Poslanci pálili vlajku USA, Írán chce přesto jadernou dohodu dál dodržovat

  11:13aktualizováno  12:18
Íránští poslanci v reakci na úterní rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa vypovědět jadernou dohodu s Íránem spálili papírovou vlajku Spojených států. Předseda parlamentu Alí Larídžání řekl, že Írán teď už není dohodou vázán. Prezident Hasan Rúhání však prohlásil, že pro Írán jaderná dohoda stále platí a také ostatní země hodlají dohodu nadále dodržovat.

Íránští zákonodárci uspořádali v budově parlamentu demonstraci proti rozhodnutí amerického prezidenta a při pálení vlajky provolávali smrt Americe. Spálili rovněž list papíru, který symbolizoval dohodu z roku 2015, kterou Írán podepsal se šesti mocnostmi. Přistoupil v ní výměnou za zmírnění protiíránských sankcí na omezení svého jaderného programu. Podle Trumpa ale dohoda byla neúčinná.

Fotogalerie

Heslo „Smrt Americe“ používají Íránci od islámské revoluce v roce 1979. Právě to Trump považoval za jeden zargumentů, proč od dohody ustoupit.

Předseda parlamentu prohlásil, že Trump rozumí pouze řeči síly, porušil mezinárodní dohodu a dostal USA do izolace. Úterní prohlášení amerického prezidenta označil za show a řekl, že Írán teď dohodu nemusí dodržovat.

Náčelník generálního štábu íránské armády Abdorrahím Músaví prohlásil, že vůbec největší chybou bylo zasednout s USA k jednacímu stolu a poskytnout Washingtonu legitimitu. Podle Músavího by krok Ameriky měl být lekcí pro Saúdskou Arábii, která se s USA sbližuje.

Írán zvýší výdaje na raketový balistický program

Šéf parlamentního branného a zahraničního výboru Aláaddín Borúdžerdí prohlásil, že Írán zvýší výdaje na raketový balistický program. Trump své předchozí hrozby o vypovězení dohody mimo jiné zdůvodňoval tím, že dohoda raketový program nezahrnuje. „Íránský raketový program se kvůli rozhodnutí Ameriky nezmění,“ řekl dnes Borúdžerdí.

Íránský prezident Hasan Rúhání v úterý na Trumpovo oznámení reagoval ujištěním, že Írán se bude jadernou dohodou dále řídit, pokud se jejích cílů podaří dosáhnout ve spolupráci se zbylými účastníky, což jsou Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. 

Ostatní země si přejí dohodu zachovat

Všechny tyto země si přejí dohodu zachovat. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian prohlásil, že „jaderná dohoda s Íránem není mrtvá“.  Le Drian řekl, že prezident Emmanuel Macron se ve středu spojí s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a vyzve ho, aby Írán dohodu nevypovídal.

Vypovězení jaderné dohody s Íránem ze strany Spojených států zvyšuje nejistotu ve světě a může vést ke snížení důvěry v mezinárodní smlouvy, je přesvědčen německý ministr zahraničí Heiko Maas. Spolková republika se podle něj dohodou nadále cítí být vázána, protože funguje. Co chce Washington místo smlouvy, podle ministra Německo neví.

Spojené státy odstupují od jaderné dohody, Írán ji nadále bude dodržovat

„Bude to chtít chladnou hlavu v dalších dnech,“ řekl Maas o tom, jak je třeba reagovat na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Náš cíl je přitom jasný: zůstáváme vázáni jadernou dohodou, už z vlastního bezpečnostně-politického zájmu. A budeme proto usilovat o to, aby tato smlouva měla budoucnost,“ zdůraznil.

„Je to úspěšný výsledek dlouhých a složitých diplomatických vyjednávání. A především - dohoda funguje,“ podotkl s tím, že její dodržování potvrdila Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Rovněž Rusko ohlásilo, že bude dohodu o íránském jaderném programu dodržovat, oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Také čínský zmocněnec pro záležitosti Blízkého východu Kung Siao-šeng řekl, že všechny zúčastněné strany by měly dodržovat dohodu o íránském jaderném programu a k řešení sporu použít dialog a jednání.

Erdogan: USA budou ti, kdo ztratí

Evropská unie hluboce lituje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem. V prohlášení to dnes uvedla šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Zopakovala tak svá slova z úterního večera o tom, že smlouva je funkční. Dohodu, kterou pokládá za výsledek dvanáctiletého diplomatického úsilí, chce Evropská unie udržet ve spolupráci se světovým společenstvím.

Česká ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení země, které budou i nadále jaderný program dodržovat, podpořilo.  „ČR ve shodě s ostatními členskými státy EU považuje JCPOA (dohoda o nešíření jaderných zbraní, pozn. red.) za důležitý nástroj ke snižování rizika šíření jaderných zbraní a denuklearizace regionu, které hodlá ČR ve spolupráci s partnery i nadále prosazovat,“ uvedlo ministerstvo. Mezinárodní společenství by se podle ČR musí urgentně zabývat íránským balistickým programem a dalšími aktivitami Íránu, které nepřispívají stabilizaci regionu, dodala česká diplomacie.

Naopak turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Spojené státy za jejich krok ostře kritizoval. Erdogan prohlásil, že jediný, koho Trumpovo rozhodnutí oslabí, budou Američané. „USA budou ti, kdo ztratí, protože nerespektují podepsanou dohodu. Nelze odstoupit od mezinárodních dohod, jak se vám zlíbí,“ citovala Erdogana agentura Anadolu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ruské rakety rozmístí Turci do roka. Trump se sankcemi zatím váhá

Odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Turecko podle prezidenta Erdogana příští rok v dubnu plně nasadí ruský protivzdušný raketový systém S-400. A to...

Na Kubě smějí v ringu bojovat jen muži. Boxerky touží po ženské soutěži

Boxerka Idamelys Morenová trénuje v havanské tělocvičně. (14. května 2019)

V oboru má přezdívku Krotitelka, podle místního týmu Kubánští krotitelé, který se účastní mezinárodního...

Terorista z Barcelony spolupracoval s tajnou službou, tvrdí španělský tisk

V centru Barcelony najel řidič dodávky do davu lidí. (18. 8. 2017)

Šéf teroristické buňky, která spáchala v roce 2017 atentáty v Barceloně a dalším katalánském městě, byl zřejmě...

Najdete na iDNES.cz