Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Irsko slaví. Před sto lety vyrazili povstalci k poště a k nezávislosti

  17:44
„Prohlašujeme, že irský lid má právo na Irsko a na určování osudů Irů bez pout otroctví,“ četl irský učitel a národní buditel Patrick Pearse před sto lety z prohlášení před budovou hlavní pošty v centru Dublinu. V Irsku vypuklo povstání. Rychle se zhroutilo, ale přesto přispělo k získání nezávislosti.
Centrum irského Dublinu během takzvaného Velikonočního povstání (1916)

Centrum irského Dublinu během takzvaného Velikonočního povstání (1916) | foto: Profimedia.cz

Povstání z roku 1916 si Irové tradičně připomínají nikoliv 24. dubna podle kalendářního data, ale o Velikonocích.

Konstelace sil byla před sto lety rebelům příznivě nakloněná. Brity vyčerpávala první světová válka, nacionalistické tendence v Evropě sílily, Irsko dlouhodobě - a po hladomoru v polovině 19. století zvlášť - mělo pocit, že je Londýnem opomíjené a vykořisťované. Dlužno dodat, že na tom bylo dost pravdy.

Poté, co před první světovou válkou selhaly pokusy o přenos pravomocí směrem do Dublinu - a poté, co po začátku války začali Britové verbovat irské mladíky do nepředstavitelného mlýnku na maso na kontinentu, se stalo jen otázkou času, kdy povstání vypukne.

Jeho vůdci plánovali, že by jim mohla pomoci zahraniční intervence, vedená od západu země - což byl ostatně kolorit irských povstání v minulých staletích. Vyjednávali s Němci podle zásady, že „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“. Podle plánu měli povstalci v Dublinu zaměstnat britské oddíly, zatímco Němci obsadí západní čtvrtinu Irska a zaujmou pozice na řece Shannon.

Odlehlý západ byl také vybrán jako místo, kam měl německý parník Libau, maskovaný za norskou loď Aud, dopravit 20 tisíc pušek, milion nábojů, deset kulometů a výbušniny.

Povstalcům chyběla koordinace. Plány se hroutily od začátku

Jenže posádka Libau neměla na palubě rádio, a nebyla si tak vědoma, že se změnil termín přejmutí kontrabandu. K irským břehům plula zbytečně. Když ji pak dostihly britské lodě, souhlasila posádka s eskortou do přístavu. U Corku se jí podařilo plavidlo úmyslně potopit.

Britové o povstání (stejně jako o účelu cesty Libau) věděli díky rozluštění radiové komunikace mezi císařským Německem a jeho diplomatickým úřadem ve Washingtonu. Ale ani britská správa Irska nefungovala úplně pružně, takže ji velikonoční pondělí zastihlo nepřipravenou.

Povstání se ale prakticky nerozvinulo mimo Dublin. Rebelům vedeným hlavně odborářem a socialistou Jamesem Connollym a učitelem Patrickem Pearsem (který se měl stát prezidentem) se podařilo obsadit hlavní dublinskou poštu, radnici a několik dalších objektů. Dublinský hrad coby sídlo britské správy ale nedobyli, z pevnůstky Magazine Fort nezískali očekávané zbraně a co hůře, neobsadili ani velká nádraží a přístavy. Britské posily měly volnou cestu.

Britové byli zpočátku zdrženliví, protože v Dublinu měli jen třináct set mužů a nevěděli, kolik Irů stojí proti nim. Do konce týdne ale posily jejich síly více než zdesetinásobily. Nasadili dělostřelectvo i kulomety, pozice povstalců u západoirského Galway zdemoloval křižník. Irové v Dublinu kladli houževnatý odpor, ale bez vyhlídky na vojenský úspěch.

Poté, co kvůli palbě a požáru evakuovali velitelství v budově hlavní pošty, uznal Pearse, který převzal velení od zraněného Connollyho, porážku a vzdal se. Konečný účet povstání činil 485 mrtvých, z toho více než polovinu tvořili civilisté (převážně zabití palbou těžkých zbraní Britů), třetinu britští vojáci a policisté a 16 procent povstalci.

Příliš tvrdá reakce

Britové během několika květnových dnů popravili všechny vůdce, počínaje Pearsem a konče Connollym, který kvůli kotníku roztříštěnému střelou nemohl stát, takže ho zastřelili vsedě.

Z vyšších velitelů smrti unikl Éamon de Valera - snad kvůli americkému občanství (Britové chtěli Američany zapojit do války v Evropě a nestáli o roztržky), snad kvůli tomu, že se vzdal mezi posledními a byl zadržován jinde než ostatní velitelé. Podle některých zpráv nebyl pokládán za příliš důležitého. Valera se později stal premiérem a pak i prezidentem Irska, dohromady oba úřady vykonával třicet let.

Zápisky britského vojáka z tažení v Irsku

Výňatky z deníku Samuela Lomase

24. dubna, 20:30: Watford. Rozkaz připravit se k přesunu.

27. dubna, poledne: Pochod z Královské nemocnice k Dublinskému hradu. Podél cesty palba odstřelovačů. Kryjí nás palbou loajální Irové, brání v soustředění palby na naši kolonu. Hrad dosažen beze ztrát.

28. dubna, 10:00: Povolení odpočívat na slunku s pozorností věnovanou krytí před odstřelovači. Poledne: Osmnáctiliberní dělo namířeno na hlavní poštu. Vystřeleny čtyři rány. Povstalci otřeseni, nestřílejí (...) Dělo bylo účinné, podle mě hlavní důvod jejich kapitulace. 19:00: Problém - k barikádě několikrát přišel opilec. Táhlo z něj pivo.

29. dubna, 12:30: Vše připraveno, útok. Má skupina v uličce s domy z obou stran. Mám pět a půl stopy dlouhou železnou tyč. Vyrážím s ní dveře, že letí pět yardů dovnitř domu. Potím se jak čert. Překvapuje mě, jak se člověka zmocní ničivé šílenství.

3. května: Přehlídka ve stanovený čas, pochod k věznici. Ve 3:45 přiveden s páskou přes oči první rebel MacDonoghue. Zastřelen z deseti kroků, mrtev na místě. Druhý, Pearse, si pískal, když vyšel z cely (...)

Samuel Lomas byl dobrovolníkem se zkušenostmi z búrské války. Po nasazení v Irsku byl poslán do Francie. Zemřel v roce 1917, nemá žádný hrob (více o něm zde).

Britské popravčí čety každopádně demonstrativně připravily o život 90 zajatých a pozatýkaných Irů (ostatně k tvrdému přístupu vyzývaly i londýnské The Times). To ale přispělo ke změně veřejného mínění - zatímco během povstání byla většina Irů dezorientovaná a mnozí vnímali povstalce kriticky až nepřátelsky, represe zapůsobily přesně opačně, než si Britové představovali.

Navíc Londýn čím dál drsněji, zvláště v roce 1918, rekrutoval nové brance. Irsko doutnalo dál.

V prosinci 1918 tak volby irských zastupitelů do britského parlamentu vyhrálo donedávna marginální politické uskupení Sinn Féin, které Britové označovali za hlavního nepřítele a strůjce povstání. Získalo 73 ze 105 křesel. Hned v lednu se v Dublinu sešel první Dáil (irský parlament) a vyhlásil nezávislost. Bylo pár týdnů po konci první světové války.

Irové měli brzy poznat, že mezi vyhlášením a dosažením nezávislosti je dlouhá cesta. Utkali se na ní s Brity a poté, co s nimi uzavřeli kompromisní dohodu, si prošli občanskou válkou. To už ale byl jiný příběh.

Dlouhá cesta k uznání povstání jako pamětihodné chvíle

Významu povstání si napříč 20. stoletím více cenili silněji vlastenecky cítící Irové. V době komplikovaných vztahů s Británií v 70. letech irská vláda dokonce vzpomínkové akce pořádané Sinn Féin zakazovala. Za mírového procesu v Ulsteru v 90. letech se ale situace začala měnit.

Vyhlášení Irské republiky z roku 1916

V roce 1996 se vzpomínkové akce zúčastnil irský premiér. O deset let později se už v Dublinu konala vojenská přehlídka za účasti prezidentky Mary McAleese, premiéra i dublinského primátora. A letos už to je pro Iry určující bod národní historie a budou tomu odpovídat i oslavy, počínaje sobotním shromážděním v Zahradě vzpomínek (program najdete zde).

V deset hodin dopoledne o velikonoční neděli pak v srdci Dublinu opět zazní celé znění textu, který dnes visí na zdi v každém alespoň trochu nacionalisticky orientovaném irském baru. „Prohlašujeme, že irský lid má právo na Irsko a na určování osudů Irů bez pout otroctví...“

Autor:

Nový vůdce Sýrie má jednu ruku na Koránu, druhou na kalašnikovu, říká Szántó

  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz. Sedmačtyřicetiletého muže objevili mrtvého nedaleko jeho nabouraného auta na Jičínsku poblíž...

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium

Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci, není dobré řešení. Za půl roku o svou svěžest přijde. Otestovali jsme dvanáct...

7. prosince 2024,  aktualizováno  12.12 12:45

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

Sledujeme online

Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl. Světová média a účty na sociálních sítích předtím spekulovaly, že se stroj mohl zřítit nebo být...

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se

Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz. Odjel v sobotu ráno autem ze svého bydliště v Praze do Krkonoš a nevrátil se. Podle informací...

8. prosince 2024  12:28,  aktualizováno  20:15

Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu

Sledujeme online

Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Údajně osvobodili Damašek a propustili vězně, nicméně syrská armáda tvrdí, že...

8. prosince 2024  5:26,  aktualizováno  11:31

„Blázen může Argentinu změnit.“ Milei za rok ve funkci stabilizoval ekonomiku

První rok v úřadě se libertariánskému prezidentovi Argentiny Javierovi Mileovi podařilo stabilizovat rozkolísanou ekonomiku a udržet si podporu přibližně poloviny obyvatel – v blízké budoucnosti jej...

13. prosince 2024  7:31

Největší cvičení na několik let. Čína ukončila velké manévry v okolí Tchaj-wanu

Čína ukončila velké manévry svého loďstva v okolí Tchaj-wanu, které byly největším cvičením za několik let. Podle agentury AFP to v pátek uvedly tchajwanské úřady, podle nichž Peking za poslední roky...

13. prosince 2024  7:07

Lipavský převzal symbol zániku Varšavské smlouvy. Důležitý kus historie, řekl

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) ve čtvrtek v pražském Černínském paláci převzal razítko a pečetidlo, která v roce 1991 ukončila existenci Varšavské smlouvy. Historické pečetidlo si Lipavský i...

13. prosince 2024  6:58

Přes milion lidí v Sýrii po ofenzivě povstalců opustil své domovy, uvádí OSN

Sledujeme online

Více než milion lidí v Sýrii opustil své domovy v důsledku ofenzivy syrských povstalců, která o víkendu vedla k pádu režimu diktátora Bašára Asada. Informuje o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním...

13. prosince 2024  6:45

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany

Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na čtvrtinu původní ceny....

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...