Volební místnosti se otevřely v 07:00 místního času (08:00 SEČ) a na 3,7 milionu oprávněných voličů svůj hlas může odevzdat do 22:00 (23:00 SEČ). Se sčítáním hlasů se začne až v sobotu dopoledne a vzhledem ke komplikovanému volebnímu systému (systém jednoho přenosného hlasu, single transferable vote) není dopředu jasné, kdy budou známy výsledky.
Zajímavostí je, že voliči v budoucím 174členném parlamentu rozhodují o 173 mandátech, ten zbývající automaticky připadne jeho stávajícímu předsedovi Seánu Ó Fearghaílovi. Ústava uvádí, že o poslaneckém mandátu dosluhujícího předsedy se nehlasuje, neboť se považuje za automaticky zvoleného, pokud má o poslanecké křeslo stále zájem. Předchozí parlament měl 160 členů. Počet poslanců ústava stanoví tak, aby jeden zákonodárce v daném obvodu připadal 20 000 až 30 000 obyvatel. Každý obvod má tři až pět poslanců. Ve volbách mohou hlasovat občané Irska a také Britové, kteří v republice žijí. Podmínkou je rovněž zapsání do voličského registru.
Irská předvolební smršť. Premiér Harris prchl před argumenty upřímné voličky |
Fine Gael premiéra Simona Harrise v průzkumech dlouho vedla, ale ten poslední z pondělí straně přisoudil podporu jen 19 procent, zatímco Fianna Fáil byla na 21 procentech a Sinn Féin na 20.
I tak je ale podle agentury DPA možné, že se Fine Gael a Fianna Fáil po volbách opět stanou součástí vládní koalice. Se stranou Sinn Féin, která prosazuje sjednocení se Severním Irskem, ani jedna z nich totiž vládnout nechce. Agentury poznamenávají, že vznik vlády může být složitý, protože pomyslným jazýčkem na vahách mohou být menší strany a řada nezávislých kandidátů.
Tradiční politická témata se v letošní kampani někdy dostala do stínu těch sociálních, a to zejména vysokých cen nemovitostí či podfinancování veřejných služeb. Vláda, v níž jsou vedle dvojice dominantních stran irské politiky také Zelení, čelila i silným protestům proti migraci.