Nový italský kabinet pod vedením Giorgie Meloniové z krajně pravicové strany Bratři Itálie považuje boj proti vysokým počtům migrantů za jednu z priorit. Dekret má ztížit život neziskovým organizacím, které na moři hlídkují se svými plavidly a pomáhají migrantům v nouzi.
Řím se domnívá, že jejich aktivita je jedním z faktorů, které běžence k plavbě do Evropy motivují. Ministr vnitra Matteo Piantedosi zároveň uvádí, že běženci na humanitárních plavidlech tvoří jen zhruba desetinu z celkového počtu migrantů, kteří se dostávají do Itálie přes moře.
Lodě neziskových organizací zpravidla během jedné mise vezmou postupně na palubu migranty z více nepojízdných lodí, nyní ale budou muset žádat o povolení zakotvit v přístavu hned, jakmile zachrání první migranty, informoval deník La Repubblica.
„My je také nechceme.“ Francie a Itálie se přou o přijímání migrantů z Afriky |
Riccardo Gatti, který zodpovídá za činnost záchranné lodě organizace Lékaři bez hranic, řekl, že nové nařízení zvýší riziko úmrtí pro tisíce lidí. Pravidlo je podle něj v rozporu s mezinárodními konvencemi a je „morálně nepřijatelné“.
Vláda stanovila, že za porušení pravidel budou posádkám hrozit pokuty až 50 000 eur (1,2 milionu Kč). Opakované přestupky mohou vést až k tomu, že italské úřady lodě zabaví.
Do Itálie letos přes Středozemní moře dorazilo na 102 500 migrantů, loni to bylo 66 000, uvádí ministerstvo vnitra. Největší část migrantů tvoří občané severoafrických států – konkrétně Egypta a Tuniska. Početnou skupinu žadatelů o azyl tvoří i lidé z Bangladéše, Sýrie a z Afghánistánu.