Na základní příjem 780 eur (téměř 20 000 Kč), který označuje vláda jako „nepodmíněný“, bude mít podle současného návrhu nárok každý měsíc člověk v domácnosti, jenž přece jen řadu podmínek splnit musí. Musí žít v podnájmu nebo ve svém bytě zatíženém hypotékou a nesmí mít jiný zdroj výdělku. Z toho 150 eur (3 830 Kč) musí připadnout na nájem či splátku hypotéky, informoval v pátek server Euronews.
Má-li někdo příjem nižší než 780 eur, bude mu přidáno až do výše této sumy, která se pokládá za hranici chudoby pro jednoho člověka. Imigranti, kteří nepochází z EU, budou mít na nepodmíněný příjem nárok, jen pokud žijí v Itálii nejméně deset let.
Zavedení základního „nepodmíněného“ příjmu pro chudé a snížení důchodového věku byly klíčové body koaliční smlouvy protiimigrační Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). Premiér Giuseppe Conte po čtvrtečním jednání vlády schválení reforem přivítal jako „projekt, který se týká pěti milionů lidí žijících v chudobě a milionu lidí, kteří mohou dříve odejít do důchodu“.
V roce 2017 žilo podle údajů italského statistického úřadu ISTAT pět milionů Italů v absolutní chudobě. To znamená, že si nemohou dovolit základní zboží a služby. Většina z nich žije v jižní Itálii, kde má nejvíce podporovatelů M5S.
Nutnost veřejně prospěšných prací
Lidé, kteří budou pobírat zmíněný příjem, musí týdně vykonat osm hodin veřejně prospěšné práce, chodit na školení a kurzy a přijmout jednu ze tří nabídek práce, které odpovídají jejich kvalifikaci. Dávky takto mohou pobírat po 18 měsíců, poté je třeba o ně požádat znovu. Pakliže nějaká firma takového člověka zaměstná, bude do vypršení 18 měsíců dostávat jeho dávky. Za zneužití systému hrozí trest až šest let vězení.
Itálie kráčí ve stopách Řecka. Politici chtějí rozdávat peníze zdarma |
Šéf M5S a vicepremiér Luigui Di Maio informoval, že „nepodmíněný“ příjem, jak jej sám označil, bude udílen od dubna a že v únoru budou zveřejněny informace, jak o něj bude možné zažádat.
Odchod do důchodu by se měl řídit podle „kvóty 100“ - ten, kdo bude do penzijního systému přispívat po 38 let, bude moci do důchodu odejít v 62 letech místo dosavadních 67 let.
24. února 2018 |