Jaderné zbraně má v naší oblasti jen Izrael, reaguje Írán na výroky v OSN

  9:26aktualizováno  9:26
Svět by se měl více zabývat jaderným programem Izraele, jelikož je to jediný stát na Blízkém východě s jadernými zbraněmi. V reakci na čtvrteční projev izraelského premiéra Benjamina Netanjahua před Valným shromážděním OSN to uvedl na Twitteru íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf během jednání o jaderném programu jeho země v Lausanne (1. dubna 2015) | foto: Reuters

„Izrael je jediným režimem v našem regionu s tajným a nepřiznaným programem na výrobu jaderných zbraní, včetně opravdového jaderného arsenálu. Nastal čas, aby se Izrael přiznal a představil svůj nelegální program na výrobu jaderných zbraní mezinárodním inspektorům,“ uvedl Zaríf.

28.září 2018 v 01:06, příspěvek archivován: 28.září 2018 v 08:50

No arts & craft show will ever obfuscate that Israel is only regime in our region with a *secret* and *undeclared* nuclear weapons program - including an *actual atomic arsenal*. Time for Israel to fess up and open its illegal nuclear weapons program to international inspectors.

Kriticky se k projevu Netanjahua vyjádřil také Zarífův mluvčí Bahrám Ghasemí, který řekl, že se svět jen zasměje výrokům Netanjahua o tom, že Írán má tajný jaderný sklad v Teheránu. Projev izraelského premiéra přitom mluvčí íránské diplomacie podle agentury Fars označil za „nepravdivý, bezvýznamný a nepotřebný“.

„Radioaktivní materiál roztrousili po Teheránu“

Netanjahu ve čtvrtek v New Yorku v OSN uvedl, že Írán má další jaderné úložiště v Teheránu, kde má výbavu pro výrobu jaderných zbraní. „Řekněte světu pravdu o Íránu,“ uvedl. Cílem Íránu je vyrobit jaderné zbraně a atomovou bombu, řekl Netanjahu. Zdůraznil přitom, že to nedopustí.

„Dnes poprvé oznamuji, že Írán má další tajné zařízení v Teheránu, tajný jaderný sklad určený pro obrovské množství výbavy a materiálu z íránského tajného jaderného programu,“ uvedl Netanjahu bez bližších podrobností k jadernému materiálu. 

Írán má další jaderné úložiště v Teheránu, kde má výbavu pro výrobu jaderných...

Írán má další jaderné úložiště v Teheránu, kde má výbavu pro výrobu jaderných zbraní, oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu na zasedání Valného shromáždění OSN.

„Od chvíle, kdy jsme prohledali (íránský) jaderný archiv, se snaží vyklidit jaderný sklad. Minulý měsíc odstranili 15 kilogramů radioaktivního materiálu. Víte, co s tím udělali? Vzali to ven a roztrousili to po Teheránu ve snaze smazat stopy,“ uvedl Netanjahu.

Izraelský premiér v dubnu v projevu zveřejnil archivy, které podle něj svědčily o tom, že Írán má tajný jaderný program. Stalo se to krátce před tím, než USA odstoupily od jaderné dohody. Řekl, že Íránci začali sklad vyklízet, ale mají před sebou hodně práce, protože se tam nachází 15 přepravních lodních kontejnerů plných materiálu spojeného s jaderným programem. V tomto zařízení se nacházelo až 300 tun výbavy a materiálu spojeného s jaderným programem, řekl Netanjahu.

Dohoda, která už neplatí

Izraelský premiér zároveň pochválil Spojené státy za to, že odstoupily od jaderné dohody s Íránem a opět proti islámské republice zavedly sankce. Snahu evropských signatářů o zachování dohody, navzdory americkým sankcím, izraelský premiér označil za nebezpečnou politiku ústupků. Zdůraznil přitom, že nedopustí, aby Írán Izrael ohrožoval.

Trump v OSN

Mezinárodní jadernou dohodu s Íránem podepsaly v roce 2015 Spojené státy, Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU; Teherán se v dokumentu zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za odvolání s ním spojených sankcí. Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh. Americký prezident Donald Trump ale letos květnu oznámil, že USA od dohody odstupují a v srpnu zavedl Washington proti Íránu nové sankce.

K odstoupení USA od dohody se opakovaně kriticky vyjádřili její další signatáři a EU usiluje o to, aby mohla zachovat obchod s Íránem. Teherán pohrozil, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Loď s migranty vyčkává, jak italské úřady zareagují na porušení blokády

Migranti, které ze Středozemního moře zachránila německá nezisková organizace...

Loď Sea-Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit blokádu Itálie a u ostrova Lampedusa vplula ve středu ve...

Nový tragický symbol migrantů do USA: otec s dvouletou dcerou se utopili

Mexická policie uzavřela místo na řece Rio Grande, kde utonul salvadorský...

Zoufale se snažili překonat hraniční řeku Rio Grande z Mexika do USA. Pětadvacetiletý muž s dvouletou dcerou na zádech...

V čele Rady Evropy podruhé stanula žena, chorvatská ministryně zahraničí

Novou generální tajemnici Rady Evropy se stala chorvatská ministryně zahraničí...

Rada Evropy, která sdružuje 47 evropských zemí, má novou generální tajemnici. Po středečním hlasování Parlamentního...

Najdete na iDNES.cz