Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvIzraelská armáda oznámila v noci na středu nové údery v okolí Bejrútu na údajné teroristické cíle. Uvádí to izraelská média. Nejmenovaný libanonský zdroj agentuře AFP potvrdil izraelský úder na jižní předměstí města, kde mělo zázemí libanonské hnutí Hizballáh. Izraelské údery zabily v úterý podle místních úřadů v celém Libanonu 55 lidí.
Krátce po půlnoci izraelská armáda uvedla, že s údery nepřestane ani v nejbližších hodinách. „Dnes v noci budeme pokračovat se silnými údery na Blízkém východě, jak jsme činili v uplynulém roce,“ uvedl mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.
Izraelští představitelé uvedli, že Írán zaplatí za úterní raketový úder proti Izraeli.
Írán cituje Chartu OSN
Írán zaútočil v úterý na Izrael v sebeobraně, uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí, podle kterého íránský úder skončil. Teherán tvrdí, že cílem jeho úderu byla jen vojenská infrastruktura. Podle izraelské armády však chtěl svými rakety zabít tisíce izraelských civilistů.
Írán podle Arakčího jednal v souladu s článkem 51 Charty OSN, který upravuje právo na sebeobranu v případě napadení. „Naše akce je ukončená, pokud se izraelský režim nerozhodne vyvolat další odvetu,“ uvedl Arakčí na sociální síti X.
Írán odpálil na 200 raket, Izrael ohlásil jen zraněné. V Tel Avivu stříleli teroristé |
Íránský prezident Masúd Pezeškján označil úder za silnou odpověď na „agresi sionistického režimu“. Vedení íránských revolučních gard uvedlo, že se jedná o odvetu za vysoké činitele zabité při izraelských úderech, například šéfa libanonského hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha či vůdce teroristické organizace Hamás Ismáíla Haníju.
Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že íránský raketový úder měl za cíle pouze vojenské a bezpečností zařízení. To odmítla izraelská armáda. „Cílem Íránu bylo zabít tisíce civilistů (v Izraeli),“ řekl agentuře AFP mluvčí izraelské armády.
Pomoc spojenců
Francie a Británie naznačují, že pomohly Izraeli se před úterním raketovým útokem z Íránu bránit. Konkrétní podobu vojenské pomoci ale v prohlášeních představitelé obou zemí neuvedli, píší agentury.
Írán spustil svůj útok v úterý večer. Podle izraelských a amerických představitelů na Izrael vystřelil na 180 až 200 raket. Podle mluvčího amerického ministerstva obrany Patricka Rydera to byl zhruba dvakrát vyšší počet balistických raket, než kolik jich Írán použil při obdobném útoku proti Izraeli letos v dubnu.
Osa odporu se zadrhla. Izrael si dělá, co chce, Teherán dosud jen přihlížel |
„Britské síly tento (v úterý) večer sehrály svou roli ve snaze předejít dalšímu zvýšení napětí na Blízkém východě,“ uvedl britský ministr obrany John Healey. Jeho ministerstvo neodpovědělo na dotazy agentury Reuters ohledně toho, jaké úkoly britští vojáci plnili.
„Francie dnes zmobilizovala své vojenské prostředky na Blízkém východě, aby odvrátila íránskou hrozbu,“ uvedl v prohlášení vydaném v noci Elysejský palác. Konkrétnější o francouzském vojenském nasazení nebyl.
I americký prezident Joe Biden nařídil americkým ozbrojeným silám, aby pomohly Izraeli se bránit před íránský útokem. Pentagon uvedl, že dvě americké vojenské lodě v regionu, USS Bulkeley a USS Cole, vystřelily na íránské rakety zhruba desítku protiraketových střel.