Írán: o holčičky by měl pečovat otec

  15:33aktualizováno  15:33
Írán naznačil, co bude se sestrami, které v Teheránu utekly na belgickou ambasádu. Podle listu Etemad soud tamní justice nepovažuje případ dívek, které do země proti jejich vůli dovezl otec, za únos. Naopak mu - na rozdíl od belgických soudů - přiznává nárok o dcery pečovat.

"Obě dívky musejí být vzhledem ke svému věku jako Íránky svěřeny do péče otci," prohlásil podle listu Etemad vyšetřující soudce Muhammad Erfan.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hamíd Rezá Asefí prohlásil, že by se z případu neměla dělat politická záležitost.

"Stále s rodinou vyjednáváme. Děti jsou Íránky, a proto je v tomto případě důležitější íránské právo," řekl Asefí.

Rodiče se rozvedli před dvěma lety a soud péči svěřil matce. Otec dívky v srpnu odvezl na prázdniny do Řecka a odtud do Teheránu. - více zde

Lutyšský soud na něj proto vydal v září mezinárodní zatykač za únos. Podle íránského práva ale vlastní dítě není možno unést.

Írán se ke kauze poprvé vyjádřil až několik dnů po útěku dívek. "I když mají obojí občanství, pro nás jsou to Íránky a bude s nimi naloženo podle platného zákona islámské republiky," prohlásil íránský ministr zahraničí Kamál Charrazí

"Snažíme se najít řešení, které bude pro rodinu přijatelné," podotkl Charrazí v telefonickém rozhovoru s belgickým protějškem Louisem Michelem.

Íránská justice však rozvod rodičů ani rozhodnutí belgického soudu o svěření dívek do péče matky neuznává. Tamní spravedlnost nezná ani pojem dvojího občanství.

Podle Louise Michela dívky zůstanou v azylu na belgickém velvyslanectví v Teheránu, dokud nebude případ vyřešen. Ministr chtěl původně hned odletět do Íránu, ale tamní úřady ho požádaly o odklad návštěvy.

Mezi oběma státy neexistují téměř žádné dohody, které by bylo možné použít k vyřešení sporu o obě dívky. A tak vše závisí právě na vůli. A bohužel ne jen na vůli úřadů.

Podle íránských zákonů podléhají děti od sedmi let otci. Šaháb Salimi, otec Yasminy a Sary, má tedy zákonný nárok na vymáhání přinejmenším jedné ze svých dcer.

A protože Írán nemusí uznávat belgické rozsudky, mohl by Šaháb žádat obě děvčata - jako hlava rodiny, která z hlediska místního práva vlastně dále existuje.

Yasmina a Sara jsou tak zatím ve slepé uličce: jistotu před otcem mají jen na velvyslanectví, které chrání diplomatická imunita. Jakmile tento prostor opustí, lze je zadržet a vrátit otci.

A tak se nyní jejich život omezil na pár pokojů, kde mají lůžka, počítač a také dohled. Stýská se jim po domově a doufají, že otec svolí, aby se vrátily k matce. "Nikdy tady nežily, neumějí jazyk," argumentují belgičtí diplomaté, proč by se Yasmine a Sara měly vrátit do Belgie.

Michel ujistil matku Zahru, že belgické úřady "za žádných okolností nevydají Yasminu a Saru bez jejich souhlasu". Nervy však zůstávají napjaté, zejména u Zahry, která to vše sleduje z Belgie.

I ona je původem z Íránu tak jako její bývalý muž. Do rodné země se však asi neodváží ani nyní, za dcerami. S manželem je už sice rozvedená, ale dokud íránské soudy rozvod neuznají, podléhá dále svému muži Šahábovi.

"Úplně je zbavil kořenů. Během tří měsíců mně s dětmi dovolil mluvit jen čtyřikrát a vždy na rozhovor dohlížel. Moje matka, která žije v Teheránu, neměla právo je ani navštívit. Děti byly špatně živené a špatně se s nimi nakládalo," tvrdí žena, která pracuje jako lékařka v Lutychu.

Její sousedka Fadia, do jejíž rodiny Yasmina chodívala, si myslí, že mohlo být ještě hůře. "Po pravdě řečeno, s ohledem na její věk jsem se obávala, aby v patnácti nebyla donucena ke sňatku se značně starším mužem," tvrdí. Yasmině bude patnáct už v polovině ledna.

Jaké úmysly měl otec s oběma dětmi, to nikdo neví. Je jen zřejmé, že jejich útěk nenesl nijak lehce. Stál hodiny před ambasádou - dovnitř se však neodvážil. "Zdá se, že byl velmi rozhněvaný," řekl belgický velvyslanec v Íránu Jacques Vermeulen.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ukradli jí auto. S navigací si pohotová blondýnka vystopovala zlodějku sama

Při přestřelce ve městě Florence v americké Jižní Karolíně bylo zraněno sedm...

Netrpělivost se někdy vyplácí, zjistila Američanka, které na čerpací stanici ukradli auto, s nímž přišla i o peněženku...

Zrušte blokádu, vyzvala EU kapitánka Racketeová z lodě s migranty

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla po přistání v přístavu...

Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová ve čtvrtek po výpovědi u italského soudu vyzvala...

KOMENTÁŘ: Jak kongresové amazonky Trumpovi pomáhají s drážděním bílého muže

Americký prezident Donald Trump při projevu v Greenvillu (17. 7. 2019)

Do další volby amerického prezidenta zbývá rok a čtvrt. Demokraté doufají, že nejčerstvější konflikt Donalda Trumpa s...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz