Netanjahu si usnadnil vyhlášení války, atomový archiv vzbuzuje rozpaky

  13:33aktualizováno  14:12
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už k vyhlášení války nepotřebuje souhlas celé vlády, ale jen ministra obrany. A to díky novele, kterou parlament schválil v pondělí. Stalo se tak v atmosféře eskalace napětí mezi židovským státem a Íránem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v mimořádném televizním projevu obvinil Teherán, že nadále rozšiřoval své schopnosti v oblasti vývoje jaderných zbraní. (1. května 2018) | foto: AP

Ve prospěch novely se v pondělí vyslovilo 62 zákonodárců, proti jich bylo 41. Premiér Netanjahu a ministr obrany Avigdor Lieberman mohou díky změnám vyhlásit válku „v extrémních případech“.

Novela byla schválena krátce před mimořádným premiérovým projevem v televizi, kde Netanjahu prohlásil, že Írán utajoval svůj jaderný program. Íránská státní televize označila Netanjahuův projev za propagandu. Podle izraelského listu Haarec byl zákon schválen až při třetím čtení.

Server televize Al-Džazíra připomíná, že nyní by k vyhlášení války Netanjahu sice potřeboval souhlas ministra obrany Liebermana, v minulosti se ale několikrát stalo, že premiér zastával i funkci ministra obrany. Příkladem jsou někdejší izraelští předsedové vlády David ben Gurion, Menachem Begin, Jicchak Rabin, Ehud Barak a Šimon Peres.

Cíl: Írán?

Netanjahuův pondělní projev se uskutečnil na pozadí snahy Spojených států a jejich spojenců na Blízkém východě pozměnit jadernou dohodu z roku 2015. Jejím cílem bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Irán však podle Netanjahua po podpisu dohody tajně uchovával dokumenty o svém jaderném programu Amad, který přerušil v roce 2003.

Fotogalerie

Netanjahu je jedním z hlavních kritiků jaderné dohody a tvrdí, že dokument Íránu nebrání získat znalosti potřebné k výrobě jaderných zbraní. Izraelský premiér rovněž uvítal stanovisko amerického prezidenta Donalda Trumpa, který několikrát řekl, že Spojené státy jadernou dohodu s Íránem vypoví, pokud nebude změněna.

Trump Netanjahua za projev pochválil s tím, že spolu s dalšími nedávnými událostmi jeho obsah dokazuje, že Bílý dům měl o Íránu „stoprocentní pravdu“. 

Bílý dům v tichosti upravil prohlášení

„Tyto skutečnosti jsou v souladu s tím, co Spojené státy dlouho věděly: Írán měl silný, tajný program jaderných zbraní, který se snažil, avšak nedokázal skrývat před světem a před vlastními lidmi,“ uvedl ve svém prohlášení Bílý dům.

Americká média si všímají, že Bílý dům své prohlášení v tichosti upravil. Původní verze udávala, že Teherán tajný program stále má, zatímco změněné znění tvrdí, že takový program islámská republika měla. Oficiální opravu úřad amerického prezidenta Donalda Trumpa nevydal, v komentáři pouze uvedl, že to byla administrativní chyba.

ANALÝZA

Schyluje se k válce s Íránem? Rozhodne se 12. května

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová večer prohlásila, že mezinárodní dohoda byla uzavřena na základě falešných podkladů ze strany Íránu, protože program byl v pokročilejším stavu, než bylo udáno. Podle ní se Íránci jako jedna strana dohody zachovali nečestně. „Především lhali,“ řekla.

Podle analytiků výstup izraelského premiéra poskytl jen málo nových informací o íránském jaderném programu. Například Francie uvedla, že data předložená Izraelem částečně potvrzují to, co evropské země zjistily v roce 2002.

Pompeo porušení dohody nepotvrdil

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo potvrdil, že dokumenty, které získal Izrael, ukazují, že Írán lhal o tom, zda se snaží získat jaderné zbraně. On sám prý osobně prozkoumal mnoho íránských spisů a odborníci z USA považují dokumenty, které dosud prozkoumali, za autentické. 

Podle agentury Reuters však odmítl říct, zda dokumenty poskytují důkaz o porušení jaderné dohody. O existenci írásnkého programu Amad se podle něj sice již určitou dobu vědělo, materiály odhalené Izraelem však pomáhají lépe porozumět rozsahu programu.

Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Trump však dlouhodobě hrozí, že dohodu vypoví.

V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, musí americký prezident tentokrát rozhodnout do 12. května. Trump však nedávno naznačil, že USA od dohody odstoupí, pokud nebude upravena. Írán však opakovaně zdůraznil, že nepřistoupí na žádnou jinou dohodu nežli je ta současná.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

VIDEO: Americkému letadélku vypovídal motor, přistálo na moři u pláže

Přistání ultralehkého letadla do moře

Nouzové přistání do moře zvolil po problémech s motorem americký pilot ultralehkého letadla. Svůj stroj navedl v úterý...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

KOMENTÁŘ: Jak kongresové amazonky Trumpovi pomáhají s drážděním bílého muže

Americký prezident Donald Trump při projevu v Greenvillu (17. 7. 2019)

Do další volby amerického prezidenta zbývá rok a čtvrt. Demokraté doufají, že nejčerstvější konflikt Donalda Trumpa s...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz