Nové sankce jsou jen politika, Íránců se nedotknou, shodují se experti

  10:57aktualizováno  10:57
V Íránu zavládlo nadšení z konce sankcí, které o víkendu zrušily Spojené státy a Evropská unie. Lidé například budou moci platit přes internet. Nové sankce, které na Teherán vzápětí uvalily USA kvůli balistickému programu, se běžných Íránců nedotknou. Shodují se na tom experti, které redakce iDNES.cz oslovila.

Íránský prezident Hassan Ruhání. (18. ledna 2016) | foto: AP

„Poslední dva dny zde všichni radostně vítají slíbené odstranění sankcí ze strany OSN a EU. To jsou ty důležité sankce, které íránskou vládu i samotné Íránce zajímají nejvíc,“ popisuje bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v Brně, který v současné době pobývá právě v Íránu.

Končí omezení, která se týkala léků a mnoha dalších každodenních věcí. Íránci také doposud nemohli posílat jakýmkoli elektronickým způsobem peníze.

Fotogalerie

„Jakmile se bankovní spojení otevře, lze očekávat masivní nárůst importu a exportu i na těch nejnižších úrovních. Jinými slovy, Íránci se těší, že začnou rozjíždět menší či větší obchody se Západem,“ pokračuje Kraus.

Analytička Irena Kalhousová z London School of Economics však nadšení ze současné situace mírní. Ačkoliv podle ní Írán získal důvěryhodnost, která je pro ekonomiku nezbytná, změny nepřijdou ze dne na den. „Naděje jsou velké, ale nebude to tak rychlé, jak si mnoho Íránců přeje,“ uvažuje Kalhousová.

Nové sankce se daly očekávat, míní odborníci

Americké ministerstvo financí navíc v neděli přišlo s novou várkou sankcí kvůli balistickému programu, který Íránci rozvíjí se střídavými úspěchy už roky (více o uvaleních nových sankcí čtěte zde).

„Írán je sice schopný vysílat své satelity do vesmíru už od roku 2009, na druhou stranu vojenský raketový systém je stále postaven na modernizaci starých raket typu SCUD. Takže pokrok není zdaleka tak závratný, protože těmto nosičům chybí dostatečná přesnost, dolet, nosnost a také spolehlivost,“ vysvětluje Kraus.

Balistický program nebyl součástí mnohaměsíčních jednání o jaderném programu, a tak se uvalení nových sankcí dalo podle obou expertů do jisté míry očekávat.

„Byl to sám Írán, kdo vyžadoval, aby to jednání bylo čistě a pouze o jaderném programu. Mnozí kritici to mezinárodní komunitě vyčítali a vyzývali, aby se jednalo i o věcech, jako je balistický program nebo podpora terorismu,“ vzpomíná na zdlouhavá jednání o jaderném programu Teheránu Kalhousová.

Írán v balistickém programu neustoupí

Ačkoliv se nově uvalené sankce dotknou jen vybraných jedenácti společností nebo jednotlivců, kteří mají co do činění s balistickým programem, íránští konzervativci je využívají k protizápadní propagandě. „Aktuálně to dodalo vítr do plachet všem íránským skeptikům, konzervativcům a radikálům, kteří nyní mohou - a také to dělají - prohlašovat: Vidíte? Americe se nedá věřit, my jsme vám to říkali,“ popisuje Kraus.

Platnou dohodu o jaderném programu by to ale nemělo ohrozit. Stejně tak je však podle odborníků nepravděpodobné, že by Íránci v blízké budoucnosti svůj raketový program upravili.

Pokud by ustoupili, byla by to podle Krause „politická sebevražda“ vládní administrativy, která by vypadala, že si nechává nařizovat od Západu. „Dokud nebude ten tlak podobný jako u jaderného programu, tak Írán ustupovat nebude,“ souhlasí Kalhousová.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V Normandii byli Kurdové jako parašutisté, vzkázal Trumpovi stoletý veterán

Výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Kurdové nepomohli Američanům v druhé světové válce, donutil mnohé lidi...

Zvrat konečně nastal. Brexit je 31. října a s dohodou, soudí český vyslanec

Velká Británie z Evropské unie pravděpodobně vystoupí k 31. říjnu, a to s novou dohodou na základech, na které naváže...

EU a Británie se shodly na návrhu brexitové dohody, vyřešily otázku cel

Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se v úterý shodly na návrhu brexitové dohody, oznámil list The Guardian s...

Žádejte o status usedlíka, radí vyslanec Čechům, jak se udržet v Británii

Češi, kteří chtějí i nadále žít v Británii, by podle českého velvyslance v Londýně Libora Sečky měli požádat o status...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz