Suroviny z Turecka a průmyslová výroba. I tak získávali islamisté zbraně

  17:13aktualizováno  17:13
Nová analýza britské organizace sledující mezinárodní pohyb zbraní přináší zajímavé poznatky o zbraních, které využívá Islámský stát. Podle organizace Conflict Armament Research si teroristická organizace jich část sama průmyslově vyráběla. Pro nákup surovin pak využívala zejména turecký trh.

Dělostřelecké miny vyráběné Islámským státem v Gogjali u Mosulu (listopad 2016) | foto: Conflict Armament Research

Není tajemstvím, že se Islámský stát (IS) snaží vystupovat jako opravdový stát a tím si získávat legitimitu v očích svých stoupenců i obyvatel, kterým chce vládnout. S ovládnutím území v Iráku a Sýrii tak začal budovat státní instituce i za pomocí brutálních represí.

Válka proti IS

Organizace Conflict Armament Research (CAR) ovšem objevila i další, zajímavé zjištění - IS měl nejen kapacitu průmyslově vyrábět minomety, dělostřelecké miny a rakety, ale také si při tom počínal byrokraticky a uplatňoval standardizaci a kontrolu kvality.

CAR zkoumala zbraně a výrobní zařízení, které za sebou zanechal Islámský stát v oblasti na východ od Mosulu. Právě zde probíhá ofenzíva zejména až 30 tisíc iráckých vojáků a několika tisíců kurdských pešmergů (více o bitvě o Mosul si čtěte zde). CAR vyslala na místo první tým 11. listopadu, který zkoumal v terénu zbraně až do 16. listopadu. Od 18. listopadu pak východně od Mosulu působí druhý tým.

Zbraně, ale i materiál k jejich výrobě, CAR objevil ve vesnicích Gogjali, Karakoš, Karamleš a Bašika. Ačkoli Islámský stát používal nestandardní materiály i chemikálie, organizace výroby, kontrola kvality minometů a raket i spravování jejich zásob ukazují na centrálně řízenou průmyslovou výrobu. CAR také zajistila dokumenty, které po džihádistech zůstaly.

Olivově zelená i sériová čísla

Díky nim je vidět, že Islámský stát se stal byrokratickou organizací - dokumenty ukazují na pravidelné informování nejvyšších autorit o přídělech potravin, či o zdravotním stavu bojovníků.

Fotogalerie

Zbraně měly sériová čísla a byly barvené stejnou olivově zelenou barvou. Islamisté taktéž školili své bojovníky v používání složitých zbrojních systémů (např. protitankových řízených střel) nebo ve výrobě improvizovaných výbušných zařízení.

Islámský stát kromě toho ukázal i schopnost opakovaně nakoupit chemické látky k dalšímu zpracování u stejného zdroje - skoro výhradně na tureckém trhu. Jednalo se o velké množství chemikálií, ale i dalších komponentů pro výrobu zbraní nakupovaných najednou. To svědčí o masivním zásobovacím řetězci. Materiál k výrobě zbraní pak dovážel přes Sýrii do oblasti Mosulu.

Centrální organizace pro standardizaci a kontrolu kvality, kterou Islámský stát založil, také byla schopná distribuovat plány na výrobu zbraní. Díky tomu bylo zajištěno, že například dělostřelecké miny vyráběné na různých místech budou totožné a islamisté je mohou distribuovat dle potřeby.

Nákupy u stejného zdroje zajistili, že různé chemikálie či palivo pro rakety bude zhruba totožné a tak mohla Centrální organizace vytvořit jednotný manuál k jejich výrobě. Jednotlivé výrobny pak spolupracovaly - na jednom místě bylo vyrobeno tělo dělostřelecké miny, jinde byla mina naplněna výbušninou. Výrobny poté poskytují informace zpět centrálním úřadům o rychlosti a kvalitě výroby.

České stopy v Islámském státu: rozbušky ze Vsetína, munice z Vlašimi

Takto vyráběné rakety, minomety a náboje do nich používá Islámský stát v bitvě o Mosul. Pracovníci CAR v terénu během šesti dnů zdokumentovali více jak 5 tisíc dělostřeleckých min a raket v různém stádiu výroby. Podle odhadů mohli islamisté vyrobit až desítky tisíc těchto zbraní.

Podle vyjádření CAR pro iDNES.cz nejsou důkazy o tom, že by Islámský stát podobným způsobem vyráběl například automatické pušky, nebo jiné sofistikovanější zbraňové systémy. Rovněž není jasné, kdo v těchto výrobnách pracoval a kolik lidí k tomu bylo potřeba.

S tím, jak Islámský stát pomalu ztrácí Mosul, přichází také o schopnost vyrábět průmyslově zbraně.

Avšak jak varuje výkonný ředitel CAR James Bevan pro agenturu AP, islamisté o tyto znalosti nepřijdou a po stažení z Mosulu je mohou nadále využívat.

„Vzhledem k tomu, jak dobře jsou islamisté organizovaní, tak vědí, že jim to v Mosulu nejde moc dobře. Domnívám se, že už přesunuli ty nejlepší výrobce výbušnin z Mosulu do Sýrie nebo jižního Turecka,“ upozornil Bevan.

„Islamisté si velmi cení své technické kapacity a udělají vše pro to, aby si ji zachovali. Na turecký trh se už pravděpodobně obrátili s vědomím, že jejich poptávka po zbraních a materiálu dalece přesahuje to, co je možné koupit v Iráku,“ dodal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Nenávidí naši zemi. Trump na mítinku znovu zaútočil na kongresmanky

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17....

Prezident Spojených států Donald Trump pokračoval v útocích na čtyři demokratické kongresmanky, které jsou z řad...

KOMENTÁŘ: Vzestup a pád alfa samic. Agentka 007 otevírá nový genderový svět

Daniel Craig a Lashana Lynchová jako tajní agenti 007 britské tajné služby MI6

Nadvládě bílého muže zasadili poslední ránu z milosti. Ale co mnozí již tuší, také dost možná alfa samicím. Výběr...

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

Najdete na iDNES.cz