Útok má být odvetou za zabití vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji koncem července v Teheránu, dodal Ravid. Z Haníjovy smrti Hamás i Írán obviňují Izrael, který se k odpovědnosti nepřihlásil, ale ani ji nepopřel.
Podle Ravida by se odvetný útok mohl odehrát ještě před jednáním o dohodě o izraelských rukojmích, které zadržuje Hamás a které se má uskutečnit 15. srpna.
Smrt Haníji vyvolala hrozby pomsty vůči Izraeli a podnítila další obavy, že konflikt v Pásmu Gazy, kde Izrael válčí proti Hamásu, se změní v širší blízkovýchodní válku.
Konflikt v Pásmu Gazy vyvolal bezprecedentní teroristický útok Hamásu na Izrael, při němž loni 7. října zahynulo na 1200 lidí. Dalších zhruba 250 osob teroristé odvlekli na území Pásma Gazy. Izraelská vojenská ofenziva si od té doby vyžádala životy téměř 40 tisíc Palestinců.
Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. V zajetí zůstává zhruba 120 rukojmích, ne všichni jsou ale živí.
Další kolo jednání o propuštění rukojmí výměnou za palestinské vězně a příměří v Pásmu Gazy by se mělo konat ve čtvrtek. Teroristické hnutí Hamás k jednání žádá, aby se zakládalo na podobě dohody vyjednané v červenci, která zahrnuje tři fáze řešení konfliktu.
1. srpna 2024 |
Informovala o tom v neděli agentura Reuters, podle které tím skupina myslí realizaci amerického návrhu řešení konfliktu, který by měl zahrnovat tři fáze.
Americký návrh předpokládá tři etapy. Po zastavení bojů a propuštění části rukojmích držených Hamásem za palestinské vězně se má izraelská armáda stáhnout z obydlených oblastí Gazy a umožnit palestinským civilistům návrat domů. Tato fáze by měla trvat šest týdnů.
Zbývající rukojmí mají být propuštěni ve druhé fázi, kdy také mají být trvale ukončeny boje a izraelská armáda se má zcela stáhnout z Pásma Gazy. Poslední fáze počítá s obnovou zničeného palestinského území.