Starmer jednal s Harrisem necelé dva měsíce poté, co Harrise hostil ve svém venkovském sídle Chequers, když jeho Labouristická strana zvítězila v britských volbách. Starmer je podle Reuters první britský premiér, který navštívil Irsko po pěti letech.
„Nastal okamžik pro reset,“ řekl Starmer Harrisovi na Farmleigh Estate, bývalém sídle rodiny Guinnessových na okraji Dublinu. Starmer prohlásil, že chce lepší spolupráci se státy Evropské unie. Doufá prý také, že se mu podaří zlepšit diplomatické a obchodní vztahy, aniž by se musel vracet k základním východiskům brexitu.
Rozhodnutí Británie opustit EU po referendu o brexitu v roce 2016 obzvláště zatížilo britsko-irské vztahy. Hlavním sporným bodem dohody se stala obchodní pravidla upravující situaci kolem Severního Irska, které je součástí Spojeného království a má pozemní hranici s Irskem, jenž je členským státem Evropské unie.
Od třenic zpět k přátelství
„Tento okamžik představuje zásadní posun v našich dvoustranných vztazích. S tím, jak jsou debaty o brexitu za námi, přecházíme od třenic zpět k přátelství,“ uvedli Harris a Starmer ve společném článku pro The Irish Times. Harris pak zahájil schůzku výzvou, aby se „konkretizovalo, jak vlastně reset vypadá, jak vypadá v praktickém smyslu“.
Starmer a Harris se měli před sledováním fotbalového utkání mezi Irskem a Anglií setkat se zástupci podniků, mimo jiné z Primarku, Dawn Meats a mlékárenské firmy Ornua.
Zápas mezi oběma zeměmi v Dublinu v roce 1995 – hraný tři roky před Velkopáteční dohodou, která do značné míry ukončila tři desetiletí násilí v Severním Irsku – byl přerušen kvůli výtržnostem. Zápas mezi oběma týmy v roce 2015 se však obešel bez větších incidentů.