Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

  7:27aktualizováno  7:27
Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný kraj nechávají napospas vlastnímu osudu. Změnit by to mohla štědrá nabídka regionu. Každý, kdo se do něj přistěhuje, dostane během tří let v přepočtu 650 tisíc korun. Má to ovšem háček, musí tam začít podnikat.

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise. | foto: Profimedia.cz

„Pokud bychom nabídli financování, bylo by to jen další charitativní gesto. Chtěli jsme, aby tu lidé investovali. Mohou si otevřít třeba pekařství, papírnictví nebo restauraci. Je to způsob, jak našim ulicím vdechnout život a zároveň zvýšit počet obyvatel,“ říká guvernér Molise Donato Toma.

Česko do konce století přijde o 1,7 milionu obyvatel, věští prognóza

Každý nově příchozí by měsíčně dostal 700 eur (18 tisíc korun). Celou částku ve výši 25 tisíc eur (650 tisíc korun) tedy dostane v průběhu tří let. Úřady nechtějí peníze vyplatit najednou, protože by je domnělý zájemci mohli jen shrábnout a zmizet.

Toma oznámil, že každé město s méně než 2 000 obyvateli navíc obdrží dodatečných deset tisíc eur (260 tisíc korun), které bude moci investovat do infrastruktury a kulturních aktivit. „Nejde jen o zvýšení počtu obyvatel. Lidé potřebují důvod k tomu, aby zůstali. Jinak za pár let skončíme tam, kde jsme začali,“ popisuje.

Podle Italského národního statistického institutu patří Molise s 305 tisíci obyvateli mezi regiony, které v posledních letech ztratily nejvíce lidí. Jen od roku 2014 jich odešlo jinam více než devět tisíc. Loni se přestěhovalo nebo zemřelo 2 800 lidí a v devíti městech se loni nikdo nenarodil.

Města otevírají své dveře migrantům z Afriky

Loni navíc poprvé za posledních devadesát let klesl počet obyvatel Itálie pod 55 milionů. Podle listu The Guardian může za úbytek obyvatel jednak pokles porodnosti, která je od sjednocení Itálie na historicky nejnižší úrovni, ale také emigrace mladých lidí za pracovními příležitostmi do jiných evropských zemí.

Podle OSN je Itálie jedinou významnou evropskou ekonomikou, jejíž populace se bude v příštích pěti letech nadále snižovat. Itálie je navíc druhá na světě, hned za Japonskem, s největším podílem starých lidí.

Italská oblast Molise

Italská oblast Molise

Ve snaze oživit skomírající města se už dříve rozhodlo několik italských starostů přilákat lidi za pomoci různých způsobů. Městečko Sutera na Sicílii například otevřelo dveře opuštěných domů žadatelům o azyl, kteří do země doputovali přes Středozemní moře z Libye.

Jiné sicilské město Sambuca se rozhodlo přežít za každou cenu a za symbolickou částku jedno euro rozdávají opuštěné domy každému, kdo se chce nastěhovat. Podmínkou však je, aby nový majitel chátrající dům zrekonstruoval.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Trumpovo volné nakládání s pravdou. Spletl se už v 13,5 tisících případech

Americký prezident Donald Trump ve středu oslaví tisíc dnů ve funkci. Za tu dobu stihl vyřknout přes 13 435 lží a...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Najdete na iDNES.cz