Je jako můj syn, řekl Salvini o egyptském chlapci. Povolí mu občanství

  9:59aktualizováno  9:59
Třináctiletý Egypťan Ramy Šiháta, který jako první zavolal pomoc k hořícímu autobusu plnému dětí, nakonec opravdu dostane italské občanství. Podle agentury ANSA to oznámil italský ministr vnitra Matteo Salvini. Ten ve čtvrtek v Římě přijme pětici odvážných dětí z autobusu a dvanáct policistů, kteří se podíleli na zásahu.

Rami Shehata, který pomohl zavolat policii z uneseného školního autobusu v Itálii (21. března 2019) | foto: Profimedia.cz

„Ramy dostane občanství, protože je jako můj syn a prokázal, že chápe hodnoty této země. Ministr sice musí respektovat zákon, ale dovedné a odvážné činy mohou zákon převýšit,“ řekl v úterý Salvini. 

Občanství je vážná věc, kritizoval Salvini odměnu pro odvážného chlapce

Chlapci se podařilo před únoscem ukrýt svůj mobilní telefon. Posléze předstíral, že se arabsky modlí a dal přitom vědět svému otci, co se děje. V televizním vystoupení řekl, že pak volal i na policii. 

Pomoc zavolal i Maročan Adam. Zalarmovaným policistům se podařilo autobus lokalizovat, upoutat pozornost řidiče a děti evakuovat zadními dveřmi. V tu chvíli už autobus hořel. Sedělo v něm 51 dětí.

Salvini, šéf protiimigrační Ligy, se ohledně udělení občanství vždy opatrně odvolával na nezbytné procedury. Zcela odmítl debatu o zákoně ius soli, tedy právu místa, podle nějž by občanství automaticky získávaly děti imigrantů narozené v Itálii. Jak Egypťan Ramy, tak Maročan Adama se sice narodili v Itálii, ale o občanství mohou požádat až v osmnácti letech.

Během prověřování Ramyho rodiny vyšlo najevo, že jeho otec Chálid měl několikrát v minulosti problém se zákonem. Pobýval v Itálii nelegálně, v roce 1999 byl obviněn z loupeže a také se vydával za veřejného činitele. Za žádný z přečinů však nebyl odsouzen.

Únosce chtěl s autobusem odjet na letiště a vrátit se do Afriky

Vicepremiér v římském paláci Viminale, sídle ministerstva vnitra, vedle Ramyho a Adama přijme ještě tři školáky. Žačku Auroru si vzal řidič jako rukojmí a ona přitom zachovávala klid. Fabio pak s únoscem mluvil a snažil se ho uklidnit. Nicole se sám nabídl jako rukojmí, když řidič hledal dobrovolníky. O občanství pro svého syna veřejně požádali také rodiče Adama.

O občanství ovšem patrně přijde řidič autobusu původem ze Senegalu. Italským občanem se stal po uzavření sňatku s Italkou. S nyní již bývalou ženou má dvě děti ve věku 12 a 18 let. 

Fotogalerie

Salvini totiž loni prosadil zákon o bezpečnosti a migraci, na jehož základě může být o italské občanství připraven naturalizovaný migrant, který spáchá teroristický čin.

Sy už loni v říjnu dostal roční podmínečný trest za sexuální obtěžování sedmnáctileté dívky. V roce 2007 mu bylo kvůli řízení v opilosti pozastaveno řidičské oprávnění. Ve společnosti Autoguidovie, kde pracuje od roku 2002, tehdy nahlásil nemoc, a tak se jeho nadřízení nic nedozvěděli. Ve firmě začínal jako uklízeč, nikdy s ním nebyly problémy. Spolupracovníci a sousedé o něm mluví jako o srdečném a spolehlivém muži.

Únos spáchal na vlastní pěst, prý ho k němu dohnala imigrační politika současné vlády. Přeje si, aby Afričané neopouštěli černý kontinent a netopili se cestou do Evropy ve Středozemním moři, řekl při výslechu sedmačtyřicetiletý Ousseynou Sy.

OSN odhaduje, že při cestě do Evropy přes moře se v roce 2018 utopilo anebo bylo prohlášeno za nezvěstné 2 297 lidí. Tvrdou migrační politiku prosadil v nové italské vládě zejména Salvini.

Únosce chtěl s autobusem plným dětí dojet na milánské letiště. „Už nějakou dobu jsem o tom přemýšlel. Chtěl jsem dojet na letiště Linate, vrátit se do Afriky a děti použít jako štít,“ vysvětlil minulý týden svůj čin Sy. „Benzin jsem rozlil proto, aby policisté nestříleli,“ dodal. 

Řidič unesl u Milána autobus plný dětí, pak ho zapálil. Policie ho zatkla

Muž zakryl přední okna černými prostěradly, z vozu odstranil bezpečnostní kladívka, od dětí vybral mobily a jejich doprovodu nařídil, ať jim spoutá ruce stahovacími páskami. Sy tvrdí, že dětem nechtěl ublížit, v autobuse však podle školáků křičel, že to nikdo nepřežije.

„Měl to být signál Africe - aby Afričané zůstali v Africe, a neumírali tak dál na moři,“ vysvětlil ve vězení. Uvedl, že je zastáncem myšlenky panafrikanismu a že doufá ve vítězství pravice v Evropě, protože tak už „by Afričané nepřicházeli“. „Byla to má osobní volba. Už jsem se nemohl dívat na to, jak děti trhají žraloci,“ řekl Sy novinářům.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Ve Vídni se po explozi zřítil dům, nejméně dvanáct lidí se zranilo

Ve vídeňské čtvrti Wieden silná exploze poničila pětipatrový dům. (26. června...

Nejméně dvanáct zraněných si ve středu vyžádala silná exploze, která poničila pětipatrový dům ve vídeňské čtvrti...

VIDEO: Skákání přes nemluvňata. Ve Španělsku je tím ochraňují před ďáblem

Při slavnosti El Cacho skáčou muži přes batolata (ilustrašní snímek)

Ve španělské vesnici Castrillo de Murcía muži oblečení za ďábly přeskakují každý rok batolata položená na peřinách na...

V čele Rady Evropy podruhé stanula žena, chorvatská ministryně zahraničí

Novou generální tajemnici Rady Evropy se stala chorvatská ministryně zahraničí...

Rada Evropy, která sdružuje 47 evropských zemí, má novou generální tajemnici. Po středečním hlasování Parlamentního...

Najdete na iDNES.cz