Do Evropy míří nová vlna džihádistů, pokusí se vyvolat další teror

  19:18aktualizováno  19:18
Evropě hrozí nová vlna teroru souvisejícího s návratem radikálních džihádistů, kteří postupně opouštějí vězení. Ve středu před tím varoval generální tajemník Interpolu a kriminalista Jürgen Stock. „Brzy můžeme čekat druhou vlnu islámských radikálů, které můžeme označit jako Islámský stát verze 2.0.,“ popisuje Stock.

„Mnozí z nich jsou pravděpodobní teroristé nebo přívrženci teroristických skupin. Proto dostali tresty od dvou do pěti let vězení a nebyli odsouzeni za konkrétní teroristický útok, ale jen za podporu teroristických aktivit. Jejich rozsudky nebyly přísné,“ popisuje Stock. Podle něj budou v mnoha částech světa v příštích letech propuštěni na svobodu lidé, kteří se mohou opět připojit k teroristickým skupinám.

Fotogalerie

Evropa, a zejména Francie, se musela od roku 2014 vypořádat s řadou vážných islamistických teroristických útoků. Nejhorší byla situace v roce 2015, kdy teroristé v Paříži připravili o život sto třicet lidí. „Víme, že radikalizace probíhá také ve vězení a nedávný útok ve Štrasburku je dalším příkladem,“ popisuje šéf  mezinárodní policejní organizace Interpol.

Podle Stocka má Interpol v současnosti databázi se jmény přibližně 45 000 podezřelých zahraničních džihádistů. Jejich lokalizace je nicméně náročnou výzvou pro policejní sbory i bezpečnostní agentury. „Navrátilci jsou stále objektem zájmu mnoha členských zemí. Mnozí z těch, kteří odešli bojovat z Evropy či Asie, se zatím nevrátili. Někteří z nich zemřeli na bojišti, o některých se ale nic neví,” vysvětluje Stock.

Bezpečnostní agentury se podle listu The Guardian návratu odchozích islamistů obávají, protože se zocelili v boji, jsou dobře vycvičení a podařilo se jim navázat mezinárodní komunikaci. „Do konfliktních zón odešli bojovníci z více než sta zemí světa. Získali tím příležitost k vytvoření obrovské sítě a neměli bychom zapomínat, že tyto kontakty stále udržují,“ říká Stock.

Interpolu se daří odhalovat příchozí ze Sýrie či Iráku

Podle něj proto Interpol vytvořil mezinárodní databázi biometrických údajů, která 194 členským státům umožňuje identifikovat podezřelé z teroristických i trestných činů. „Musíme se ujistit, že se tyto informace dostanou do správných rukou a ve správný čas. Nikdy nevíte, kdy se určitá informace stane relevantní,“ uvedl šéf Interpolu. Databáze se osvědčila například při sledování bojovníků Islámského státu (IS), kteří se vracejí do Evropy ze Sýrie či Iráku.

Francie má další deradikalizační věznice, podle muslimů stigmatizují islám

„Když je nyní IS geograficky poražen, tito jedinci se pokusí přemístit do jiných konfliktních oblastí v jihovýchodní Asii nebo Africe, jiní se vydají do Evropy, aby prováděli útoky tam. IS stále představuje hrozbu, nyní však jako podzemní organizace,“ varuje Stock. 

Interpol pracuje také na vyvinutí světového systému včasného varování před teroristickou činností. „Pomáháme odstraňovat nejen teroristickou činnost, ale také organizované zločiny nebo internetovou kriminalitu,” uzavírá Stock. 

Interpol má od listopadu nového prezidenta, kterým se stal Jihokorejec Kim Čong-jang. Nahradil tak Číňana Meng Chung-weje, kterého vyšetřují čínské úřady kvůli podezření z přijímání úplatků. Za skutečného vůdce Interpolu je však považován právě generální tajemník Stock, který zůstane ve funkci do příštího roku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Německá CSU má po deseti letech nového předsedu, stal se jím Markus Söder

Bavorský premiér Markus Söder na předvolebním sjezdu CSU v Mnichově (15. září...

Novým předsedou německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) se stal bavorský premiér Markus Söder. Delegáti...

Tisíce Finů chtějí odebrat azyl imigrantům usvědčeným ze sexuálních zločinů

Svíčky zapálené na připomínku obětí sexuálních útoků ve městě Oulu na severu...

V dubnu se ve Finsku konají volby a již teď je jasné, že migranti budou hlavním tématem předvolební kampaně. Desítky...

Zvedne Zeman rukavici? Turkmenský prezident hraje na klavír i na kytaru

Turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov na archivním snímku

Také jako schopný hudebník chce být vnímán turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, jenž na oficiálních videích...

Najdete na iDNES.cz