Z táty máš strach, vzpomeň si. Italský gang bral děti rodičům a prodával je

  14:18aktualizováno  14:18
Rozsáhlá skupina lékařů, sociálních pracovníků i starosty krutě v Itálii vymývala dětem mozky a namlouvala jim, že je rodiče sexuálně zneužívají. Úřady odebraná dítka pak prodávala pěstounům, kteří už je v několika případech opravdu týrali. Gang rozbila italská policie a zatkla osmnáct lidí.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

„Proč už nemůžu vídat rodiče? Nepamatuji si to,“ ptá se malá holčička psycholožky. Chce je obejmout. Místo odpovědi se na ni sesypou otázky nejen od lékařky, ale i pěstounů kolem. „Ty si nepamatuješ, jak jsi říkala, že už otce nechceš vidět? Já si to pamatuji,“ odpovídá psycholožka.

Právě tak podle soudce Lucy Ramponiho probíhaly rozhovory, které děti vytrhly z jejich rodin. „To jsem nikdy neřekla,“ brání se dívka. „Ano, řekla jsi to. Bála ses, že by ti znovu ublížil, že by se ti pomstil nebo tě odvezl pryč. Pamatuješ si ten strach, který jsi cítila? Už si vzpomínáš?“ zasouvá psycholožka do dívčiny paměti falešné vzpomínky.

Italská policie případu přezdívá Andělé a démoni. Sociální pracovníci spolu s lékaři sepisovali falešná hlášení o týrání, díky kterým dostali děti od jejich skutečných rodičů. Jejich domy také například vydávali za zchátralé a emoční stav dětí za neuspokojivý. Získali tak desítky obětí, které pak prodávali spřáteleným pěstounům. 

Terapeuti dětem dávali elektrošoky

Nejméně dva z nich děti přitom skutečně začali zneužívat. Jeden vedl sexshop, jiní mají psychické problémy nebo se jejich děti pokusily o sebevraždu. Všichni však za péči o děti pobírali příspěvky z italského rozpočtu. Podle agentury ANSA se tak skupina obohatila o stovky tisíc eur. 

Síť používala mimo jiné podvržené výkresy dětí, do kterých přidávala sexuální narážky. Terapeuti se přestrojovali za „zlé“ postavy z pohádek a vydávali se přitom za zlomyslné rodiče, které očerňovali i dalšími způsoby. Dětem dávali elektrošoky, které jim měly navodit falešné vzpomínky na sexuální zneužívání ze strany rodičů.

Dva muži přiznali, že během několika let zneužili v německém kempu 34 dětí

Některé oběti už jsou dnes náctileté a kvůli utrpěnému traumatu „vykazují známky hluboké známky nepohody, drogové závislosti a sebepoškozování“, zdůraznil jeden z policistů, který případ v oblasti Reggio Emilia vyšetřoval.

O skandálu ve čtvrtek informoval italský list La Repubblica. Italský premiér Giuseppe Conte se k případu vyjádřil ze summitu G20 a uvedl, že „informace z regionu sleduje“. „Pokud se potvrdí, budou to šokující a hrůzná obvinění,“ sdělil. Vicepremiér Luigi di Maio pak prohlásil, že „podobné hrůzy jsou nepřijatelné“, a obvinil minulou vládu, že vytvořila „systém nočních můr“.

Policie gang začala vyšetřovat loni ve chvíli, kdy se zásadně zvýšil počet stížností na místní sociální pracovníky. Brzy se ukázalo, že jejich reporty o zneužívání byly naprosto nepodložené. Nyní jsou v hledáčku desítky lidí a v domácím vězení skončil vedle pěti lidí i starosta obce Bibbiano Andrea Carletti. V centru vyšetřování pak stojí psychoterapeuti turínské neziskové organizace Hansel a Gretel, která poskytuje sociální služby. 

Agentura ANSA uvádí, že stíhaní jsou podezřelí mimo jiné z podvodu, maření spravedlnosti, zneužití úřadu, padělání veřejné listiny, týrání dětí, vážného ublížení na zdraví, vyhrožování, pokusu o vydírání či zpronevěry.

Policie ve skladu gangu našla desítky dárků a dopisů. Ty v průběhu let dětem posílali jejich skuteční rodiče, turínská neziskovka jim je však nikdy nepředala.

Gang ze severu Itálie vymýval mozky dětem, aby je mohl odebrat rodičům a prodat pěstounům.

Gang ze severu Itálie vymýval mozky dětem, aby je mohl odebrat rodičům a prodat pěstounům.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,
Témata: rodina, AFP, Milán, Bologna

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Přehlížené buňky jsou klíčem. V kůži existuje „orgán bolesti“, míní vědci

Ilustrační snímek

Švédští vědci objevili nový „orgán bolesti“. Ten se skládá z neuronů a buněk, které je obklopují a podle nového...

VIDEO: Čínská antikampaň. Protesty proti Hongkongu v New Yorku a v Paříži

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Číňané v Paříži a New Yorku protestovali za jednu Čínu a konec protestů v Hongkongu. Ty patří k nejpalčivějším...

Spojené státy provedly test rakety. První po vypovězení smlouvy s Ruskem

Zkouška rakety

Spojené státy provedly v neděli test rakety s ještě donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů. Jednalo se o první...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz