Irové zlobí Brusel, místo „holuba na střeše“ chtějí změny v Lisabonu

Víme první   15:55aktualizováno  15:55
Irové se na nadcházejícím summitu EU chystají odmítnout nabídku Bruselu, která je má přimět k novému referendu o Lisabonské smlouvě. Brusel jim slibuje deklaraci, v níž zaručí ústupky v nejcitlivějších tématech. Irsko chce ale záruky přímo ve smlouvě, oznámil irský premiér svému českému protějšku.

Irové nechtějí deklaraci, své výjimky chtějí mít zapracovány ve smlouvě. | foto: Reuters

Premiér Mirek Topolánek v úterý večer hovořil s irským předsedou vlády Brianem Cowenem. Šéf irského kabinetu ho podle informací iDNES.cz informoval, že Irové na čtvrtečním summitu v Bruselu odmítnou návrh, který jim Brusel nabízí. Irská vláda totiž není schopná takový kompromis obhájit před voliči.

Brusel totiž chce Irům zaručit jejich požadavky speciální deklarací. Ta by byla, až vstoupí v platnost, přijata bez potřeby ratifikace ve všech členských zemích. Bruselská nabídka ale dostala vážnou trhlinu ještě dříve, než ji představitelé EU vůbec oficiálně vyslovili.

Irové totiž podle informací vlády deklaraci odmítnou, své výjimky chtějí mít zapracovány přímo ve smlouvě. Na summitu pak chtějí přednést vlastní řešení problému.

To by znamenalo další průtahy. Taková smlouva by totiž nebyla už déle Lisabonskou smlouvou, ale zcela novým dokumentem, který by musel opět projít ratifikací ve všech zemích.

"Všem to komplikuje život," řekl k tomu iDNES.cz šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Je to opravdu zoufalý nápad. Doufám, že je to jen vyjednávací pozice," řekl na adresu irského postoje.

Podle Schwarzenberga není Cowenova výmluva na voliče správná. Každý politik, je-li přesvědčen o správnosti svého kroku, by jej měl prosazovat i přes možný pokles popularity u voličů, myslí si Schwarzenberg. "Do toho referenda to ještě bude pár měsíců, takže mezitím se může leccos udát," dodal.

Na čtvrtečním a pátečním summitu se Unie bude zabývat Lisabonskou smlouvou a tím, jak dokument, který Irsko už v referendu jednou odmítlo, znovu vrátit do hry. Unie a irská vláda usilují o referendum nové, na oplátku ale Irsko požaduje některé ústupky.

Mezi nimi například záruku, že země bude moci i nadále jmenovat evropské komisaře. Dosud má každá země po jednom komisaři, Lisabonská smlouva ale jejich počet snižuje o třetinu.

Irský premiér Cowen se chce také ujistit, že smlouva nenaruší vlastní politiku Irska v citlivých oblastech, jako jsou potraty, daně nebo vojenská neutralita.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Celníci v NDR bránili útěkům na Západ svědomitě, kontrolovali i mrtvoly

Mezi roky 1949 až 1961 uprchlo z NDR na západ pět a půl milionu občanů. Od

Před pádem komunistického režimu ve východním Německu byli celníci na hranicích velmi důkladní, aby zabránili komukoliv...

Planeta se otepluje a hladina moře stoupá rychleji, varují meteorologové

Lidé pozorují obrovské vlny u majáku u portugalského Nazaré (Portugalsko, 2....

Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii Světová...

Izraelský prezident chce společnou vládu stran Netanjahua a Gance

Izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořila ji jak strana Likud dosavadního...

Najdete na iDNES.cz