Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Irák se vyjádří k rezoluci v pondělí

  0:01
O nejnovější rezoluci Rady bezpečnosti OSN bude v pondělí jednat na mimořádném zasedání irácký parlament. Rezoluci mezitím podpořili účastníci mimořádného zasedání ministrů zahraničí Ligy arabských států. Ti vyzvali v Káhiře k pokračování spolupráce mezi OSN a Irákem. Zároveň ale varovali, že jakýkoli útok na Irák bude hrozbou pro bezpečnost všech arabských zemí.

Arabští ministři zároveň vyzývají zbrojní inspektory OSN, aby se zdrželi jakéhokoli projevu provokace.

Sýrii jako jedinému arabskému státu v RB se údajně dostalo ujištění, že rezoluce OSN není záminkou pro válku; Damašek pak následně ubezpečil arabské země, že textu nebude zneužito k automatickému zahájení vojenské akce proti Iráku. 

Irácký ministr zahraničí Nádží Sabrí v sobotu v Káhiře oznámil, že Bagdád dokument světové organizace pečlivě studuje.

Irácký vůdce Saddám Husajn má čas do pátku 15. listopadu, aby ho přijal a umožnil činnost zbrojních inspektorů v zemi, nebo jej odmítl a vystavil Irák nejen tvrdšímu postoji OSN, ale také hrozbě války, kterou prosazují Spojené státy podporované Británií. 

Spojené státy v posledních dnech opakovaně upozornily Irák, že pokud rezoluci Rady bezpečnosti bude ignorovat, použijí proti němu síly s cílem odstranit zbraně hromadného ničení z iráckých arzenálů. Washington zároveň dává najevo, že v takovém případě nehodlá čekat na nové rozhodnutí RB OSN.

Saúdská Arábie: Irák rezoluci přijmul
Irák přísnou rezoluci Rady bezpečnosti přijímá, tvrdí ministr zahraničí Saúdské Arábie Fajsal Saúd, kterého cituje agentura AFP. 

Bagdád na dokument nařizující Iráku bezvýhradně se podvolit zbrojním inspektorům přistoupil po ujištění Sýrií, že rezoluce nepředpokládá automatickou válku proti Iráku. Oficiálně však Irák rezoluci označil za špatnou, nespravedlivou a vyžádal si čas na její prostudování. Evropské a asijské země vítají rezoluci přinejmenším jako odklad války.

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na páteční rezoluci OSN na nedělním zasedání vlády. Dokument je podle něj kompromisem, který neznamená
automatický souhlas s použitím síly.

Pro tvrdou rezoluci hlasovalo v pátek všech patnáct členů Rady bezpečnosti OSN.  Irák podle ní musí do 8. prosince přiznat chemické, biologické a jaderné zbraně. "Pokud se okamžitě a bez podmínek nepodřídí požadavkům OSN, bude čelit vážným následkům," vzkázal z Bílého domu prezident Bush. "V takovém případě odzbrojí Bagdád Spojené státy a jejich spojenci."

Irácký velvyslanec při OSN je pesimista
Irácký velvyslanec při OSN Muhammad Dúrí míní, že rezoluce obsahuje požadavky, které Bagdád bude moci velmi těžko splnit. "Jsem velmi pesimistický. Je vyhotovena tak, aby zabránila návratu inspektorů do Iráku," řekl. "Pokud v Bagdádu budou pevně přesvědčeni, že Spojené státy zaútočí v každém případě, rozhodně zaujmou postoj, který bude odpovídat tomuto přesvědčení."

"Cesta bude těžká a nebezpečná. Jejím cílem je dosáhnout mírového odzbrojení Iráku," komentoval verdikt generální tajemník OSN Kofi Annan. Vyzval Bagdád, aby přijal rezoluci ku prospěchu iráckého lidu a světového míru.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která je inspekcemi pověřená,
vyšle své odborníky do Bagdádu možná už za deset dní, uvedla mluvčí agentury Melissa Flemingová. Rozhodně neodjedou dříve, než Irák vyjádří souhlas s rezolucí, poznamenala.

Třiadvacátého prosince zahájí inspektoři práci. Rezoluce jim přiznává neomezený přístup kamkoli a kdykoli včetně prezidentských paláců. Mohou hovořit s kýmkoli i bez přítomnosti iráckých představitelů. Více o rezoluci najdete zde.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Bush dopracoval návrh s Chirakem
Ne každý velvyslanec předem oznámil, jak se rozhodne. Neočekávalo se například, že pro návrh zvedne ruku Sýrie. Výhrady měla i Moskva. Osm týdnů vyjednávání ale stačilo k tomu, aby se ostré hrany obrousily.

Kreml nicméně přiznal novému návrhu posun oproti předchozím. Podle náměstka ministra zahraničí Fedotova je hlavní, že už nepočítá s automatickým použitím síly.
 
Ruský prezident Vladimír Putin později označil návrh za uspokojivý. "Text, který bude předložen k hlasování, je nyní uspokojivý, zaujímá pevné stanovisko vůči Iráku a dává šanci na mírové řešení," prohlásil Putin v telefonickém rozhovoru se svým francouzským kolegou Jacquesem Chiracem.

Podle Bushe otevře rezoluce cestu k mírovému řešení krize, nezavírá však dveře k použití síly, pokud by Bagdád požadavky OSN neplnil. "Spojené národy odhlasují rezoluci, která sjednotí civilizovaný svět k odzbrojení Saddáma Husajna," věřil Bush.

V Radě bezpečnosti stačí k přijetí rezoluce devět hlasů. Je pravděpodobné, že ji podpoří všichni.

Z Francie přišla zpráva, že prezident Jacques Chirak spolu s Bushem návrh rezoluce k odzbrojení Iráku telefonicky dopracovali.

Z REZOLUCE K IRÁKU
(tuto verzi předložily USA
po konzultacích s Francií)

Irák musí předložit mezinárodnímu inspekčnímu týmu přesné, aktuální a úplné prohlášení o programu vývoje chemických, biologických a jaderných zbraní, balistických raket a dalších nosičů, jako jsou bezpilotní letouny a letecké rozprašovací systémy.

Musí také nahlásit všechny další chemické, biologické nukleární programy, i když se nevztahují k výrobě zbraní.

Inspektoři musí mít neomezený přístup kamkoli a kdykoli včetně prezidentských paláců. Mohou hovořit s kýmkoli i bez přítomnosti iráckých představitelů.

Kdy a za jakých podmínek může začít útok? Jaký má rezoluce časový plán? Čtěte ZDE.

"Dohodli se na řešení sporných bodů," uvedla Chirakova mluvčí Catherine Colonnová pár hodin poté, co Chirac oznámil, že návrh potřebuje pozměnit.

Bush a jeho ministr zahraničí Colin Powell telefonovali také s ruskými partnery. I oni měli výhrady ke třetí verzi rezoluce. Paříž i Moskva se především obávali, že text obsahuje skrytou záminku pro automatické použití síly proti Iráku.

Mluvčí Tonyho Blaira v Londýně oznámil, že britský premiér o irácké rezoluci telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a že tento dialog byl "užitečný".

Existuje obecná shoda, že čím víc členů patnáctičlenné rady text podpoří, tím silnější to bude signál pro Bagdád podřídit se zbrojním inspekcím, na jejichž úspěchu záleží mírové řešení krize. Žádný z pěti stálých členů RB - USA, Británie, Francie, Ruska a Čína - přitom nesmí uplatnit své právo veta.

Starší článek o rezoluci (i s diskusí k němu) najdete ZDE.

Členové Rady bezpečnosti OSN diskutují během veřejné rozpravy o Iráku. (17. října 2002)

Autoři: , ,

Nešiřme paniku, říká o nárůstu covidu šéf Motola. Školní volno nedoporučuje

  • Nejčtenější

Herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust v Novém Mexiku zastřelil hlavní kameramanku a...

Mynář zveřejnil video. Zeman podepsal svolání Sněmovny bez data

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam s prezidentem Milošem Zemanem, jak v...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Letušky se svlékly na protest proti bankrotu aerolinek Alitalia

Desítky bývalých letušek ze zaniklých italských aerolinek Alitalia se v centru Říma svlékly na protest proti snižování...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

VIDEO: Náklad lodi v plamenech. U Kanady hoří loď s těžební chemií

Na kontejnerech s těžebními chemikáliemi, které přepravuje nákladní loď Zim Kingston, vypukl v sobotu v pobřežních...

Volí se v další zemi, kde je vítěz znám dřív, než občan vůbec k urně dorazí

Nedělní prezidentské volby v Uzbekistánu provází od rána vysoká účast. Díky tomu bude zajištěno, že hlasování bude...

Disciplína a klid. Němci se dobrovolně podřizují opatřením proti covidu

Premium Systém je v Německu nastaven tak, aby se děti, která se zatím nemohou očkovat, nestaly jádrem problému. A aby běželo...

Tajné služby tlumily španělskému králi libido, tvrdí exkomisař

Španělské zpravodajské služby píchly bývalému králi Juanu Carlosovi injekci s ženskými hormony, aby utlumily jeho...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...