Život v Iráku ve stínu koronaviru. (18. prosince 2020)

Život v Iráku ve stínu koronaviru. (18. prosince 2020) | foto: Profimedia.cz

Žiju jako v roce 2019. Iráčané věří, že získali kolektivní imunitu

  • 90
Iráčané nehledí na hygienická opatření proti koronaviru. Věří, že dosáhli kolektivní imunity. Podporují je v tom i vyjádření některých zdravotnických činitelů. Podle odborníků je však bláhové si myslet, že země je v bezpečí.

Restaurace v Bagdádu je zaplněná, jako kdyby byl rok 2019 a svět nebyl zasažen koronavirovou pandemií. Lidé nenosí roušky, nedodržují sociální vzdálenost a očividně s tím nikdo nemá problém, píše list The New York Times.

„Žiji životním stylem roku 2019 před koronavirem,“ přiznává podnikatel Ali al-Chatíb. „Jako Iráčané nemáme strach ze smrti. Je to psychologický faktor, který může posílit imunitu člověka.“

Počet nových nakažených v Iráku nepřetržitě klesal z 3 000 denně v listopadu na 800 denně v lednu. Řada Iráčanů přičítá pokles dosažení kolektivní imunity. Věří, že se jim už nemůže nic stát, a podle toho se i chovají ve vztahu ke zdravotnickým předpisům určeným k zastavení viru.

Teorii o zajištění protilátek prosazují i někteří vysoce postavení zdravotničtí činitelé. „Dosáhli jsme kolektivní imunity,“ prohlásil jeden z hlavních představitelů bagdádského zdravotnického systému Džasíb al-Hidžamí. Za svými slovy si stojí.

Irácký ministr zdravotnictví Hasan al-Tamímí přímo neřekl, že Iráčané jsou chráněni kolektivní imunitou, ani to však nevyvrátil. Pokles úmrtnosti na covid-19 připsal lepší schopnosti iráckých lékařů vypořádat se s nákazou.

A taktéž Boží ochraně. „Hlavním faktorem je milosrdenství Boží,“ řekl al-Tamímí. Řada muslimských kazatelů v mešitách ujišťuje věřící, že se nemají čeho bát, pokud následují Boha.

Podle Aliho Mokdada, specialisty na Blízký východ z Institute of Health Metrics and Evaluation Washingtonské univerzity, lze pokles případů covidu v zemi přisoudit tomu, že v zimě mají Iráčané otevřená okna. Místní populace je též mladá a tudíž méně ohrožená smrtelnými důsledky koronaviru než země s větším podílem starší generace.

Irák si sahá na dno. Nezaplacené účty za dodávky elektřiny uvrhly zemi do tmy

Další odborníci poukazují, že pravá čísla mohou být mnohem vyšší, než ta, která vláda oficiálně uvádí. Přesto nejsou taková, aby se mohlo hovořit o sedmdesátiprocentní nakaženosti populace, a tedy kolektivní imunitě. Protože Irák neprovádí náhodné testování, nelze přesně určit přesný podíl infikovaných. Mokdad ho odhaduje na 20 procent.

Experti se obávají, že nedodržování hygienických opatření se může Iráku hrubě nevyplatit ve chvíli, kdy přijde nová vlna. Zdravotnický systém je vlivem rozsáhlé korupce a neefektivní formy správy založené místo na odbornosti na známostech a loajalitě těžce poškozený a nepřipravený na rapidní nárůst nakažených. Nedostatek kyslíkových lahví vyvolal minulé léto nepokoje v některých nemocnicích. Vláda tvrdí, že od té doby se situace se zdravotnickým vybavením zlepšila.

Irák plánuje v březnu začít očkovací kampaň. Od společnosti Pfizer si objednal 1,5 milionů dávek vakcíny. Iráčané však o ni nemají velký zájem. „Lidé zde nemají vakcíny moc rádi. Minulý rok jsme těžce zápasili s tím, abychom přesvědčili lidi o očkování svých dětí proti obrně a spalničkám,“ uvedl profesor epidemiologie Rijád Lafta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video