Íránci slaví výročí revoluce. Davy v ulicích hrozí Izraeli a Americe

  15:28aktualizováno  15:28
Davy Íránců přišly slaví v mnoha městech 40. výročí islámské revoluce. Země se pod vedením Hasana Rúháního nadále vyzbrojuje, čelí ale obnoveným americkým sankcím a dalším hospodářským problémům.

Pálení americké vlajky při oslavách 40. výročí revoluce v ulicích Teheránu (11. 2. 2019) | foto: Reuters

Rúhání také prohlásil, že Írán bude rozšiřovat svou vojenskou kapacitu, byť se mu v tom nepřátelské státy snaží zabránit.

„Nežádali jsme a nebudeme žádat o povolení vyvíjet různé typy raket a půjdeme nadále cestou rozvoje naší vojenské síly,“ řekl Rúhání před desítkami tisíc účastníků shromáždění.

Státní televize vysílala reportáže a na záběrech bylo vidět lidi s íránskými vlajkami provolávat smrt Izraeli a Americe. „K úžasu Ameriky dospěla revoluce do svého 40. roku,“ stálo na jednom z transparentů. Lidé přišli na shromáždění v mnoha městech často s portréty revolučního vůdce Rúholláha Chomejního.

Fotogalerie

V důsledku obnovených amerických sankcí čelí Írán hospodářským problémům. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa loni odstoupila od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu s tím, že není účinná. Spojené státy pak obnovily sankce.

Vysoká účast na shromážděních, která sponzoruje stát, se objevuje v době, kdy se Írán potýká s vysokou inflací a kdy lidé nemají ani dostatek jídla. To je pak příčinou protestů, poznamenala agentura Reuters.

„Íránský národ má a bude mít (kvůli sankcím) určité problémy, my si ale pomůžeme navzájem a překonáme je,“ řekl v Teheránu Rúhání.

Revoluce přivedla k moci duchovenstvo

Islámská revoluce svrhla v únoru 1979 autokratický režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího a moc v zemi převzalo duchovenstvo. Nekompromisní klerikové vládu nad zemí drží dodnes. 

K revoluci vedl odpor k vládě Šáha, jež byl na íránském trůně od roku 1941. Kritiku si vysloužil především krutým potíráním světské a náboženské opozice, jejíž mluvčím se stal náboženský učitel a vůdce Rúholláh Chomejní. 

Šíitské obyvatelstvo ale kritizovalo i šáhův dlouhodobý příklon k západnímu stylu života, „amerikanizaci“ Íránu, zálibu v plánování a velikášských projektech, vysokou míru inflace a rozbujelou korupce. Stále více Íránců bylo přesvědčeno, že šáhův program je namířen proti islámu a tradičním islámským hodnotám.

Zemřel agent CIA Mendez

O hrdinovi záchranné akce z Íránu natočili film s Benem Affleckem.

Bývalý agent americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Tony Mendez na snímku...
Ben Affleck ve filmu Argo

Protesty v létě roku 1978 zesílily a byly pořádány po celé zemi. Protestující požadovali sesazení autokratického vládce a sílily hlasy po islamizaci společnosti a návratu ajatolláha Chomejního, který pobýval v iráckém exilu.

S konečnou platností se šáhův režim v Íránu zhroutil 11. února 1979 krátce po triumfálním návratu ajatolláha Chomejního ze čtrnáctiletého vyhnanství v Iráku a ve Francii. Islámská republika byla vyhlášena 1. dubna.

Vedoucí roli šíitského duchovenstva pak definitivně ukotvila ústava z prosince 1979 schválená lidovým hlasováním. Na jejím základě si Chomejní přisvojil rozsáhlé pravomoci a vyhlásil důslednou islamizaci všech oblastí života.

Ruku v ruce s vytvářením nového mocenského aparátu začalo pronásledování politických odpůrců. Zvláštní revoluční výbory vynášely rozsudky smrti. Jen za první tři roky po revoluci bylo údajně popraveno okolo 7 000 lidí, mezi kterými byli představitelé starého režimu i odbojné národnostní menšiny.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz