Irsko chce posílit hranice před imigranty. Tlačí na něj Londýn i Ulster

  14:13aktualizováno  14:13
Velká Británie spolupracuje s Irskem na posílení hraničních kontrol v jeho přístavech a na letištích. Důvodem jsou snahy o zachování volného pohybu lidí mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou. Irský ministr zahraničí zdůraznil, že do rozhodování o zpřísnění kontrol se zapojí všichni členové Evropské unie.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Britská premiérka Theresa Mayová v rámci brexitu slíbila, že omezí imigraci a zpřísní ochranu hranic. Složité vztahy mezi Anglií, Severním Irskem a Irskem však z prostého slibu dělají komplexní problém. Obyvatelé Britských ostrovů mají díky takzvané Společné oblasti cestování (Common Travel Area, CTA) možnost volně cestovat přes hranice Irska a Spojeného království. Hraničním územím je Severní Irsko.

Ošklivá verze Británie a ekonomický šok. Skotsko se připravuje na brexit

S tvrdým brexitem by logicky měly přijít kontroly na hranicích Irska a Británie. Hrozí však, že z Irska, coby člena EU, by se stala tranzitní země. Uprchlíci by cestovali sem a následně by ilegálně překračovali hranice se Severním Irskem. Takový scénář odmítají všechny ostrovní státy.

Británie proto zahájila jednání s Dublinem o dohodě, která by zachovala CTA, ale zamezila by případnému příchodu uprchlíků. Severoirský ministr vnitra James Brokenshire serveru The Guardian prozradil, že Londýn a Dublin jednají o posílení hraničních kontrol na vnějších hranicích Irska.

„Naším cílem je posílit vnější hranice CTA a pevná spolupráce s našimi irskými partnery,“ prozradil. Po vystoupení Velké Británie z EU se očekává, že nápor uprchlíků budou zažívat přístavy a letiště v Dublinu. Nová opatření by měla zajistit výměnu dat souvisejících s migrací či sjednocení udělování víz

Rozhodovat bude EU

Opatření cílí na obyvatele nečlenských zemí EU. Například Číňané a Indové již musejí žádat zvláštní vízum, které je platné v Irsku a Británii, a tedy oběma státy i schvalované. Lidé z Unie budou moci nadále volně cestovat do Irska. Nabízí se otázka, zda se takto nebudou chtít například pracovníci z Polska chtít ilegálně dostat do Británie. Diplomatické zdroje tvrdí, že „počty takových lidí budou zanedbatelné“.

Vědci sledovali spánek Evropanů přes aplikaci, Čechům nedal brexit spát

Irský ministr zahraničí Charles Flanagan spolupráci s Londýnem vítá. Sdílení informací o migraci a posílení hraničních kontrol je podle něj možností, jak zachovat stávající pravidla CTA. Zvýšení kontrol posuzované Británií a Irskem podle něj bude muset Dublin projednat i s ostatními členy EU.

„Upozorňuji, že to nebude rozhodnutí jen britské a irské vlády, ale nakonec všech 27 států EU. Zdůrazňoval jsem 26 unijním kolegům, jaký význam má udržení nynější neviditelné hranice (mezi Irskem a Ulsterem). Musím říci, že mezi nimi panovalo silné porozumění ohledně následků, jaké by mělo tamní obnovení silně střežené hranice pro mírový proces,“ dodal Flanagan.

Strach o mír

Debata o možném zavedení hraničních kontrol mezi Severním Irskem a jeho jižním sousedem má i politickou rovinu. Uzavření hranice by mohlo oživit mírovou dohodu z dubna 1998, která ukončila třicet let násilností, během nichž přišlo v Severním Irsku o život více než 3 500 lidí.

Mayová zahájí odchod z EU do konce března. Chce zabránit rozpadu Británie

Krvavý konflikt se odehrával mezi unionisty, stoupenci setrvání severu Irska v Británii, a separatistickými katolíky usilujícími naopak o odtržení a opětné připojení oblasti k Irsku.

Premiérka Theresa Mayová krátce po referendu ubezpečila, že má zájem zachovat volný pohyb lidí mezi Británií a Irskem. „Těžili jsme z otevřených hranic mezi Spojeným královstvím a Irskou republikou mnoho let, a to dokonce ještě dříve, než se Irsko stalo členem EU,“ uvedla Mayová.

Její irský protějšek Enda Kenny sdělil, že než Británie EU opustí, bude potřeba „překonat mnoho překážek“. Je však podle něj v zájmu Irska, aby jeho soused prosperoval i mimo evropský blok. „Evropskou hranici uvnitř Irského ostrova nechceme,“ dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Žádné slitování. Za vraždu evropských turistek dostali v Maroku trest smrti

Abdessamad Ejjoud, šéf teroristické buňky, který zavraždil jednu ze...

Marocký soud ve čtvrtek odsoudil tři muže k trestu smrti za loňskou vraždu dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký...

VIDEO: Americkému letadélku vypovídal motor, přistálo na moři u pláže

Přistání ultralehkého letadla do moře

Nouzové přistání do moře zvolil po problémech s motorem americký pilot ultralehkého letadla. Svůj stroj navedl v úterý...

KOMENTÁŘ: Jak kongresové amazonky Trumpovi pomáhají s drážděním bílého muže

Americký prezident Donald Trump při projevu v Greenvillu (17. 7. 2019)

Do další volby amerického prezidenta zbývá rok a čtvrt. Demokraté doufají, že nejčerstvější konflikt Donalda Trumpa s...

Najdete na iDNES.cz