Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí předává jaderné návrhy Teheránu (9. září 2009)

Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí předává jaderné návrhy Teheránu (9. září 2009) | foto: AP

Írán chce jednat, ale ne o jaderném programu. Washingtonu návrh nestačí

  • 15
Šéf íránské diplomacie Manúčehr Mottakí ve středu předal zástupcům šesti mocností jaderné návrhy své země. Teď se ale ukazuje, že je pětistránkový dokument plný vágních formulací a to nejdůležitější, tedy zmínka o íránském jaderném programu, v něm chybí. Washington s návrhy spokojený není, podle Moskvy se ale o dokumentu dá jednat.

Předávání dokumentu, který mohl odvrátit sankce proti Íránu a měl zmírnit napětí mezi Západem a Teheránem, se ve středu neobešlo bez fotografů a slavnostní ceremonie na íránském ministerstvu zahraničí. - více čtěte zde

Zástupci Číny, Ruska, USA, Velké Británie, Francie a Německa dostali dokument přímo z rukou ministra zahraničí Manúčehra Mottakího. Írán už dopředu avizoval, že se o svém jaderném programu bavit nehodlá a to v dokumentu také dodržel. O kontroverzním programu, který podle Západu spěje k výrobě jaderné bomby v textu není ani slovo.

Teherán chce jednat o všem možném, kromě jádra

Zato vágními a květnatými formulacemi autoři textu nešetřili. Podle dokumentu, který na svých stránkách zveřejnila organizace pro investigativní žurnalistiku ProPublica, by se rozhovory s pěti jadernými mocnostmi a Německem mohly týkat bezpečnostních a ekonomických témat.

Dokument, který Íránci předali jaderným mocnostem

Írán je prý ochotný "konstruktivně" diskutovat o "programech vedoucích k úplnému odzbrojení a k zastavení vývoje a šíření, jaderných, chemických a biologických zbraní". Teherán rovněž navrhuje jednání o izraelsko-palestinském konfliktu.

Z ministerstva zahraničí USA se už teď ozývá, že Američané chtěli v dokumentu číst něco jiného. "Máme obavy, že odpověď není odpovědí na největší obavu mezinárodních společenství, kterou je íránský jaderný program," řekl asistent americké ministryně zahraničí Phillip Crowley.

Sankce nic neřeší, vzkázalo Rusko

Rusové naopak návrh vnímají jako pozitivní krok vpřed. "Po krátkém zhlédnutí dokumentu mám pocit, že se něco dá použít," řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. "Nejdůležitější je, že je Írán otevřený diskuzi o Iráku, Afghánistánu a situaci v regionu," dodal.

Pět stálých členů Rady bezpečnosti a Německo nyní rozmýšlejí, jak na íránský dokument reagovat. Ve vzduchu stále hrozí sankce, kterými Teheránu pohrozil šéf Bílého domu, pokud neodpoví na nabídku jednání o svém jaderném programu do září. - více čtěte zde

Shoda se ale zřejmě bude hledat těžko, protože Moskva už naznačila, že sankce nejsou prostředkem, který Teherán donutí jednat. Rusové navíc mají ve vrcholném orgánu OSN právo veta a mohou přijetí sankcí zablokovat.

Mocnosti chtějí, aby se Írán vzdal technologie obohacování uranu, která umožňuje výrobu nukleárních zbraní. Teherán ale tvrdí, že je jaderný program slouží mírovým účelům a chce vyrábět elektrickou energii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video