Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Akta IS. Tisíce dokumentů ukázaly, jak fungoval Islámský stát

  18:35
Bojovníci Islámského státu za sebou nechali tisíce mrtvých a desetitisíce zraněných. Nyní se objevily dokumenty, které poodhalily, jak stát džihadistů fungoval uvnitř. Vše měli detailně propracované. Ačkoliv se mělo za to, že většinu příjmů islamisté získali z ropy, dokumenty ukazují, že naopak většinu příjmů měli z daní.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Každá stránka z dokumentů ukazuje rutinní akce v rámci Islámského státu: převod pozemků mezi sousedy, prodej pšenice, pokuty za nesprávné oblečení. Všechny dohromady pak dávají obraz složitého systému byrokracie a vlády. Ukazují, že IS získával moc pomocí dvou nástrojů: brutalitou a byrokracií, píše The New York Times.

Analytický tým The NY Times

Dokumenty pomáhal rozklíčovat Aymenna Jawada al-Tamimi, který má vlastní archív islámských státních dokumentů, Mary Revkinová, učitelka z Yaleovy univerzity, která opakovaně byla v Mosulu, a z týmu analytiků z Centra boje proti terorismu ve West Pointu, který dříve analyzoval záznamy nalezené v bin Ládinově skrýši v Pákistánu.

Během svého fungování si Islámský stát vybudoval podrobný systém, který zahrnoval vše - od vybírání daní po zavedení různých poplatků. Měl i speciální lékařské prohlídky, při nichž lékaři prohlíželi páry a starali se o to, aby mohly mít děti. 

Příjmové knihy a měsíční rozpočty v popisují, jak džihádisté zpeněžovali každý centimetr území, které si podmanili, a zdanili každé zrnko pšenice, každý litr ovčího mléka a každý meloun prodávaný na trzích. Vše měli perfektně pod kontrolou. Jen ze zemědělství získávali stovky milionů dolarů.

Bojovníci Islámského státu založili stát, který nikdo neuznal. I přesto vydrželi téměř tři roky ovládat území, které se v jedné chvíli bylo velké jako Británie a žilo na něm asi 12 milionů lidí. 

Administrativní práce pro teroristy

Největším městem pod kontrolou džihádistů byl irácký Mosul. Přebudovávání města začalo jen několik týdnů poté, co jej Islámský stát v roce 2014 obsadil (více v článku Islamisté obsadili irácké město Mosul, premiér žádá výjimečný stav). Město se krátce nato sice vrátilo do běžného života, avšak pod kontrolou islamistů.

Všichni úředníci se museli vrátit do svých kanceláří. Pokud by nepřišli dobrovolně, vojáci by je k tomu donutili. Jedním z úředníků byl i Muhammad Nasser Hamoud, který po návratu dostal jasný rozkaz: pokračujte ve své práci. Pokud to neuděláte, potrestáme vás. 

„Neměli jsme jinou možnost, než se vrátit zpátky do práce,“ řekl Hamoud. „Dělali jsme stejnou práci jako dříve, s tou výjimkou, že jsme pracovali pro teroristickou skupinu,“ dodal. 

Dokumenty Islámského státu

The New York Times zanalyzoval dokumenty IS. Na svých stránkách některé z nich uveřejnil i čtenářům. Komentáře k dokumentům jsou v angličtině.  

V jiných oblastech však džihádisté provedli větší změny. Ženy nesměly pracovat. Uzavřely se právní kanceláře. Bojovníci pak všem občanům řekli, že spory se budou řešit podle Božího zákona.

Začaly se vydávat speciální brožury, které popisovaly, jak se mají muži oblékat. Ve městě se objevily i billboardy, které ukazovaly úplně zahalené ženy. Pokud ženy nebyly zahalené podle předpisů, postihl je trest.

Cesta k financím: zestátňování

Islamisté potřebovali peníze a tak po pěti měsících přišlo nařízení, že se mají pronajímat nemovitosti, které nikomu nepatřily. Vyšla i příručka s názvem „Chalífát na cestě k proroctví“. V ní bylo mimo jiné uvedeno, že o svůj majetek přijdou všichni, kteří nejsou sunnité. Kromě domů se zabavovaly i obyčejné věci pro denní potřebu - ohřívače, ledničky, televize, rádia, skříně a spoustu dalších věcí. Zabavený majetek pak IS nabízel svým bojovníkům a džihádistům přicházející ze zahraničí jako odměnu. 

K zabavení věcí a majetku došlo podle předem daného postupu. Nejdříve je prohlédl inspektor, vše řádně zmapoval a  zaznamenal. Pokud patřil někomu, kdo není sunnita, vše s okamžitou platností propadlo Islámskému státu.

Chudým sunnitům Islámský stát nabízel ukradené pozemky výměnou za třetinu budoucí sklizně. Podle Mahmouda Ismaela Salima do města přicházely stovky lidí, kteří měly o pozemky zájem. Brali si ukradené pozemky lidí, které většinou osobně znali z dřívější doby. „Bral jsem je jako bratry, museli to udělat,“ vzpomíná Salim.

Horlivost, s jakou Islámský stát kontroloval obyvatele, nejlépe ilustruje seznam přestupků, který se našel na jedné z opuštěných policejních stanic. Džihádisté zavírali lidi kvůli nevhodným účesům, špatně zastřiženým vousům, hraní domina a karet, hraní na hudební nástroje nebo za kouření vodní dýmky.

Další krok: zdanit, pokud možno vše

Dokumenty také popisují, jak Islámský stát vybíral peníze na každém kroku dodavatelského řetězce: před osetím pole vybral nájemné za pole. Když se měla úroda sklidit, vybírala se daň z úrody. Vozidla přepravující obilí do sil platila dálniční mýtné. Ze sil se obilí prodávalo mlynářům. Hotová mouka poté putovala do obchodů a řidiči opět platili mýtné. Poslední část daní zaplatili zákazníci, kteří si mouku koupili. 

Zdanila se i voda, elektřina a sběr odpadů. Islámský stát také nově zavedl náboženskou daň. Ročně si tak podle některých zdrojů přišel přibližně na 800 milionů dolarů jen z daní.

Většina zpráv o tom, jak se Islámský stát stal nejbohatší teroristickou skupinou na světě, se zaměřuje na prodej ropy na černém trhu. Podle některých odhadů v jednom okamžiku přinášel islamistům až 2 miliony dolarů týdně. Záznamy zanalyzované novináři z The New York Times však ukazují, že poměr peněz získaných z daní oproti ropě byl 6:1.

Autor:

Chytání rekrutů na ulici dělá na Ukrajině zlou krev, říká reportér Dorazín

  • Nejčtenější

Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem

Sledujeme online

Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho mimořádný comeback zpečetil Wisconsin, kterým pohodlně překročil potřebný počet volitelů. Za vítěze...

5. listopadu 2024,  aktualizováno  6.11 11:49

Putinův fotbalista. Čech strhává vlajky Ukrajiny a šíří propagandu. Je za hrdinu

Premium

Příběh Jaroslava Dolejše je ukázkou, jak funguje ruská propaganda a jak se z amatérského sportovce stane „dezolát“. „Z Ruska měli všichni srandu, bylo na pokraji bankrotu, každý ho jen drancoval. A...

31. října 2024

Obyčejně nikoho nepodporuji, ale teď musím, řekl Schwarzenegger k volbám

Herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger oznámil, že v prezidentských volbách v USA podpoří kandidátku Demokratické strany Kamalu Harrisovou. Přesvědčit ho měl kontroverzní výrok...

30. října 2024  18:03

Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády

Premium

Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká se historicky nesprávně určené státní hranice. Česko Polákům dluží 368 hektarů území. Ačkoli v...

3. listopadu 2024

Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči

Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých příznivců to ve středu prohlásil republikán Donald Trump, který podle projekcí v hlasování zvítězil...

6. listopadu 2024  7:55,  aktualizováno  8:55

Nejen rozvojové země potřebují více Evropy, míní Síkela. Africe přislíbil pomoc

Přímý přenos

Od našeho zpravodaje v Bruselu Český nominant na eurokomisaře Jozef Síkela chce posílit partnerství s Afrikou i s Latinskou Amerikou a hodlá řešit hnací motory nelegální migrace. Oznámil to při slyšení v Bruselu před zvolením do...

6. listopadu 2024  12:49,  aktualizováno  16:23

Dolar a bitcoin posílily, koruna ztrácí. Trhy reagovaly na Trumpovo vítězství

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se rychle přelilo i na finanční trhy. Koruna v první reakci razantně oslabila, naopak na nový rekord se vyšplhal bitcoin. Daří se i dalším...

6. listopadu 2024  8:22,  aktualizováno  16:21

Zmrtvýchvstání. Jesus Christ Superstar se vrátí v nejslavnějším složení

Po třiceti letech od premiéry českého nastudování Jesus Christ Superstar se slavná rocková opera vrátí v koncertní verzi v nejslavnějším obsazení. Kamil Střihavka, Bára Basiková a Dan Bárta znovu...

6. listopadu 2024  15:56

Tři zahraniční investoři budou žalovat Česko kvůli změnám solárních dotací

Tři zahraniční solární investoři Enery, Voltaic Network a Photon Energy Group chystají žalobu proti Česku kvůli navrhovaným změnám v dotacích podporovaných zdrojů energie. Podle nich stát v případě...

6. listopadu 2024  15:29

Zjednodušte si vaření: Vyhrajte kořenící pasty
Zjednodušte si vaření: Vyhrajte kořenící pasty

Chcete ušetřit čas v kuchyni a zároveň vašim jídlům dodat výjimečnou chuť? Zapojte se do soutěže a objevte kouzlo kořenících past Podravka. Stačí...

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se...

Petra Bučková se svlékla v seriálu Sex O’Clock. Prsa už někdy viděl každý, říká

Petra Bučková a její herecký kolega Václav Vašák se společně odvázali ve vášnivé scéně prvního dílu druhé řady seriálu...

Babišová řekla ano Bartošovi. Je skvělý, že dokáže měnit názory, pochvaluje si

I když ho seriál Devadesátky vynesl na výsluní, jeho současnou televizní reprízu Kryštof Bartoš nesleduje. „Viděl jsem...

Emily Atacková hraje nahá tenis. Cítím se víc sexy, než kdy dřív, říká

Emily Atacková (34) si získala mnoho nových sledujících na sociálních sítích poté, co v jedné ze scén nového seriálu...

Exmanželka Seana Penna se ukázala nahá v intimních scénách nového seriálu

Australská herečka Leila George (32) překvapila diváky seriálu Dokonalý cizinec, když se zde v několika intimních...