Írán zadržel britský tanker, Londýn varuje před ráznou odvetou

  9:28aktualizováno  15:31
Británie v reakci na páteční zadržení svého tankeru v Hormuzském průlivu v sobotu varovala před eskalací napětí v Perském zálivu. Tanker Stena Impero zadržely íránské revoluční gardy, které svůj krok obhajují tím, že plavidlo mělo před zadržením nehodu s rybářskou lodí a nechtělo jí pomoci. Británie varovala Írán, že její reakce bude rázná.

Spouštěčem incidentu byla podle britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta událost ze začátku července, kdy britského námořnictvo u Gibraltaru zadrželo íránské plavidlo. Učinilo tak kvůli podezření, že loď veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení sankcí Evropské unie proti syrskému režimu. 

Fotogalerie

V pátek nejvyšší soud Gibraltaru rozhodl, že íránský tanker může být zadržován ještě třicet dní, respektive do 15. srpna.

Británii v sobotu podpořily Francie a Německo, které krok Íránu odsoudily jako podkopávání snah o uvolnění napětí. Svůj postup hodlají s Británií koordinovat i Spojené státy, které zároveň oznámily vyslání 500 vojáků do Saúdské Arábie.

Hunt v sobotním prohlášení na Twitteru uvedl, že Írán si nejspíše „zvolil nebezpečnou cestu nezákonného a destabilizačního chování“. Bez bližších podrobností také oznámil, že reakce Británie na páteční incident bude rozhodná. 

Po jednání bezpečnostního výboru mluvčí britské vlády uvedl, že doporučuje všem britským lodím, aby se až do odvolání vyhýbaly Hormuzskému průlivu a přilehlým vodám.

Íránská polooficiální agentura Fars uvedla, že všech 23 členů posádky britského tankeru je teď v přístavu Bandar-Abbás, kde muselo plavidlo zastavit. Z 23členné posádky tankeru není nikdo z Británie, jde hlavně o občany Indie, dále Ruska, Filipín a Lotyšska či Litvy. 

Členové posádky nyní mohou být předvoláni k výslechu. Úřady také uvedly, že britský tanker nepřevážel žádný náklad.

„Vyzýváme Írán, aby loď i její posádku okamžitě propustil,“ sdělil v sobotu mluvčí německého ministerstva. Další vyhrocení napětí v oblasti Perského zálivu by podle něj bylo „velice nebezpečné a podkopalo by snahy nalézt cestu ze současné krize“. K odsouzení incidentu a výzvě k propuštění lodi i s posádkou se připojil také Bahrajn.

USA vysílají do oblasti rakety Patriot i vojáky

Prezident USA Donald Trump už v pátek uvedl, že bude koordinovat postup s britskou vládou. Americké letectvo sdělilo, že nasadilo průzkumné letouny, které operují v mezinárodním vzdušném prostoru. 

Spojené státy vyšlou do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích s cílem „posílit odstrašení“. Rakety už podle médií byly umístěny na leteckou základnu jižně od Rijádu, z níž má podle BBC operovat letka „neviditelných“ stíhaček F-22.

V Hormuzském průlivu narůstá napětí kvůli vztahům mezi Íránem a Spojenými státy. Ty se zhoršily, když Washington oznámil, že odstupuje od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a později začal vůči Íránu znovu uplatňovat sankce. 

Naší armádě nic nechybí, USA si nejspíš sestřelily vlastní dron, tvrdí Írán

Situaci zhoršilo několik incidentů se zapálenými tankery, z nichž Spojené státy obvinily Írán. V červnu pak Írán sestřelil americký bezpilotní stroj, který byl podle tvrzení Teheránu nad íránským územím.

Hormuzský průliv je důležitou námořní cestou, kterou putuje zhruba třetina celosvětového objemu ropy přepravované po moři. Páteční incident přispěl k poklesu cen akcií a naopak k růstu cen ropy na světových trzích. Severomořská ropa Brent se dostala nad 63 dolarů za barel.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Američany neposlechli. Gibraltar pustil kontroverzní íránský ropný tanker

Propuštěný íránský ropný tanker pod novým názvem Adrian Darya 1. Předtím se...

Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na pondělí britské území na jihu Pyrenejského...

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

VIDEO: Chladicí věže šly k zemi. A 40 000 Britů přišlo o elektřinu

Komíny odstavené anglické elektrárny šly k zemi (18. srpna 2019)

Párkrát se zablýsklo, zvedl se mrak prachu a bylo po nich. Ve Velké Británii v neděli ráno strhli tři chladicí věže...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz