Velké červené krevety jsou v Itálii vyhledávanou pochoutkou. Ilustrační foto

Velké červené krevety jsou v Itálii vyhledávanou pochoutkou. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Krevetová válka ve Středomoří. Libyjci drží zajatce a tlačí na Itálii

  • 81
Mezi Libyí a Itálií eskaluje dlouholetý spor o lov velkých červených krevet. Ve věznici v Benghází sedí od září dvanáct italských námořníků, které tamní úřady chtějí vyměnit za čtveřici libyjských fotbalistů odsouzených v Itálii na dlouhé roky do vězení za podíl na utonutí migrantů.

Dvě italské rybářské lodě jménem Antartide a Medinea zajala libyjská pobřežní stráž počátkem září. Dvanáct italských a šest tuniských námořníků převezla do Benghází, kde je obvinili z rybaření v libyjských teritoriálních vodách.  

„Situace je neúnosná,“ řekl nyní listu The Guardian bratr jednoho ze zadržených rybářů Alessandro Giacalone. „Po šestnácti dnech se mi konečně podařilo promluvit s jedním z členů posádky. Řekl mi, že jsou na tom psychicky špatně a zapřísahal nás, abychom udělali, co je v našich silách, a pomohli jim pryč.“

Minulý týden se v sicilském přístavu Mazzara del Vallo, odkud rybáři pocházejí, konala demonstrace za jejich osvobození. Na orouškovaný protest dorazil i Matteo Salvini, lídr nacionalistické strany Liga.

Příbuzní italských rybářů vězněných v Libyi demonstrují v sicilském přístavu Mazara del Vallo (14. října 2020)

Generál Chalífa Haftar, samozvaný vládce východní poloviny severoafrické země, už Římu učinil nabídku: italské rybáře vymění za čtyři občany Libye, kteří byli zatčeni v roce 2015 na Sicílii a odsouzeni na třicet let za podíl na smrti devětačtyřiceti migrantů při pokusu o překonání Středozemního moře.

Odsouzení jsou někdejší profesionální fotbalisté. Jeden z nich, Abd Arahman Abd al-Monsiff, dokonce působil v nejvyšší libyjské soutěži. Před pěti lety se však vydali přes moře do Itálie. Podle obžaloby byli na můstku a ostatní migranty zamkli v podpalubí plavidla, které se převrátilo nedaleko sicilských břehů.

Obhajoba tvrdí, že jsou nevinní. Migranty v podpalubí prý zamkli pašeráci lidí už před vyplutím a čtveřici fotbalistů donutili, aby s lodí dopluli na Sicílii. „Nejsou to žádní kriminálníci. Naši chlapci se rozhodli emigrovat, aby mohli pokračovat ve své sportovní kariéře,“ argumentuje Hamíd Násir, strýc jednoho z odsouzených fotbalistů.

Krevetové války

Kauzu komplikuje fakt, že italští námořníci byli v Benghází obviněni i z pašování drog. „Chtějí je falešně obvinit. Je zřejmé, že se snaží zlepšit svoji vyjednávací pozici,“ komentoval to majitel zadržených plavidel Marco Marrone.

Vláda v Římě zatím nedala najevo, že by hodlala s Haftarem uzavírat jakýkoliv handl. „Itálie se nenechá vydírat,“ prohlásil ministr zahraničí Luigi Di Maio. Prokurátor dozorující případ libyjských fotbalistů se nechal slyšet, že „výměna by byla zcela nechutná“.

Evropská unie zvažuje vyslání vojáků do Libye, ukázal důvěrný dokument

Spor lze vnímat jako poslední kapitolu takzvaných „krevetových válek“,  které ve Středozemním moři planou od poloviny 90. let. Tehdy Libye začala své teritoriální vody chránit před cizími rybářskými loděmi za použití síly. V roce 2005 pak Muammar Kaddáfí jednostranně rozšířil libyjské výsostné vody ze dvanácti na 74 mil od pobřeží. 

Hraje se především o loviště velkých červených krevet (Aristaeomorpha foliacea). Cena tohoto lahodného mořského korýše se může vyšplhat až na sedmdesát eur za kilogram (přes 1 900 korun). Sicilští rybáři uvádějí, že Libyjci za posledních pětadvacet let zadrželi více než padesát jejich lodí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video