Dva dny po volbách bylo podle irské vysílací společnosti RTÉ jasno o rozdělení 98 ze 174 mandátů v dolní komoře parlamentu. Fianna Fáil vedená Micheálem Martinem měla 25, Fine Gael v čele se současným premiérem Simonem Harrisem 24 stejně jako levicově nacionalistická strana Sinn Féin, která prosazuje sjednocení Irska s britským Severním Irskem.
Vyrovnaný souboj mezi těmito stranami ukazoval už průzkum provedený při hlasování, skutečné výsledky však oproti odhadům vyznívají o něco hůře pro Sinn Féin a lépe pro vládní uskupení.
Irové hlasovali v předčasných volbách, šéfka sociálních demokratů porodila |
Sčítání hlasů může v Irsku trvat i několik dní vzhledem ke komplikovanému volebnímu systému jednoho přenosného hlasu, v němž voliči při hlasování seřazují různé kandidáty podle míry podpory.
Podle světových médií se zdá, že irští voliči nenavázali na trend z jiných západních zemí, kde volby v poslední době přinesly propad podpory vládnoucích stran.
„Příští vláda, stejně jako ta poslední, bude pravděpodobně vedená dvěma stranami, které dominují irské politice posledních 100 let,“ napsala AP v odkaze na Fianna Fáil a Fine Gael.
Irská předvolební smršť. Premiér Harris prchl před argumenty upřímné voličky |
Dvě strany, které se dříve u moci střídaly, po volbách v roce 2020 složily koalici se zelenými. Nyní je jasné, že opět žádná strana nedosáhne na parlamentní většinu, a podle AP by mohla Irsko opět čekat složitá povolební jednání. Zda budou dvě velké strany opět potřebovat dalšího koaličního partnera, není jasné. Zelení nicméně ve volbách utrpěli velkou porážku.
Předvolební kampani v zemi s bezmála 5,5 miliony obyvatel dominovaly životní náklady v čele s cenou bydlení, silným motivem byla také migrace. Účast dosáhla 59,7 procenta, což je podle BBC nejnižší číslo za posledních 100 let.