevyjádřil. A libanonský tisk ještě včera naznačoval, že mohou být naživu.

"Není jednoduché tohle vidět, ačkoli už na tom není nic překvapivého. Ale... konfrontace s realitou byla obtížná," řekl izraelskému rozhlasu otec jednoho z vojáků Šlomo Goldwasser, když v televizi sledoval záběry rakví. Pohřeb se má konat ještě dnes.

Těžký den pro Izrael
Šíitské hnutí výměnou za ostatky dostalo pětici živých vězňů a také těla dvou set mrtvých bojovníků. Odpoledne, několik hodin po začátku akce, libanonská televize uvedla, že vězni byli vskutku propuštěni, překročili hranici a vstoupili do Libanonu. Je mezi nimi i "prominent" Samir Kuntar, který měl v izraelském žaláři strávit zbytek života za vraždu čtyř lidí včetně čtyřleté holčičky z roku 1979.

Pro Kuntara a čtyři další osvobozené bojovníky byla připravena triumfální uvítací ceremonie v Bejrútu. Na letišti je jako hrdiny uvítali nejvyšší vládní a straničtí představitelé. "Váš návrat je novým vítězstvím," prohlásil prezident Michel Sulajmán. Na následné uvítací ceremonii v jižní části města se nakrátko objevil na pódiu i vůdce Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh, obklopený tělesnými strážci.

Poté, co si Nasralláh potřásl rukama se všemi pěti osvobozenými bojovníky, každého objal a políbil, řekl desetitisícům shromážděných lidí, že éra porážek je pryč a nyní nastala éra vítězství. "Tento národ, tento lid a tato země nemohou být poraženy," řekl Nasralláh, který se jen velmi vzácně objevuje na veřejnosti. Shromážděným slíbil, že k nim později promluví z bezpečného tajného místa přes videospojení, uvedla ČTK.

Na izraelské straně hranice naopak tekly slzy. "Je to velmi smutný den. Izrael zaplatil vysokou cenu," řekl CNN vládní mluvčí Mark Regev. Shrnul tak pocity mnoha svých krajanů: výměna je vnímána jako triumf Hizballáhu a bolestná nutnost.

Eldad Regev a Ehud GoldwasserVydat pět důležitých vězňů bylo pro židovský stát těžké rozhodnutí. Když se izraelské vojáky nepodařilo osvobodit během zmíněné války s Hizballáhem, považované izraelskou veřejností za zpackanou, rodiny unesených mužů zahájily intenzivní kampaň za návrat svých synů. "Poslední dva roky jsme nedělali nic jiného, než mluvili s médii a tlačili na vládu," řekl CNN Šlomo Goldwasser.

Dohodu o výměně nakonec zprostředkoval německý agent pověřený OSN. Izrael přistoupil na podmínky Hizballáhu. Zvítězila "morální a citová povinnost dostat vojáky domů," jak o ní včera mluvil prezident Šimon Peres a dnes vládní mluvčí Regev. Hizballáh prohlásil, že dohodou o výměně Izrael oficiálně přiznal porážku v letní válce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Británie na mučidlech EU. Parlament odmítl „brexit nebrexit“

Odpůrci brexitu před britským parlamentem (4. 12. 2018)

Ještě nikdy žádná vláda v Británii neprohrála parlamentní hlasování o klíčové záležitosti své politiky tak...

Berlusconi kandiduje do Evropského parlamentu, chce změnit budoucnost

Šéf strany Vzůru, Itálie a někdejší premiér Silvio Berlusconi v Římě (18. ledna...

Kontroverzní podnikatel a bývalý italský premiér Silvio Berlusconive čtvtek oznámil, že bude kandidovat do Evropského...

Britská armáda může kvůli neřízenému brexitu povolat záložní jednotky

Pohřeb britského veterána Harolda Percivala v anglickém městečku Lytham St....

Britské ministerstvo obrany oznámilo nový rozkaz, který umožňuje povolat do služby armádní zálohy kvůli realizaci...

Najdete na iDNES.cz