Technici věštili zkázu Grenfell Tower dávno, počet obětí vzrostl na třicet

  13:04aktualizováno  13:30
Britští vládní experti na stavební bezpečnost už několik let upozorňují na nedostatky v provádění zateplení řady budov. Nevhodné zateplení podle všeho stojí za katastrofickým požárem Grenfell Tower. Londýnská stavba prošla rekonstrukcí před dvěma lety. Počet obětí tragédie v pátek vzrostl na třicet.

Plameny pohltily výškový bytový dům v západním Londýně (14. června 2017) | foto: Reuters

Už loni v dubnu experti ve své zprávě uváděli, že stále větší tlaky na rychlé zateplení budov „zvyšují riziko použití potenciálně hořlavých materiálů“. Na zateplení Grenfell Tower stavební firma využila panely Reynobond, které se skládají z několika vrstev. Obsahují mimo jiné hliníkovou fólii, zinek a doplňují se izolační výplní, uvádí výrobce na webových stránkách.

Požár v Londýně

Podle stavební dokumentace se mezi panely v každém patře měla vkládat ohnivzdorná bariéra. Ředitel Fire Protection Association Jim Glocking však na základě vlastních testů tvrdí, že podobné systémy mají celou řadu slabin. Týkají se především nevhodně provedených prostupů ventilace či potrubí. V takovém případě je zateplení náchylné k vytvoření komínového efektu a rychlému rozšíření požáru. Otázkou také zůstává, zda bariéry v konstrukci byly.

Hlavní dodavatel projektu rekonstrukce Grenfell Tower společnost Rydon však tvrdí, že stavba splňovala všechny technické normy i bezpečnostní standardy. Výkonný ředitel Robert Bond dodal, že společnost bude spolupracovat s úřady i policií na řádném vyšetření tragického požáru. Případ však blíže komentovat nechtěl.

Izolační výplň nové fasády dodávala firma Celotex, uvádí server The Guardian. Tepelně izolační obklad splňoval nejpřísnější normy požární bezpečnosti. Požár se tedy podle všeho rychle rozšířil kvůli panelům Reynobond. Nezávislé testy však ukázaly, že i samotný izolant vyrobený z polyisokyanurátu mohl být nebezpečný. Při extrémně vysokých teplotách se z něj totiž uvolňují toxické zplodiny kyanovodíku.

14.června 2017 v 08:43, příspěvek archivován: 16.června 2017 v 12:26

#Glenfell Tower drawings. Single stairs for 120 flats in 24 floors. Flats started on 4th floor, lower ones added in remodelling. #LondonFire https://t.co/5Gl3JqILlD

Mayová čelila kritice, že nenavštívila přeživší

Pod palbu kritiky se kvůli přístupu k tragédii v Grenfell Tower dostala premiérka Theresa Mayová. Místní obyvatelé, opozice, média i někteří členové její Konzervativní strany jí vytýkají, že se několik dní nesetkala s přeživšími obyvateli londýnského bytového domu. Napravila to až v pátek odpoledne.

Fotogalerie

Ke kritice se připojil i lídr labouristů Jeremy Corbyn. Na pomoc lidem, kteří přišli při tragédii o střechu nad hlavou, přišel s poněkud netradičním nápadem. Navrhuje, aby se tito lidé přesunuli do prázdných bytů bohatých zahraničních investorů v oblasti Kensingtonu, píše The Independent.

Na místo se v pátek vydala také královna Alžběta II. a princ William. Panovnice mezi lidi zasažené tragédií zašla před plánovanou audiencí, kterou má udělit českému prezidentovi Miloši Zemanovi (více zde).

Královna s vévodou z Cambridge zavítali do krizového střediska Westway Community Centre, kde jsou nouzově ubytováni mnozí z těch, kteří při požáru 24podlažní budovy se 120 byty přišli o domov. Ve středisku byli při návštěvě královny přítomni také dobrovolníci.

Požár věžové budovy Grenfell Tower si vyžádal nejméně 30 lidských životů. Vzhledem k tomu, že se desítky lidí stále pohřešují, je však téměř jisté, že bilance obětí ještě poroste. Velitel londýnské policie Stuart Cundy připustil, že se možná nepodaří všechny oběti identifikovat. Další lidé zůstávají v nemocnicích. Policie také uvedla, že požár podle dosavadního vyšetřování nebyl založen úmyslně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Víra nebo smrt. Církev je jedinou cestou, jak při odchodu z kartelu nezemřít

Člen gangu MS-13 navštěvuje program ve věznici Chalatenango, který má zločince...

Opustit jihoamerický drogový kartel není nic jednoduchého. Odpadlictví se obvykle trestá smrtí. Gangsteři, kteří chtějí...

Na Saúdy dopadly desítky raket z Íránu, uvedly USA. Ukázaly fotky z družic

Hořící ropné zařízení v saúdskoarabském Abkajku po útoku (15. září 2019)

Saúdskoarabská ropná zařízení zasáhly desítky raket s plochou dráhou letu, které podle všeho odpálily nasazené...

Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, píše Cameron ve svých pamětech

Boris Johnson (vlevo) a David Cameron na snímku z roku 2010.

Boris Johnson prosazoval v roce 2016 vystoupení Británie z Evropské unie, aby si pomohl ve své politické kariéře. O...

Najdete na iDNES.cz