Smrt nejslavnějšího japonského námořního velitele druhé světové války nebyla náhoda, zprávu o Jamamotově cestě Američané získali díky prolomení japonského kódu.
Skupina šestnácti amerických stíhaček, které odstartovaly z Guadalacanalu, dostihla letoun japonského admirála 18. dubna 1943. Záchranná výprava nalezla jeho tělo, vymrštěné i se sedačkou z letounu Micubiši G4M, následující den. Jak ukázalo lékařské ohledání, Jamamoto zemřel ještě před pádem letadla do džungle, jedna z kulek mu totiž prostřelila hlavu.
Zatímco Američané se dozvěděli zprávu o úspěšném atentátu na vysoce postavěného nepřátelského velitele prakticky ihned díky odposlechu, běžným Japoncům vláda o admirálově smrti referovala až o více než měsíc později.
Jamamoto, narozený 4. dubna 1884, vystudoval námořní akademii v Etadžimě nedaleko Hirošimy a důstojnické první zkušenosti získal v bitvě u Cušimi, při níž v květnu 1905 japonské loďstvo na hlavu porazilo Rusy.
Jamamoto si z ní kromě bojového křestu odnesl i vážné zranění a přišel o dva prsty na levé ruce. Následující roky trávil střídavě ve školách (studoval i na Harvardu) a aktivní službě, působil také jako atašé na japonské ambasádě ve Washingtonu.
Jako znalec Ameriky věděl, že ji Japonsko nemůže porazit v dlouhé válce, proto vše vsadil na překvapivý úder, který by USA přiměl k jednání o míru. Přípravy na napadení Pearl Harboru byly dlouhé a důkladné, Jamamoto chystal útok již od listopadu 1940.
Na cestu se japonská válečná plavidla - podle nové doktríny hlavně letadlové lodě - vydala o rok později. Napadení havajské základny ovšem nedopadlo podle admirálových představ, americké letadlové lodě totiž byly právě na cvičení a z útoku tak vyšly bez újmy.
Spojené státy tak neměly důvod uzavírat příměří či snad žádat o mír. Jamamotův následný pokus zničit americké loďstvo v rozhodující bitvě u atolu Midway pak v červnu 1942 zkrachoval. Japonci přišli o čtyři letadlové lodě, stovky zkušených letců a ztratili v Tichomoří strategickou iniciativu.
Na svůj osudný let se pak Jamamoto vydal nedlouho poté, co Japonsko prohrálo bitvu o ostrov Gudalacanal. Cesta, která měla povzbudit morálku, ale dopadla právě naopak.
Dobové záběry agentury Reuters z útoku na Pearl Harbor:
15. dubna 2015 |
Historické okamžiky
Sledovat další díly na iDNES.tv