O osudu každého uprchlíka společně hlasujeme, líčí komisař z Říma

  6:15aktualizováno  6:15
Itálie se v posledních měsících potýká s nezvladatelným počtem žádostí o azyl. V Římě má na starosti rozhodování o budoucnosti uprchlíků komisař Giorgio De Francesco. Mnohé z nich musí posílat zpět domů, protože nesplňují podmínky pro udělení mezinárodní ochrany.

Snem uprchlíků je získat v Itálii ochranu a italské doklady. Muž na snímku novinářům ukazuje, že on byl při azylovém řízení spěšný. | foto: Profimedia.cz

Cesta do Evropy je pro mnohé uprchlíky bojem o život. Většina z nich míří do Itálie přes Středozemní moře. Když konečně dorazí ke břehům nebo je zachrání jedno z plavidel pobřežní stráže, myslí si, že mají vyhráno. Boj o lepší život tím však teprve začíná. Kvůli nezvladatelnému počtu žadatelů o azyl totiž mnozí z nich odejdou s prázdnou.

Sicilská noční můra pro uprchlíky. Žijeme tu jako otroci, tvrdí

Své o tom ví devatenáctiletý Bangladéšan Nanue Matabor. Prvním problémem při žádosti o azyl pro něj byla jazyková bariéra. Mluví pouze bengálsky. Informace o azylovém systému v Itálii mu musel tlumočit překladatel. Odpovídal na desítky otázek. Je vaše jméno napsáno správně? Uvedl jste korektní datum narození? Patřil jste v Bangladéši k některé z etnických skupin? „Jsem sirotek. Svou etnickou skupinu neznám,“ odpověděl Matabor zmateně.

Následovalo 46minutové posezení před římským komisařem pro udílení mezinárodní ochrany Giorgio De Francescem, píše server The New York Times. Ten pracuje v nejvyšších patrech italského systému pro udělování azylu. Matabor mu popsal život v bangladéšské sirotčinci i následný pobyt v adoptivní rodině. Stihl se oženit. Jeho adoptivní bratr však byl v hledáčku jako nepřítel vlády. Jednoho dne si pro něj přišli neznámí muži. Nenašli ho však a zlost si vybili na Mataborovi.

Cesta do Evropy

Ve strachu o život si půjčil peníze a bez manželky odjel do Libye, kde až do vypuknutí občanské války pracoval v jednom z místních hotelů. Kvůli bojům posléze prchl do Itálie. „Pokud se vrátím do Bangladéše, zabijí mě,“ apeloval na komisaře při pohovoru. De Francesco si vše trpělivě zapisoval. Výpověď Matabora musí být součástí oficiální žádosti o azyl.

Fotogalerie

De Francesco v posledních měsících vyslechl stovky podobných příběhů. Ty nejhorší případy si pamatuje dodnes. Nejčastěji vzpomíná na povídání nigerijské ženy. „Strašně trpěla. Přišla o rodiče. Její rodina se k ní nechovala hezky,“ vzpomíná. Její výpověď ho dojala. Žádost o azyl však musel zamítnout. „To, co mi řekla, nebyly důvody, kvůli kterým by měla získat mezinárodní ochranu,“ vysvětlil.

Když dnes dvaapadesátiletý De Francesco vyrůstal v Římě, myšlenka jednotné Evropy se stávala vítaným východiskem a pojistkou proti případným konfliktům. De Francesco tehdy snil o společné Evropě jako federaci členských států. Vystudoval práva a mnoho let strávil na ministerstvu vnitra, kde připravoval legislativu pro parlament.

Nápor žádostí o azyl

Pod tlakem uprchlické krize požádal o přeložení. Na starosti dostal dohled na azylovým systémem v italské metropoli. „Problematika uprchlíků je to, co nás teď pálí,“ míní.

Itálie pod tlakem migrantů

Itálie předpokládá, že se letos na její území dostane rekordní počet migrantů. Pokud se udrží nynější trend, dorazí na Sicílii do konce letošního roku celkem 192 000 běženců, domnívá se italské ministerstvo vnitra. Výrazně tak bude překonán dosud nejvyšší počet 170 000 uprchlíků z roku 2014.

V současnosti v zemi pobývá zhruba 176 000 lidí, kteří žádají o azyl. Je mezi nimi i na 24 000 nezletilých dětí, které se do Itálie dostaly bez doprovodu dospělých, což je dvojnásobek počtu z loňska. Většinu přicházejících podle ministerstva tvoří obyvatelé Nigérie, Eritreje a Guineje.

Během letoška dostalo výzvu k opuštění země 17 000 lidí. Ve skutečnosti jich bylo však deportováno jen 5 000. Rovněž Bruselem slibované rozdělení desetitisíců migrantů do dalších zemí Evropské unie je velmi pomalé.

Zdroj: ČTK

Bojí se, že frustrace lidí z nekončícího přílivu migrantů může ohrozit myšlenky jednotné Evropy. Je to vidět i na tom, jak jednotlivé země rozhodují o udělení azylu. „O stejném případu by mohlo být rozhodováno v Británii, Itálii, Německu a Francii. A dostali bychom čtyři různá rozhodnutí,“ myslí si expert na evropskou azylovou politiku Bruce Leimsidor.

Aby členové italské komise dokázali zvládat příliv žádostí o azyl, každý z pěti členů vždy sám vede rozhovor s jedním uprchlíkem. Následně svá zjištění prezentuje kolegům. Celá komise pak hlasuje o udělení azylu. „Nechceme, aby o životě lidí rozhodoval pouze jeden člověk,“ dodává k tomu Mario Morcone, který na ministerstvu vnitra dohlíží na migrační systém.

Na počátku listopadu v udělení azylu doufal i Nanue Matabor. Měl si vyslechnout konečný verdikt. Čekala na něj i jeho manželka, která žije v Bangladéši. Matabor však měl smůlu. Jeho žádost byla zamítnuta. Překladatel mu musel vysvětlit, co bude dál. Matabor se může odvolat a požádat o přezkoumání verdiktu. S největší pravděpodobností se však bude muset vrátit domů. Letenku mu uhradí italské úřady.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Terorista z Barcelony spolupracoval s tajnou službou, tvrdí španělský tisk

V centru Barcelony najel řidič dodávky do davu lidí. (18. 8. 2017)

Šéf teroristické buňky, která spáchala v roce 2017 atentáty v Barceloně a dalším katalánském městě, byl zřejmě...

Věděla, co dělá. Manta obrovská si k potápěčům připlula pro pomoc

Manta obrovská (15. září 2018)

Třímetrová manta obrovská se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se zdálo, že je žádá o pomoc. Každopádně manta...

Vezl minerálku, ale pil alkohol. Český řidič kamionu havaroval na Slovensku

Ilustrační snímek

Opilý český řidič kamionu havaroval v úterý odpoledne na slovenské dálnici D1 na západě země. Policisté mu v dechu...

Randstad s.r.o.
Montážní dělník - až 21.000

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz