Asadovy jednotky v bojích o město Kusajr (2. června 2013)

Asadovy jednotky v bojích o město Kusajr (2. června 2013) | foto: Reuters

Írán osidluje Sýrii, na západě chce vytvořit čistě šíitskou zónu

  • 198
Írán posílá do Sýrie šíity, aby syrskému režimu pomohl udržet se u moci. Napsal to britský deník The Guardian. Syrský režim tvoří především představitelé šíitské sekty alávitů a Írán je vedle Ruska hlavním spojencem Damašku.

Podle britského listu jsou šíité přesídlováni do oblastí, z nichž kvůli bojům uprchli sunnité. Jde zejména o údolí mezi Damaškem a Libanonem, odkud utekly velké skupiny obyvatel. Poprvé od zahájení bojů v roce 2011 je nyní vidět lidi přicházející do opuštěných míst, ale podle Guardianu to nejsou ti, kteří odtud odešli. Je to předvoj šíitských muslimů ze Sýrie, Libanonu a Iráku, kteří mají osídlit tuto oblast.

Výměna obyvatelstva je hlavním bodem plánu, podle nějž demografické změny usnadní rozdělení Sýrie na zóny vlivu. Vláda Bašára Asada si snadno udrží oblasti, které budou obývat její stoupenci.

Rusko ve spojení s Tureckem současné příměří využívá k tomu, aby dosáhlo politické dohody mezi Asadovým režimem a exilovou opozicí. Írán se však zaměřil na projekt, který může zásadním způsobem změnit sociální strukturu Sýrie. „Írán a (syrský) režim nechtějí žádné sunnity mezi Damaškem a Homsem a mezi libanonskou hranicí. Je to historická populační změna,“ řekl listu nejmenovaný libanonský představitel.

Etnická a náboženská mapa Sýrie. Žlutá představuje sunnity, zelená alávity, červená křesťany, khaki Kurdy a fialová drúzy.

23.října 2016 v 00:41, příspěvek archivován: 16.ledna 2017 v 15:05

This map from Dr. Michael Izady reveals a lot about the origins of the #SyrianCivilWar and the current ethnic conflicts in #Syria https://t.co/fZpf6I6XiA

Vypálené katastrální úřady

Za klíčová Írán považuje města Zabadání a Madájá. Jsou v blízkosti libanonské hranice, v minulosti je obývali hlavně sunnité a lidé z Damašku tam před válkou trávili dovolenou. Od poloviny roku 2015 o jejich příštím osudu vyjednávají íránští zástupci a členové skupiny Ahrár aš-Šám, která je v této oblasti hlavním Asadovým oponentem. Íránci žádají výměnu obyvatel mezi těmito městy a šíitskými vesnicemi Fúa a Kafrája v provincii Aleppo. Tyto šíitské vesnice dlouhodobě obléhali sunnitští povstalci.

Labíb Nahás, který ve skupině Ahrár aš-Šám řídí zahraniční agendu a jednal za skupinu s Íránci v Istanbulu, řekl, že Teherán usiluje o vytvoření oblastí, které budou pod jeho kontrolou.

„Írán byl velmi ochoten dohodnout výměnu lidí ze severu a jihu. Chce souvislé území až do Libanonu. Centrem jeho plánu v Sýrii je oddělení jednotlivých sekt. Chce mít oblasti, které budou zcela pod jeho vlivem. To bude mít důsledky pro celý region,“ řekl Nahás. Podle něj Hizballáh, který také bojuje v Sýrii, dostal od íránského duchovního vůdce rozkaz bránit Fúu a Kafráju za každou cenu.

Šíité se stěhují i do dalších klíčových oblastí Sýrie, například do Daráji, která je jihozápadně od Damašku. V rámci lokálního příměří bylo odtud 700 opozičních bojovníků, tedy sunnitů, přesunuto do provincie Idlíb a už po několika dnech na místo přišli iráčtí šíité.

Opozice tvrdí, že íránští bojovníci jsou ve větším počtu všude, kde jsou šíitské svatyně nebo oblasti, které jsou pro Damašek klíčové. Systematicky se údajně vypalují místní katastrální úřady, aby zmizely dokumenty o vlastnictví, takže původní obyvatelé budou mít problém dokázat, že na místě žili. Katastrální údaje shořely v Zabadání, Daráji, Homsu i v Kusajru.

V obležení zůstává 700 000 lidí

Světové humanitární organizace v pondělí uvedly, že v Sýrii je stále 15 obležených oblastí, v nichž bez pomoci uvázlo na 700 000 lidí. Mezi obléhanými je i 300 000 dětí. Organizace žádají, aby byl poskytnut přístup k dětem a rodinám odříznutých od pomoci.

Jednání v Astaně

Syrské opoziční skupiny se zúčastní mírových rozhorů v Kazachstánu. Jejich zástupce Muhammad Allúš v pondělí oznámil, že delegaci opozice povede právě on. Rusko svolalo rozhovory do Astany, kde by měly začít 23. ledna. Allúš patří ke skupině Džajš al-Islám, která má pod kontrolou některé oblasti v blízkosti Damašku.

„Veřejnost se přestala zajímat o hrůzu obléhání východní části Aleppa. Musíme zabránit tomu, aby se svět přestal zajímat o potřeby a budoucnost Syřanů,“ uvádí se v prohlášení.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala v pondělí o dalších tvrdých bojích ve východosyrském městě Dajr az-Zaur. Radikálové z Islámského státu tam zahájili boj o vládní čtvrtě. Podle SOHR zahynulo 82 lidí, syrská vládní agentura SANA oznámila, že vojáci zabili několik desítek členů IS.

Bojuje se i nedaleko Damašku. Syrská armáda v pondělí podle místních aktvistů ostřelovala hotel ve vesnici Dajr Kanún, kam se uchýlilo mnoho lidí prchajících z oblastí intenzivních bojů. Zemřelo nejméně 12 civilistů. Obec leží v údolí Barada, které mají pod kontrolou povstalci a kde se nacházejí zdroje vody pro hlavní město.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video