Íránci slaví výročí revoluce. Davy v ulicích hrozí Izraeli a Americe

  15:28aktualizováno  15:28
Davy Íránců přišly slaví v mnoha městech 40. výročí islámské revoluce. Země se pod vedením Hasana Rúháního nadále vyzbrojuje, čelí ale obnoveným americkým sankcím a dalším hospodářským problémům.

Pálení americké vlajky při oslavách 40. výročí revoluce v ulicích Teheránu (11. 2. 2019) | foto: Reuters

Rúhání také prohlásil, že Írán bude rozšiřovat svou vojenskou kapacitu, byť se mu v tom nepřátelské státy snaží zabránit.

„Nežádali jsme a nebudeme žádat o povolení vyvíjet různé typy raket a půjdeme nadále cestou rozvoje naší vojenské síly,“ řekl Rúhání před desítkami tisíc účastníků shromáždění.

Státní televize vysílala reportáže a na záběrech bylo vidět lidi s íránskými vlajkami provolávat smrt Izraeli a Americe. „K úžasu Ameriky dospěla revoluce do svého 40. roku,“ stálo na jednom z transparentů. Lidé přišli na shromáždění v mnoha městech často s portréty revolučního vůdce Rúholláha Chomejního.

Fotogalerie

V důsledku obnovených amerických sankcí čelí Írán hospodářským problémům. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa loni odstoupila od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu s tím, že není účinná. Spojené státy pak obnovily sankce.

Vysoká účast na shromážděních, která sponzoruje stát, se objevuje v době, kdy se Írán potýká s vysokou inflací a kdy lidé nemají ani dostatek jídla. To je pak příčinou protestů, poznamenala agentura Reuters.

„Íránský národ má a bude mít (kvůli sankcím) určité problémy, my si ale pomůžeme navzájem a překonáme je,“ řekl v Teheránu Rúhání.

Revoluce přivedla k moci duchovenstvo

Islámská revoluce svrhla v únoru 1979 autokratický režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího a moc v zemi převzalo duchovenstvo. Nekompromisní klerikové vládu nad zemí drží dodnes. 

K revoluci vedl odpor k vládě Šáha, jež byl na íránském trůně od roku 1941. Kritiku si vysloužil především krutým potíráním světské a náboženské opozice, jejíž mluvčím se stal náboženský učitel a vůdce Rúholláh Chomejní. 

Šíitské obyvatelstvo ale kritizovalo i šáhův dlouhodobý příklon k západnímu stylu života, „amerikanizaci“ Íránu, zálibu v plánování a velikášských projektech, vysokou míru inflace a rozbujelou korupce. Stále více Íránců bylo přesvědčeno, že šáhův program je namířen proti islámu a tradičním islámským hodnotám.

Zemřel agent CIA Mendez

O hrdinovi záchranné akce z Íránu natočili film s Benem Affleckem.

Bývalý agent americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Tony Mendez na snímku...
Ben Affleck ve filmu Argo

Protesty v létě roku 1978 zesílily a byly pořádány po celé zemi. Protestující požadovali sesazení autokratického vládce a sílily hlasy po islamizaci společnosti a návratu ajatolláha Chomejního, který pobýval v iráckém exilu.

S konečnou platností se šáhův režim v Íránu zhroutil 11. února 1979 krátce po triumfálním návratu ajatolláha Chomejního ze čtrnáctiletého vyhnanství v Iráku a ve Francii. Islámská republika byla vyhlášena 1. dubna.

Vedoucí roli šíitského duchovenstva pak definitivně ukotvila ústava z prosince 1979 schválená lidovým hlasováním. Na jejím základě si Chomejní přisvojil rozsáhlé pravomoci a vyhlásil důslednou islamizaci všech oblastí života.

Ruku v ruce s vytvářením nového mocenského aparátu začalo pronásledování politických odpůrců. Zvláštní revoluční výbory vynášely rozsudky smrti. Jen za první tři roky po revoluci bylo údajně popraveno okolo 7 000 lidí, mezi kterými byli představitelé starého režimu i odbojné národnostní menšiny.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Šíření obchodů s XXXL oblečením odrazuje od boje s nadváhou, varují vědci

Krásné plus size modelce Ashley Alexissové to ve spodním prádle velmi sluší

Obchody s módním oblečením se přizpůsobily stále výraznější části obyvatel, kteří potřebují větší velikost. Tento trend...

Čtyřletý se střelil do hlavy nalezenou pistolí. Pátá tragédie v rodině

Záchranáři a bezpečnostní složky obsadili okolí domu Miriam Careyové v

Čtyřletý Na’vaun Jackson našel v domě rodinných přátel v americkém Oaklandu pistoli. Tou se omylem střelil do hlavy....

Zvonce krav i hnůj patří k Bavorsku, debatují Němci kvůli žalobě manželů

Krávy na pastvinách v Bavorsku (1. srpna 2018)

Na zelené louce se pase stádo krav, svítí slunce. Statná zvířata mají kolem krku zvonce a jejich pohyb je slyšet široko...

Najdete na iDNES.cz