Itálie chystá veřejné práce pro uprchlíky a rozmístí je po celé zemi

  18:45aktualizováno  18:45
Italská vláda na konci uplynulého týdne začala rozjíždět svůj plán, který má vyřešit problém s běženci v zemi. Jeho součástí je rozmístit je po celé zemi, ale i podstatně rychleji deportovat ty, kteří nedosáhnou na azyl. Po loňském roce, který byl pro Itálii z pohledu migrační krize rokem nepříjemných rekordů, se až nyní vláda rozhodla k razantním krokům.

Záchranný člun s migranty nedaleko pobřeží Libye (2. ledna 2017) | foto: Reuters

Od roku 2014 dorazilo do Itálie více než půl milionu migrantů a dnes jich v přijímacích centrech čeká na rozhodnutí o azylu na 175 000. Vláda je chce nyní rozptýlit z několika velkých středisek po celé zemi podle vzorce, že by na 1 000 obyvatel připadlo něco přes dva migranty. Zároveň mají být žadatelé o azyl povinni si na svůj pobyt přivydělat hlavně bezplatnými veřejnými pracemi.

Fotogalerie

Program už byl testován v minulých měsících v severoitalském městě Belluno. Nyní ho chce vláda rozšířit po celé zemi a nabízí finanční výpomoc regionům, které se budou na programu podílet.

Pokud se jí podaří program „prodat“, hodlá zavřít největší přijímací střediska. „Menší střediska znamenají lepší atmosféru mezi běženci a místními,“ řekl k tomu ministr vnitra Marco Minniti a dodal, že to umožňuje i lépe pohlídat bezpečnost v centrech pro uprchlíky.

Mnoha regionům se i přes finanční pobídky do připojení k programu nechce. V zemi, kde je nezaměstnanost mezi mladými okolo 40 procent, ho mnohde vidí jako skrytý způsob, jak odebrat pracovní příležitosti vlastním lidem.

Odbory navíc namítají, že jde o zneužívání migrantů, což tvrdí i mnohé organizace na podporu běženců. „Dobrovolná práce může být součástí integrace těchto lidí, ale neměla by to být žádná podmínka pro azylové řízení,“ prohlásil Roberto Zaccaria, šéf Italské rady pro uprchlíky.

Rychleji říkat NE

Další důležitou částí plánu kromě rozptýlení migrantů je podstatně rychleji (a tvrději) rozhodovat o jejich osudu. Nyní to vypadá tak, že vyřízení žádosti o azyl trvá zhruba šest měsíců. Ve 40 procentech je žádost schválena. Avšak u těch, jejichž žádosti jsou zamítnuty, trvá následný proces odvolání proti verdiktu až dva roky.

Navíc statistiky ukazují, že původní odmítnutí žádosti se v 70 procentech v odvolacím řízení změní v udělení azylu. A to přesto, že země je především cílem ekonomických migrantů z afrických zemí.

V pátek proto vláda zvláštním dekretem zřídila 14 nových soudů pro zrychlené posuzování žádostí o azyl. Až dosud měli odmítnutí žadatelé právo dvakrát se odvolat – teď už jen jednou. A vláda předpokládá, že žádosti budou posuzovány s vyššími nároky. „Nechceme tyto lidi příliš dlouho udržovat ve falešných nadějích,“ řekla ministryně spravedlnosti Andrea Orlandová. Na pomoc zrychlenému posuzování žádostí najala vláda 250 specialistů. „Jsou to odborníci s detailní znalostí problematiky migrace,“ upřesnila Orlandová.

V každém z 20 italských regionů nyní navíc budou vybudována nová centra pro běžence, kteří mají zemi opustit. Dosud se většinou ztratili – v zemi jsou dnes pouhá tři taková střediska s kapacitou 1 600 lidí.

Nejistou součástí vládního plánu je zlepšení spolupráce s africkými zeměmi o repatriaci běženců. S několika však už Itálie dohody má, například s Tuniskem, Egyptem či Nigérií. A pak snaha omezit migrační vlnu – dohodu, kterou minulý týden uzavřela Itálie s Libyí o pomoci s bojem proti pašování lidí, se v rozvrácené severoafrické zemi podaří jen těžko prosadit.

Do Itálie připlouvjí lodě s migranty. Záběry z loňského podzimu:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Babiš se vrací z Asie, jednal s prezidentem Indie o vzájemném obchodu

Premiér Andrej Babiš zahájil svou týdenní pracovní cestu po Asii v Singapuru,...

Setkáním s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindou uzavřel v sobotu český premiér Andrej Babiš svou dvoudenní...

V Japonsku zemřel údajně nejstarší muž na světě, narodil se v roce 1905

Archivní snímek nejstaršího Japonce Nonaky z dubna roku 2018. Nonaka si právě...

Ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě, oznámila agentura Kjódó...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz