Islámský stát se uhnízdil v Bílých horách, kde leží i Usámovy jeskyně

  12:07aktualizováno  12:07
Islámský stát začíná nabírat na síle v Afghánistánu. Do jeho řad zde vstupují bývalí bojovníci Talibanu, který se pro ně stal příliš provinční. Jako bojovníci globální teroristické organizace však mají pocit, že radikální muslimské učení šíří po celém světě, uvádí server BBC.

Bojovníci Islámského státu ovládají území na východu Afghánistánu | foto: Profimedia.cz

Stoupenci Islámského státu v Afghánistanu ovládají poměrně rozsáhlé území na východě země u hranic s Pákistánem. Kontrolují mimo jiné i oblast v provincii Nangarhár rozkládající se pod pohořím Safēd Kōh (česky Bílé hory), kde se nachází někdejší sídlo Usámy bin Ládina – spletitý komplex jeskyní Tora Bora. Toto území už nejvyšší velení Islámského státu prohlásilo za součást chalífátu.

Islámský stát

Místní stoupence Islámského státu vede muž s přezdívkou Zandání (volně přeloženo jako Vězeň). V minulosti bojoval mnoho let za Taliban, loni však vyslyšel volání Abú Bakra Bagdádího a přihlásil se k Islámskému státu. Následovaly ho stovky dalších Afghánců.

Podle regionálního reportéra z provincie Nangarhár Abdulláha Nizámího se lidé do řad Islámského státu hrnou zejména kvůli zklamání ze současného směřování Talibanu. Organizace, která Afghánistánu vládla v letech 1996 až 2001, sice po stažení západních vojsk opět zvedá hlavu, podle kritiků má však dnes už jen regionální význam.

Smrt Umara

Zlomem podle Nízáního bylo ohlášení smrti vůdce Talibanu mully Muhammada Umara (více zde). Vedení organizace pak ovládli talibanci z jihu Afghánistánu a bojovníci z dalších částí země zůstali mimo. Hledali nový smysl života, který jim nabídl až Islámský stát. Ten mladým bojovníkům nabízí peníze, stravu, zbraně a vidinu globálního džihádu.

Reportéři serveru BBC se při mapování vlivu Islámského státu v Afghánistánu spojili také se Zandáním. V Sýrii a Iráku by to bylo takřka nemožné, v Afghánistánu se však chalífát teprve formuje a jeho vůdci jsou k zahraničním médiím vstřícnější.

Na otázku, proč se připojil k Islámskému státu, má jasnou odpověď. Taliban byl pro něj příliš provinční a on se chtěl připojit k celosvětovému džihádu. Během rozhovoru s BBC začal citovat z islámských náboženských textů, které podle něj ospravedlňují mučení a popravy bezvěrců. Námitky, že takové věci jsou v rozporu s islámem, odmítá.

Masakr vesničanů

Podle Zandáního je v pořádku také vraždění muslimů. „Ti, kteří nevyslyšeli volání Abú Bakra Bagdádího, mezi nás nepatří,“ tvrdí. Podle reportérů, kteří dříve navštívili základnu Islámského státu v Nangarháru, však zdejší islamisté působí spíše amatérským dojmem. Sestavení AK-47 je například pro některé bojovníky nadlidským úkolem.

Fotogalerie

Pro nejvyšší velení Islámského státu je však důležité, že rozšiřuje svůj vliv i na území dalších států. I v Afghánistánu už džihádisté začali rozsévat teror, který, podobně jako v Sýrii a Iráku, dopadl zejména na civilní obyvatelstvo. Z oblastí, na kterými převzal vládu Islámský stát, prchají stovky lidí. Džihádisté své řádění natáčí a pak ho prezentují v propagandistických klipech.

Když se na jeden z nich dívá Rahman Wálí, neubrání se pláči. Před pár dny utekl ze své rodné vesnice, kam vtrhli islamisté. Těsně před koncem video zastaví. Moc dobře víc, co přijde. Na videu je jeho bratr a dalších devět lidí. Islamisté je donutí nakráčet přímo na bomby uložené v zemi. Následuje mohutná exploze.

Svědci popisují, že po řádění islamistů se pohřešuje asi sto lidí. Ne policistů, vojáků nebo lokálních politiků, ale civilistů. Podobné zprávy do světa až dosud proudily jen ze syrských a iráckých měst obsazených Islámským státem. Afghánistán je, zdá se, další na řadě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Praskla jí céva v mozku. Pětiletou dívku v kómatu britští lékaři odepsali

Královská nemocnice v Londýně

Dítěti praskla céva v mozku. Upadlo do kómatu. Podle britských lékařů není u pětileté dívky již šance, že by se ji...

Ruské "labutě" znovu nad Baltem, vzlétli k nim Dánové, Finové i Švédové

Ruský strategický bombardér Tu-160 a bojový stroj letoun Su-35 nad Baltem

Dvojice ruských dálkových strategických bombardérů Tu-160 nad Baltským mořem v pondělí zalarmovala pohotovostní...

Bulharsko napadli hackeři. Z databází ukradli finanční data milionů lidí

Nezvyklá reklama na Cyberpunk 2077

Bulharsko čelí dosud asi největšímu úniku citlivých dat ve své historii. Neznámí hackeři ukradli ze systému bulharské...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz