Islámábád ponouká Taliban k svaté válce, naznačuje tajná zpráva NATO

  14:15aktualizováno  14:15
Ve chvíli, kdy se stáhneme z Afghánistánu, vláda prezidenta Hamída Karzáího padne a moci se ujme Taliban. Takový scénář nabízí tajná zpráva Severoatlantická aliance, která se dostala do rukou novinářům z listu The Times. Povstalce podle ní neustále ponouká k dalšímu boji Pákistán.

Taliban není islám, ale Islámábád, svěřili se vyšetřovatelům zajatí povstalci. Ilustrační foto | foto: Reuters

Tajná zpráva nazvaná Stav Talibanu nabízí špičkám Aliance nelichotivé zhodnocení jejich deset let trvajících snah srazit radikální islamisty na kolena. Vypracovaly ji americké jednotky ze základny Bagram, kde je uvězněno přes tři tisíce talibanců.

Její závěry se ostře liší od prohlášení západních státníků a generálů, kteří se snaží veřejnost přesvědčit, že Taliban je po masivní ofenzivě NATO z posledních dvou let téměř v troskách. "Přestože Taliban v roce 2011 utrpěl vážné ztráty, jeho síla, motivace, financování a taktické schopnosti zůstaly netknuté," upozorňuje zpráva z minulého měsíce.

"Mnoho Afghánců se už připravuje na jeho eventuální návrat," píše se v dokumentu založeném na 27 tisících výsleších více než 4 000 talibanců
a členů teroristické sítě al-Káida. Největší obavy dělá Alianci dvojí hra jejího proklamovaného spojence Pákistánu, především tajné služby ISI.

Potvrzené obavy

"Důstojníci ISI podněcují myšlenku svaté války a vyhnání cizích okupantů z Afghánistánu," shrnuje zpráva výpovědi zajatců. Islámábád má podle nich v Afghánistánu síť svých agentů a prostředníků, kteří Talibanu radí ve strategii boje proti západní koalici.

Vleklá válka

Obavy a podezření, které se poslední dobou množily v západních médiích, shrnuje dokument naprosto otevřeně. "ISI ví o všech aktivitách Talibanu a zná místa pobytu všech jeho velitelů. Předáci Talibanu se pravidelně setkávají s představiteli ISI, kteří jim radí ohledně strategie a předávají zprávy pákistánské vlády."

Pákistánská podpora povstalců je podle dokumentu motivována přesvědčením, že vláda současného prezidenta Hamída Karzáího je příznivě nakloněna Indii, úhlavnímu nepříteli Pákistánu. Existuje jen málo svědectví, že Islámábád povstalcům dodává i zbraně a peníze.

Spolupráce i vzájemná nedůvěra

Taliban nicméně materiální podporu dostává od militantních skupin podporovaných ISI, které se skrývají v horách Severního Vazíristánu a Balúčistánu. Ty přes hranice posílají svým radikálním souvěrcům moderní výbušniny, miny, sebevražedné vesty a dálkově ovládané rozbušky.

Zpráva zároveň odmítá domněnky některých analytiků, že aktivity ISI v Afghánistánu mohou mít na svědomí jen nekontrolované elementy uvnitř tajné služby. Činnost v tomto rozsahu prý musí být koordinována z těch nejvyšších míst.

Vyslýchaní talibanci si na vliv pákistánské rozvědky také často stěžovali. Chování pákistánských agentů je prý nedůvěryhodné, manipulativní, ponižující a naprosto lhostejné k zájmům Afghánistánu. Je to především manželství z rozumu: talibanci se za svůj pokračující boj proti Západu mohou schovávat na pákistánských územích.

"Pákistánci vědí všechno. Všechno kontrolují. Nemohu se v Kunaru ani (sprostý výraz) na strom, aby mě přitom nesledovali. Taliban není islám, Taliban je Islámábád," svěřil se autorům zprávy jeden z vyslýchaných velitelů al-Káidy.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Polské volby ovládla strana Právo a spravedlnost, povládne další čtyři roky

Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí Právo a...

Devítiletý chlapec úmyslně zapálil dům. Obvinili ho v USA z hromadné vraždy

Americké úřady obvinily devítiletého chlapce ze spáchání hromadné vraždy. Úmyslně totiž zapálil dům, ve kterém spalo...

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Najdete na iDNES.cz