Islámský stát láká Afghánce do boje, éterem se rozezněl Hlas chalífátu

  11:17aktualizováno  11:17
Afghánští stoupenci teroristické organizace Islámský stát šíří svou propagandu už i rozhlasem. Nová stanice láká mladíky z provincie Nangarhár do boje proti vládě a propaguje zavedení islámského práva šaría. Úřady se rádio snaží umlčet, zatím ovšem netuší, odkud vysílá.

Stoupenci Islámského státu nedaleko irácké Fallúdži (28. června 2015) | foto: AP

Džihádisté svou stanici, která zatím vysílá asi hodinu denně, pojmenovali Hlas chalífátu. Naráží tak na zavedené rádio Hlas Ameriky, jehož signál napříč Afghánistánem už přes 30 let šíří Spojené státy.

Džihád v mobilu

Mobilní aplikace Amaq News Agency, tiskové agentury Islámského státu.

Islamisté svou propagandu šíří mnoha směry. Vytvořili si třeba zpravodajskou aplikaci pro chytré telefony, kde informují o čerstvých úspěších svých bojovníků (více čtěte zde).

Islámský stát vydává i vlastní časopis jménem Dabiq. Teroristé v něm zveřejňují snímky obětí nebo rozhovory s „úspěšnými“ džihádisty (více o něm zde).

Propagandu Islámského státu je možné naladit na jakémkoli přijímači, stejně jako běžné rozhlasové stanice vysílá v pásmu FM. Svému publiku se ovšem islamisté hlásí prostřednictvím přenosných vysílačů - nemají tedy žádné hlavní studio, které by mohla armáda umlčet. Navíc se pohybují v neklidném afghánsko-pákistánském pohraničí.

„Podle našich informací stanice vysílá z druhé strany hranice,“ řekl rádiu Svobodná Evropa mluvčí afghánské vlády Asadulláh Chugjání. Rozkládají se tam kmenová území, kde jsou bezpečnostní síly sousedního státu prakticky bezmocné.

Skončí to katastrofou, varují Afghánci

„Jejich posluchačů je každý den víc - a já jsem jeden z nich. Říkají, že současná vláda není islámská a všichni bychom proti ní měli povstat,“ řekl reportérům televize al-Džazíra jeden z obyvatel Nangarháru.

„Dozvěděl jsem se o té stanici od kamaráda a hlídám si, abych ji slyšel každý den. To, co říkají, není špatné, protože chtějí zavést šaríu, což se mi líbí,“ dodává fanoušek džihádistického rozhlasu, který se novinářům představil pouze jako Hamíd.

Jiní Afghánci však stanici tvrdě kritizují a nechápou, proč její vysílání vláda ještě nezarazila. „Velmi snadno zvládnou nalákat mladé lidi. Je to čiré zlo, které se může zvrhnout v katastrofu,“ myslí si Hamídulláh Davlacaj.

IS se o členy přetahuje s Talibanem

Afghánská odnož Islámského státu si v Afghánistánu vzájemně přetahuje stoupence s další radikální organizací. Než do země po teroristických útocích v roce 2001 vtrhla americká armáda, vládlo jí radikální hnutí Taliban. Jeho bojovníci se ztracenou moc dodnes snaží vydobýt zpět.

Během posledních několika dní sváděl Taliban tvrdé boje s afghánskými ozbrojenými silami v provincii Hílmand na jihu země. Tamní guvernér Muhammad Džán Rasúljár novinářům v pondělí ráno oznámil, že radikálové ovládli strategicky významný okres Sangin.

Nový komunikační kanál, který v Afghánistánu spustili džihádisté, nechává Taliban klidným. „To rádio brzy zanikne, nebude to dlouho trvat,“ domnívá se jeho mluvčí Zabijulláh Mudžáhid. Hodinový pořad Islámského státu pro malý okruh posluchačů podle něj členskou základnu Talibanu nemá šanci ohrozit.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Premium

KOMENTÁŘ: Autonomní Katalánsko, bolavý vřed Španělska

Jihoevropská země se bojí rozdrolení. Madrid bude muset začít jednat, hrozí totiž i teroristické útoky. Devět z...

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

Najdete na iDNES.cz