Do Evropy míří nová vlna džihádistů, pokusí se vyvolat další teror

  19:18aktualizováno  19:18
Evropě hrozí nová vlna teroru souvisejícího s návratem radikálních džihádistů, kteří postupně opouštějí vězení. Ve středu před tím varoval generální tajemník Interpolu a kriminalista Jürgen Stock. „Brzy můžeme čekat druhou vlnu islámských radikálů, které můžeme označit jako Islámský stát verze 2.0.,“ popisuje Stock.

„Mnozí z nich jsou pravděpodobní teroristé nebo přívrženci teroristických skupin. Proto dostali tresty od dvou do pěti let vězení a nebyli odsouzeni za konkrétní teroristický útok, ale jen za podporu teroristických aktivit. Jejich rozsudky nebyly přísné,“ popisuje Stock. Podle něj budou v mnoha částech světa v příštích letech propuštěni na svobodu lidé, kteří se mohou opět připojit k teroristickým skupinám.

Fotogalerie

Evropa, a zejména Francie, se musela od roku 2014 vypořádat s řadou vážných islamistických teroristických útoků. Nejhorší byla situace v roce 2015, kdy teroristé v Paříži připravili o život sto třicet lidí. „Víme, že radikalizace probíhá také ve vězení a nedávný útok ve Štrasburku je dalším příkladem,“ popisuje šéf  mezinárodní policejní organizace Interpol.

Podle Stocka má Interpol v současnosti databázi se jmény přibližně 45 000 podezřelých zahraničních džihádistů. Jejich lokalizace je nicméně náročnou výzvou pro policejní sbory i bezpečnostní agentury. „Navrátilci jsou stále objektem zájmu mnoha členských zemí. Mnozí z těch, kteří odešli bojovat z Evropy či Asie, se zatím nevrátili. Někteří z nich zemřeli na bojišti, o některých se ale nic neví,” vysvětluje Stock.

Bezpečnostní agentury se podle listu The Guardian návratu odchozích islamistů obávají, protože se zocelili v boji, jsou dobře vycvičení a podařilo se jim navázat mezinárodní komunikaci. „Do konfliktních zón odešli bojovníci z více než sta zemí světa. Získali tím příležitost k vytvoření obrovské sítě a neměli bychom zapomínat, že tyto kontakty stále udržují,“ říká Stock.

Interpolu se daří odhalovat příchozí ze Sýrie či Iráku

Podle něj proto Interpol vytvořil mezinárodní databázi biometrických údajů, která 194 členským státům umožňuje identifikovat podezřelé z teroristických i trestných činů. „Musíme se ujistit, že se tyto informace dostanou do správných rukou a ve správný čas. Nikdy nevíte, kdy se určitá informace stane relevantní,“ uvedl šéf Interpolu. Databáze se osvědčila například při sledování bojovníků Islámského státu (IS), kteří se vracejí do Evropy ze Sýrie či Iráku.

Francie má další deradikalizační věznice, podle muslimů stigmatizují islám

„Když je nyní IS geograficky poražen, tito jedinci se pokusí přemístit do jiných konfliktních oblastí v jihovýchodní Asii nebo Africe, jiní se vydají do Evropy, aby prováděli útoky tam. IS stále představuje hrozbu, nyní však jako podzemní organizace,“ varuje Stock. 

Interpol pracuje také na vyvinutí světového systému včasného varování před teroristickou činností. „Pomáháme odstraňovat nejen teroristickou činnost, ale také organizované zločiny nebo internetovou kriminalitu,” uzavírá Stock. 

Interpol má od listopadu nového prezidenta, kterým se stal Jihokorejec Kim Čong-jang. Nahradil tak Číňana Meng Chung-weje, kterého vyšetřují čínské úřady kvůli podezření z přijímání úplatků. Za skutečného vůdce Interpolu je však považován právě generální tajemník Stock, který zůstane ve funkci do příštího roku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Dítě v kočárku spadlo u Kaprunu z 80metrového svahu. Otec ho nezajistil

Záchranářský vrtulník v Rakousku

Z osmdesátimetrového svahu se v úterý v Rakousku zřítil Němec s dcerkou v kočárku. Oba zázrakem vyvázli jen s lehkými...

Hodiny Notre-Dame bude možné zachránit díky náhodnému objevu

Francouzští vojáci u katedrály Notre-Dame v Paříži (19. dubna 2019)

Francouzský hodinář náhodou našel hodiny téměř totožné s těmi, které byly nenávratně zničeny během dubnového požáru...

VIDEO: Skákání přes nemluvňata. Ve Španělsku je tím ochraňují před ďáblem

Při slavnosti El Cacho skáčou muži přes batolata (ilustrašní snímek)

Ve španělské vesnici Castrillo de Murcía muži oblečení za ďábly přeskakují každý rok batolata položená na peřinách na...

Najdete na iDNES.cz