Středa 16. června 2021, svátek má Zbyněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 16. června 2021 Zbyněk

Irové řeší sjednocení ostrova, dávný sen křísí brexit a populační změna

  19:07
Mohlo by se Severní Irsko odtrhnout od Británie a po téměř sto letech sjednotit s katolickým jihem? Jsou to možná jen fantazie, ale média a voliči se jimi vážně zabývají. Může za to odchod Spojeného království z EU a složité vyjednávání, v němž je otázka irské hranice jednou z největších překážek.

Plakáty proti ustanovení hranice mezi Irskem a Severním Irskem (10. června 2018) | foto: Profimedia.cz

„Je to jako valící se kámen. Nedá se to zastavit. Můžete s tím souhlasit, nebo ne, ale dojde k tomu,“ řekl reportérovi listu The Guardian irský spisovatel a politický aktivista Osgur Breatnach. Britský deník poznamenává, že dávný sen o jednotném Irsku v posledních týdnech živě rozebírají irská média i štamgasti v dublinských hospodách. 

„Sjednocená Irská republika? To by bylo bezva,“ přitakává Jamie Dean. „Byli bychom jedna země. Britové by měli smůlu. Je naše. Je to jednoduché,“ dodal šedesátiletý dělník popíjející v hospodě Pádraig Pearse pojmenované po jednom z vůdců Velikonočního povstání (o něm více zde: Irsko slaví. Před sto lety vyrazili povstalci k poště a k nezávislosti)

Podobné řeči zaznívají i v Severním Irsku. „Představa sjednocení není už jenom blud. Nestane se to hned, potrvá to ještě dvacet nebo třicet let. Je to záležitost příští generace a já se toho už nedožiji,“ podotkl někdejší člena IRA Tommy McKearney, kterému je dnes 66 let.

Gordický uzel brexitu

Zaprášené sny irských nacionalistů o sjednocení „zeleného ostrova“ oživil před dvěma lety brexit. Vyjednávání o podmínkách rozvodu Velké Británie s Evropskou unií postupuje jen velice pomalu, plán britské premiérky Theresy Mayové čelí v Konzervativní straně zarytému odporu a možnost, že Spojené království odejde z EU bez dohody, je čím dál tím pravděpodobnější.

Fotogalerie

Irská otázka je přitom největším oříškem jednání. Vznik tvrdé hranice si nepřeje ani Londýn, ani bruselští vyjednavači. Obě strany uznávají, že při vzpomínce na tři dekády násilí je návrat kontrol na 500 kilometrů dlouhou hranici politicky neúnosný. 

Jenže v tom, jak tomu zabránit, se nedokážou shodnout. EU trvá na pojistce, která by v případě, že Londýn nepřijde s lepším nápadem, Severní Irsko udržela uvnitř unijního jednotného trhu.

To se nelíbí Londýnu, protože  by to znamenalo vznik celní hranice v Irském moři. Tedy narušení územní integrity Spojeného královstí, což je něco, s čím by podle britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové „nikdy žádný britský premiér nemohl souhlasit“. Ostře proti jsou i severoirští unionisté, o jejichž podporu se Mayová ve Westminsteru opírá.

Mayová proto navrhuje, aby uvnitř evropské celní unie zůstala celá Británie. Jenže to je zase nepřijatelné pro ostatních 27 zemí bloku. Emoce vypluly na provch tento týden na summitu v Salcburku, kdy Donald Tusk Mayové vzkázal, že její plán nemůže fungovat (více zde: Návrhy Mayové jsou mrtvé, v Rakousku ji ponížili. Britové premiérku nešetří). 

Myšlenky na plebiscit o sjednocení

V Severním Irsku hlasovalo před dvěma lety 56 procent voličů proti odchodu z Evropské unie a od té doby tam panují obavy z politických a ekonomických dopadů brexitu. Vládou zveřejněná studie z letošního února spočítala, že Severní Irsko zasáhne nejvíce ze všech britských regionů.

Nejistotě nahrává fakt, že Severní Irsko už více než šest set dní nemá funkční vládu. Rozhovory mezi irskými nacionalisty ze strany Sinn Féin a Demokratickou unionistickou stranu po posledních volbách v lednu 2017 zkrachovaly, obě strany se obviňují ze sabotování rozhovorů a málokdo věří, že funkční koalice vznikne do britského odchodu z EU. 

Irští nacionalisté v této atmosféře otevřeně prosazují myšlenku referenda o sjednocení s Irskem. Britský ministr pro Severní Irsko může plebiscit podle mírové dohody z roku 1998 vypsat v případě, že existuje domněnka, že by většina obyvatel je pro sjednocení. 

V irských médiích počátkem září vyvolal pozornost internetový průzkum, v kterém se pro sjednocení vyslovilo 52 procent respondentů. Komentátoři poznamenávají, že tato čísla jsou zavádějící, protože do tohoto typu průzkumů se hlásí politicky angažovaní lidé a podpora sjednocení v ostatních sondách se pohybuje daleko níž. Pokud by skutečně došlo na plebiscit, ozvali by se hlasitě i stoupenci svazku s britskou korunou, kteří se nyní neangažují.

My máme čas

Zmíněnný průzkum každopádně debatu o sjednocení ostrova opět přiživil. V řadách Sinn Féin nyní koluje dokument nazvaný Irská jednota - příručka pro aktivistu, v níž si strana pohrává s myšlenkou na změnu irské státní vlajky a hymny. Předsedkyně strany Mary Lou McDonaldová také navrhla, aby se sjednocené Irsko opět stalo členem Commonwealthu. 

Severoirský problém

Kořeny severoirského problému sahají až do 12.století, kdy král Jindřich II. podnikl invazi do Irska. V průběhu staletí angličtí králové postupně upevňovali svoji moc nad Irskem, až bylo v roce 1801 zákonem o unii připojeno k Británii. Zatímco většina ostrova zůstala katolická, na severu se od 17. století usazovali protestanti. Když Irsko po letech rebelií získalo v roce 1922 nezávislost, šest severoirských hrabství zůstalo součástí Británie.

Dlouholeté rozpory mezi irskými nacionalisty a probritskými unionisty v Severním Irsku vyústily koncem let šedesátých let v sektářské nepokoje. Londýn do regionu vyslal armádu, zavedl přímou nadvládu a zrušil regionální parlament. Nepokoje a teroristické útoky, které do dějin vstoupily jako Troubles si za třicet let vyžádaly 3500 obětí. Ukončila je až Velkopáteční dohoda z roku 1998.

zdroj: ČTK

Cílem těchto návrhů je myšlenku na sjednocení učinit stravitelnou po unionisty. Sinn Féin předpokládá, že loajalističtí podnikatelé a farmáři uvažují pragmaticky a pochopí, že pokud je jednotné Irsko jediným způsobem, jak zůstat v Evropské unii, tak se přizpůsobí. 

„Ze socioekonomického hlediska to dává smysl. Vzniká tady většina, která stojí na straně radikální změny,“ uvedl pro The Guardian spisovatel a někdejší člen IRA Danny Morrison. Další poukazují na fakt, že severoirští protestanti se už katolického jihu bát nemusí, protože Irsko se za posledních dvacet letech neuvěřitelně změnilo (více zde: Z bašty katolictví rájem liberálů. Irové završili svou tichou revoluci)

Ve prospěch myšlenky sjednocení navíc hraje čas. Když v roce 1922 vznikla nezávislá Irská republika, byl britský sever ostrova z 65 procent protestantský a z 35 procent katolický. Dnes se poměr křesťanských vyznání téměř vyrovnal (48 ku 45 procentům). „Je to mohutná demografická změna. Za pět nebo deset let bude Severní Irsko většinově katolické,“ říká Peter Shirlow, ředitel irských studií na University of Liverpool.

Neotevírejte staré rány

Unionisté znepokojeně přiznávají, že myšlenka sjednocení je skutečně na stole. Někteří poukazují na marginalizaci protestantské menšiny v Irsku v předchozích letech. Další se obávají, že by unionistické polovojenské jednotky, které se po uzavření míru přeorientovaly na kriminální činnost, mohly opět sáhnout po zbraních. 

„Mohlo by to celé začít znovu, a to mě naplňuje hrůzou,“ poukazuje unionistický farmář Ian Marshall na tři dekády násilí, které si vyžádaly přes 3 500 mrtvých.

Myšlenka na sjednocení ovšem nebudí velké nadšení ani v Dublinu. Londýn každý rok do Severního Irska posílá asi deset miliard liber, což si irská vláda nemůže dovolit. Irský premiér Leo Varadkar v červnu vyjádřil přesvědčení, že stoupenci sjednocení by v případě severoirského referenda prohráli a hlasování by navíc ve výbušném regionu otevřelo staré rány. 

„Měli bychom respektovat nadřazenost Velkopátečních dohod a jejich ústředním bodem je dohoda o rozdělení moci v Severním Irsku, čím dál tím větší spolupráce mezi jihem a severem a mír v Británii a Irsku,“ řekl Varadkar.

Autor:

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Pieta pro Popelku. Lidé přišli uctít památku Šafránkové

Příznivci Libuše Šafránkové mohli přijít vzdát herečce hold na sousedskou pietu. Vzpomínková akce se konala v pondělí...

Otec se synem nesprávně chlorovali bazén. Spustili chemickou reakci

Pořádný malér se stal osmdesátiletému Němci a jeho synovi, kteří v městě v Hesensku chtěli chlorovat bazén. Kvůli...

Nedali odměny, řekl řidič sanitky a má padáka. Reportéra vyrazili ze dveří

Řidičům sanitek garantuje vyhláška ministerstva zdravotnictví odměnu 75 tisíc korun za nasazení během koronavirové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvacet tisíc lidí se nakazilo po prvním očkování. Ochrana je jen poloviční

Premium Ačkoliv první dávka očkování proti koronaviru stačí, aby se daný člověk nemusel pravidelně testovat, v praxi není...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Zřícený Black Hawk s českou vojákyní měl při letu potíže se stabilizátorem

Posádka na palubě vrtulníku Black Hawk, který se loni v listopadu zřítil na Sinajském poloostrově a v jehož troskách...

Pro odpůrce klekání a liberálů. Nový britský kanál chce dát hlas „umlčeným“

Boj proti progresivní levici, tématům městských liberálů i takzvané „cancel culture“ a zprávy pojaté tak, aby zajímaly...

Biden a Putin se poprvé setkají. Jednání v Ženevě nenese velká očekávání

Přímý přenos Americký prezident Joe Biden se ve středu v Ženevě setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Kvůli vztahům...

VIDEO: Pilot kluzáku kroužil kolem tornáda, využil ho jako výtah

Američtí meteorologové plesají nad záběry, které nad Oklahomou pořídil pilot kluzáku David Evans. Vzestupný vzdušný...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...

Podvod, dluhy, pobyt v léčebně i pomoc Absolonové. Horna poprvé promluvil

Tomáš Horna a zpěvačka Monika Absolonová se počátkem května rozešli. Bývalý hokejista nyní poprvé promluvil o...