Syrský tábor Al-húl ovládá teror. Ženy bojovníků IS ubíjejí odpadlíky k smrti

  21:07aktualizováno  21:07
Tábor Al-húl na severu Sýrie, ve kterém se tísní desítky tisíc příbuzných bojovníků Islámského státu, se potýká s masivním nárůstem radikalizace. Mnohé ženy jsou stále věrné islamistické ideologii a zavádějí přísná pravidla, jejichž porušení trestají surovým bitím, vyloučením z kolektivu nebo dokonce smrtí. Přibývají i útoky na stráže.

Tábor Al-Húl na severu Sýrie, kde žijí rodiny bojovníků Islámského státu. (28. března 2019) | foto: Profimedia.cz

Jedna z žen zadržená v táboře Al-Húl na severu Sýrie, který je určený pro rodiny bojovníků Islámského státu (IS), řekla humanitárním pracovníkům, že to byla nehoda. Její čtrnáctiletá dcera uklouzla a upadla. Zranění na dívčině těle tomu však neodpovídala. Krk měla na třikrát zlomený a rty zkrvavené. Někdo ji shodil na zem, mlátil do hrudníku i obličeje a nakonec uškrtil. Byla to vražda. 

Fotogalerie

Dívka původem z Ázerbájdžánu se dostala do spárů radikálních přívrženců IS, kteří v posledních měsících podle svědectví mnoha obyvatel i kurdských úředníků zcela ovládli některé části tábora. Podle výpovědí dívka před svou smrtí navrhla, aby ženy v táboře upustily od nošení černého nikábu zahalujícího obličej. 

Po teritoriální porážce IS se z tábora Al-Húl stává semeniště radikalizace. Tísní se tu 20 000 žen a 50 000 dětí, které žily pod chalífátem.

Ženy uvnitř tábora začaly zavádět přísná náboženská omezení, se kterými dříve přišli jejich manželé, kteří jsou nyní vězněni jinde. Pravidla prosazují za pomoci bití, brutality a strachu. Radikálky během posledních měsíců pobodaly několik dozorců, a to noži ukradenými v kuchyni a ukrytými pod oděvem.

Obyvatelům tábora ortodoxní příslušnice IS vyhrožují kvůli kontaktu s právníky, kteří by je mohli z tábora dostat ven i těm, kteří by mluvili s cizími lidmi. Po rozhovoru s médii přišla nedávno o život těhotná žena původem z Indonésie. Zranění na jejím těle odpovídala podle lékařů bičování.

S jejich ideologií nic nenaděláme, říkají dozorci

„Děje se to v noci a ve stínu. Nikdo ale neohlásí, kdo je za vraždu nebo ublížení zodpovědný. Ženy se sebe navzájem bojí,“ popisuje člen táborového zpravodajského oddělení, který chce stejně jako všichni, kdo o podmínkách v táboře promluvili s listem The Washington Post, zůstat v anonymitě.

Islámský stát chytá druhý dech, Pentagon lituje stažení vojáků ze Sýrie

Kurdské policejní síly a arabsko-kurdská koalice SDF, které na tábor dohlížejí, ale podle svých slov mohou zařízení pouze hlídat, víc není v jejich silách. 

„Můžeme ženy zadržet, ale nemůžeme ovládat jejich ideologii. Je tu mnoho různých typů lidí. Některé ženy byly princeznami mezi IS. Uvnitř tábora jsou místa, která jim nyní slouží jako akademie,“ popisuje člen ostrahy.

Ta v táboře opakovaně zabavila podomácku vyrobené makety zbraní připomínající pušky džihádistů, se kterými si děti hrají. Jsou vyrobené z vodovodních trubek a pevně svázané lepicí páskou. „Děti tady potřebují pomoc. Jak jim zabráníme, aby se nestaly svými rodiči?“ ptá se strážce.

04.září 2019 v 02:34, příspěvek archivován: 06.září 2019 v 13:08

AL-HOL, Syria — The woman told aid workers it was an accident. Her 14-year-old daughter had slipped and fallen, she said. There was nothing they could have done. https://t.co/LKu9dqjWXC

Obyvatelé tábora jsou rozděleni podle národnosti. Ve většině sekcí sídlí Syřané a Iráčané. Přibližně 9000 zadržených, mezi kterými jsou nejradikálnější obyvatelé tábora, jsou umístěni na ploše za drátěným plotem přezdívané „Annexe“, která je přísně střežena. Dovnitř stráže chodí s velkou obezřetností, minulý měsíc tu byl jeden z nich přepaden a zraněn. 

Státy své občany nechtějí, nelze je ale držet na neurčito

Podobná situace panuje také v dalším táboře pro rodiny islamistů Al-Roj, který je vzdálen asi hodinu jízdy odsud. Také tam se množí potyčky mezi zadrženými. S jednou ženou se ostatní přestaly bavit poté, co odložila nikáb. Děti bojovníků IS se tady navíc pokusily pohřbít zaživa iráckého chlapce.

Zadržené ženy bojovníků IS vybírají peníze na internetu. I pro útěky

Kvůli zhoršujícím se podmínkám v táboře čím dál více žen touží po návratu do svých domovských zemí. Jen málo z nich však rodinné příslušníky bojovníků IS přijímá, a to kvůli bezpečnostnímu riziku, které představují. Podle SDF je však nelze držet na neurčito.

Některé z žen, se kterými The Washington Post mluvil, tvrdí, že nejsou skutečně věřící a ke všemu je donutili jejich radikalizování manželé. Jiné jsou však nadále otevřeně hrdé na to, že se k IS připojily a snaží se znovu probudit to, čemu říkají islámský ráj.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Útok na ropná zařízení snížil těžbu ropy v Saúdské Arábii o půlku, říká ministr

Ropný vrt v Bahrajnu. (20. ledna 2016)

Sobotní útoky na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie snížily produkci ropy o 5,7...

Pohřbíme vás na hodinu do hrobky. Ekvádor láká turisty na novou atrakci

Ekvádorská společnost nabízí zájemcům  možnost strávit noc na hřbitově El Tejar...

Ekvádorská společnost Quito Post Mortem nabízí zájemcům nevšední turistickou atrakci. Uprostřed noci je zavede na...

Syn strůjce 11. září je mrtev. Dostali jsme Hamzu bin Ládina, hlásí Trump

Syn Usámy bin Ládina Hamza na nedatovaném archivním snímku.

Při americké protiteroristické operaci v oblasti Afghánistánu a Pákistánu byl zabit syn už dříve zlikvidovaného vůdce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz