„Zástupce obžaloby požádal soud, aby Safronova uznal vinným z vlastizrady a uložil mu trest dvacet čtyři let odnětí svobody v nápravném zařízení s přísným režimem,“ citovala agentura TASS z vyjádření soudu.
Safronov od počátku jakoukoliv vinu odmítá. Zdůrazňuje, že se věnoval jen žurnalistice a neměl přístup ke státnímu tajemství. „Maximální trest podle daného článku zákona činí dvacet let,“ upozornil navíc list Kommersant, pro který Safronov dříve pracoval. Soudní proces se odehrává v utajení, s vyloučením médií a veřejnosti.
Ruské špionážní kauzy? Jdou po ženách v domácnosti a vědcích, líčí Safronov |
Rusa v červenci 2020 zatkla tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Tvrdí, že novináře v roce 2012 zverbovala česká rozvědka a že Safronov předával tajné informace o dodávkách ruských zbraní postsovětským státům, na Blízký východ, do Afriky a na Balkán. Tyto informace by prý státy NATO mohly použít proti bezpečnosti Ruska.
Podle vyšetřovatelů měl novinář také předávat informace o působení ruských vojáků v Sýrii politologovi Demurimu Voroninovi, který je prý dále přeposílal německé tajné službě. Voronin podle vyšetřovacího spisu platil Safronovovi za poskytnuté údaje 248 dolarů (asi 6 tisíc korun). Podle prokuratury se novinář dopouštěl trestných činů kvůli odměně.
Server Meduza upozornil, že podle investigativních novinářů lze veškeré informace, jejichž předání české a německé rozvědce klade obžaloba Safronovovi za vinu, najít v otevřených zdrojích.
Voronin, který dříve přistoupil na dohodu s vyšetřovateli výměnou za svědectví proti Safronovovi, u soudu poskytl výpověď, jež Safronova očišťuje. Agentuře RIA Novosti to v pondělí řekl novinářův obhájce Ivan Pavlov, bez dalších podrobností o výpovědi svědka obžaloby.
30. června 2021 |