Nejhorší bylo to kvílení větru, líčí reportérka řádění Irmy na Floridě

  13:35aktualizováno  13:35
Marco (Od zpravodajky MF DNES) - Hurikán Irma v pondělí udeřil i na floridském ostrově Marco. Spolupracovnice MF DNES Hedvika Millerová se spolu s dalšími 17 lidmi ukryla v sedmnáctipatrovém věžáku Admiralty House. „Cítila jsem, jak se dům naklání,“ popisuje v reportáži. Že by dům údery živlu nevydržel, toho se lidé podle ní nebáli. Druhý den se jim však zdál nějak nakloněný.

Hurikán Irma zasáhl i ostrov Marco na Floridě. (11. září 2017) | foto: Profimedia.cz

Mohutný věžák Admiralty House na floridském ostrově Marco se vždy pyšnil krásnou zahradou, bazénem a každodenním výhledem na západ slunce. Sloužil jako zimní sídlo stovek lidí ze severu včetně mě. Vždy jsme tu rádi trávili svátky Díkůvzdání a Vánoce. Vždy tu byla pohoda. A klid.

Klid? Ten uprostřed hurikánu nehledejte. Přišlo to v neděli. „Nejhorší byly ty zvuky. Kvílení větru, třásly se zdi, elektrika nefungovala, vodu jsme uzavřeli preventivně. Nikdy jsem nic takového nezažila,“ popisuje mi běsnění bouře padesátiletá Kanaďanka Denise Jacobsová.

Fotogalerie

Hurikán Irma přežívala schovaná v ohromné budově Admiralty House s dalšími sedmnácti lidmi, kteří se odmítli evakuovat. Jinak byl dům strašidelně prázdný. Bytů je tam dvě stě, dům má sedmnáct pater.

„Dům je bytelný, dobře postavený, neměli jsme proto strach, že by neustál i velmi silný vítr. Když ale hurikán skutečně udeřil, cítila jsem, jak se dům naklání ze strany na stranu,“ říká Carol Rosendalová.

Při úderu hurikánu Irma cítila Carol Rosendalová velký tlak v hlavě i uších a udělalo se jí špatně od žaludku. V té době vítr dosahoval rychlosti kolem 200 kilometrů za hodinu.

I když se Irma v pondělí přesunula na sever a zeslábla, není všemu konec. Druhý den ráno lidé, kteří v domě zůstali, potvrzují, že je Admiralty House nějak nakloněný. Pokud by byla narušená statika, může se jednat o katastrofu. Vytlučená okna se zasklí, ale přestavět věžák?

Admiralty House stojí téměř 45 let, na americké poměry tak může být považován za téměř historickou budovu. Byty v něm vlastní lidé nejen z celé Ameriky, ale také třeba z Německa. Tady na malebném západofloridském ostrově Marco jde o jeden z vůbec prvních věžáků. Projektanti si pro něj mohli vybrat to nejlepší místo přímo uprostřed pláže.

Místní radnice před příchodem hurikánu nařídila na ostrově povinnou evakuaci, ale jak už to bývá, ne každý odešel. „Zůstalo nás tady osmnáct, já a lidé, kteří nechtěli odejít a chtěli se postarat o své byty i byty svých přátel,“ říká mi sedmdesátiletý vrátný George. V domu Admiralty pracuje téměř dvacet let. S každým se dobře zná, majitelé bytů jsou jako jedna rodina.

„Nejdříve jsme doufali, že se hurikán Irma ostrovu Marco vyhne a zamíří tak jako vždycky na východ. To, že by udeřil právě na našem pobřeží, jsme pokládali za nemožné,“ dodává George.

Poté co hurikán pustošil Kubu a nasměroval se na Key West, začaly obavy místních narůstat. A hurikán Irma zasáhl ostrov Marco o síle třetího stupně. Sice ne o té nejvyšší – páté, přesto ničivé.

Už to bude jiný ostrov

Na ostrově Marco žije 17 tisíc lidí, kteří se vždy snažili zachovat panenskou přírodu kolem moře, a později i úřady zakázaly výstavby jakýchkoliv hotelů na pobřeží. Teď je ale všechno jinak. Z ráje na zemi se ze dne na den stalo peklo. Doslova a do písmene.

Tropická bouře Irma slábne a míří do Alabamy, celkem už zabila 42 lidí

„Nevím, jak se z toho Marco vzpamatuje, některá místa jsou úplně pod vodou, která zřejmě ještě bude stoupat, nefunguje nic, bolí mě z toho u srdce,“ říká mi Jennifer Gibsonová, která na ostrov jezdila s rodiči od svých šestnácti let, pak už sama, až se sem i se svojí rodinou nakonec odstěhovala.

Mnoho lidí se mně už v minulosti svěřilo, že má Marco nějaké magické kouzlo. Jak přejedou most a ostrov navštíví, musí se pokaždé vrátit. A nejedná se jen o americké důchodce, kteří třeba ani moc necestují. To, že jde o velmi specifické místo, potvrdili i tací, kteří už něco ve světě navštívili a viděli.

Atmosféra zde byla vždy velmi rozdílná od komerční metropole Miami, kterou spíše vyhledávali milovníci barů, zábavy a diskoték. Marco je součástí oblasti, která se nazývá Deset tisíc ostrovů. Jen pár kilometrů od pobřeží ji lemují proslulé bažiny Everglades, národní park, kde žije asi 200 tisíc aligátorů. A město na mokřadech zvané Everglades City je světoznámým místem pro biology a ekology.

Bouře tak vážně narušila jednu z perel západofloridské přírody. Je to jen malá část devastace způsobené hurikánem Irma. Některá místa na západním pobřeží Floridy se už do normálu zřejmě nikdy nevrátí. Domy se jistě mohou opravit a znovu postavit. Pobřežní oblasti, malé i velké pláže, chráněné ostrůvky volavek a pelikánů nebo rybářské osady ve stínu palem budou už však vypadat jinak.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Demonstranti v Hongkongu poničili nákupní centrum a střetli se s policií

Demonstranti v Hongkongu zdemolovali vybavení nákupního střediska na předměstí...

Nedělní demonstrace v Hongkongu se po poklidném začátku začaly vyhrocovat. Protestující v nákupním středisku na...

Zemřel kosmonaut NDR Sigmund Jähn, do vesmíru letěl půl roku po Remkovi

Titulní stránka východoněmeckých novin Tribune z 27. srpna 1978 informuje o...

Ve věku 82 let zemřel východoněmecký kosmonaut Sigmund Jähn. Do vesmíru se podíval v srpnu 1978 coby člen posádky...

Děti v Británii se děsí klimatické krize. Vinou rodičů, tvrdí psychologové

Celý projekt Fridays for Future, který v pátek organizuje demonstrace v...

Britští psychologové varovali rodiče, aby obezřetně volili způsob, jakým svým dětem vysvětlují proces klimatických...

Izraelský prezident chce společnou vládu stran Netanjahua a Gance

Izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořila ji jak strana Likud dosavadního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz