Televize se však odkazuje pouze na nejmenované západní diplomaty, oficiální potvrzení zatím k dispozici není. Na věci se podle nich „intenzivně pracuje“ a je velká šance, že v případě nového útoku se spolupráce bude opakovat, neboť „všichni mají zájem na tom, aby incident nepřerostl ve válku v celém regionu“.
Koalice, která zmařila dubnový útok, sestávala z Izraele, Spojených států, Británie, Francie, Kataru, Egypta, Jordánska, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Bahrajnu. Írán 13. dubna vyslal na Izrael přes 300 raket a dronů v odvetě za Izraeli připisovaný úder na íránský konzulát v syrském Damašku z 1. dubna, při němž zahynulo mezi jinými sedm důstojníků revolučních gard.
ANALÝZA: Budeme útočit na civilisty, jedno, jestli zaviníme válku, varuje Írán |
Egypt už během pondělí informoval izraelskou delegaci, která v sobotu přicestovala k nepřímým jednáním s americkými a egyptskými vyjednavači o příměří v Gaze, že tentokrát se na odražení případného íránského útoku podílet nebude. Uvedl to katarský server al-Arabí al-Džadíd.
Ve snaze zachovat si neutralitu a snížit napětí v regionu Káhira také oznámila, že uzavře svůj vzdušný prostor pro jakékoli vojenské akce, které by mohly ohrozit regionální bezpečnost. Egyptští představitelé svým íránským protějškům sdělili, že toto opatření by nemělo být vnímáno jako nepřátelské chování vůči Íránu.
Íránské ministerstvo zahraničí na pondělek svolalo velvyslance a šéfy diplomatických misí v Teheránu na schůzku s úřadujícím ministrem zahraničí Alím Bágherím Kaním, který je ujistil o íránském odhodlání podniknout odvetu proti Izraeli. Ve středu se pak na žádost Íránu uskuteční mimořádné zasedání Organizace islámské spolupráce, při kterém se bude jednat o atentátu na Haníju a o íránské reakci, řekl dále Kanání.
Útok může přijít kdykoli
Skupina sedmi nejvyspělejších ekonomik světa ve společném prohlášení uvedla, že s ohledem na současný vývoj „hrozí zažehnutí širšího konfliktu v regionu“. Současně znovu vyzvala všechny zúčastněné strany, aby „nepokračovaly v nepřetržitém ničivém cyklu odvetného násilí, snížily napětí a konstruktivně se zapojily do deeskalace“.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken při nedělním jednání se svými protějšky ze zemí G7 řekl, že íránský odvetný úder na Izrael by mohl začít už během příštích 24 až 48 hodin, uvedl server Axios s odvoláním na své zdroje. Podle Washingtonu se do úderu zapojí i šíitské hnutí Hizballáh.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes vyzval k urychlené akci, která by zabránila rozšíření konfliktu. „Jsem hluboce znepokojen rostoucím rizikem rozsáhlejšího konfliktu na Blízkém východě a vyzývám všechny zúčastněné strany i vlivné státy, aby urychleně jednaly s cílem zklidnit současnou velmi vratkou situaci,“ uvedl Türk v prohlášení.
Americký ministr obrany Lloyd Austin v neděli večer hovořil se svým izraelským protějškem Joavem Galantem. Tématem jejich hovoru bylo právo Izraele na sebeobranu proti hrozbám ze strany Íránu a jeho spojenců i opatření, která Spojené státy podnikají k posílení ochrany Izraele a vlastních sil v regionu, uvedl Austinův úřad. Pentagon už v pátek oznámil, že do regionu vyšle další stíhací letouny a válečné lodě.
Bílý dům uvedl, že prezident Joe Biden v pondělí svolá do zpravodajské situační místnosti v Bílém domě svůj tým pro národní bezpečnost k jednání o vývoji na Blízkém východě. V plánu má také telefonát s jordánským králem Abdalláhem II.
Trest přijde v pravý čas
Írán mezi tím pokračuje v agresivní rétorice. „Naše země usiluje o nastolení stability v regionu, ale to je možné pouze potrestáním agresora a vytvořením odstrašujícího účinku proti avanturismu sionistického režimu (Izraele),“ řekl mluvčí íránské diplomacie Náser Kanání a dodal, že akce Teheránu je nevyhnutelná. Spojené státy vyzval, aby přestaly podporovat Izrael, a prohlásil, že mezinárodní společenství nesplnilo svou povinnost zajistit regionální stabilitu mělo by „potrestání agresora“ podpořit.
ANALÝZA: Masakr dětí konflikt vyostřuje. Izrael na útok nemůže nereagovat |
Šéf íránských revolučních gard Hosejn Salámí před novináři zopakoval hrozbu těchto elitních vojenských jednotek, že Izrael „bude potrestán v pravý čas“. Prohlásil také, že Izrael si svým postupem ve válce v Pásmu Gazy „kope svůj vlastní hrob“.
Teherán a s ním spřízněné militantní a teroristické skupiny jako libanonský Hizballáh či palestinský Hamás viní Izrael, že stojí za výbuchem, který v noci na 31. července usmrtil vůdce politického křídla Hamásu v rezidenci přímo v íránském hlavním městě. Izrael se k odpovědnosti za útok nepřihlásil, ale ani ji nepopřel.