Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dálnice smrti. Fotka seškvařeného Iráčana narazila na autocenzuru médií

Seriál
Drsnější fotku z operace Pouštní bouře nenajdete. Zuhelnatělá tvář nešťastníka zabitého při americkém náletu dosvědčila, že první válka v přímém přenosu nebyly jen sexy záběry chytrých bomb. V USA ji však nikdo nechtěl otisknout. Její příběh přinášíme v dalším díle seriálu Slavné fotografie.
Fotka spáleného Iráčana se stala symbolem temné kapitoly války v Perském...

Fotka spáleného Iráčana se stala symbolem temné kapitoly války v Perském zálivu, zničení ustupujícího iráckého konvoje na „dálnici smrti“. | foto: Kenneth Jarecke

Je spálený k nepoznání. Z utrpením prodchnuté tváře vystupují zaťaté zuby, ruce na kapotě vypovídají o zoufalém úsilí dostat se z hořícího auta pryč.

Snímek amerického válečného fotografa Kennetha Jareckeho není jen svědectvím o jedné z nejtemnějších kapitol první války v Perském zálivu – nechvalně proslulém bombardování ustupujícího iráckého konvoje na takzvané „dálnici smrti“. Je též zoufalým obviněním brutality války a autocenzury masových médií.

Je vlastně paradox, že tak drsná fotografie vzešla z první „videoherní války“. Z amerického tažení proti Saddámu Husajnovi v roce 1991 se díky moderním technologiím stala válka v přímém přenosu, veřejnost hltala videa „klinicky přesných úderů“ a dynamické záběry z noktovizorů. Výsledkem byl dokonale vyčištěný obraz válečného běsnění. Žádný nepřítel, žádné utrpení. Jen hrdinní vojáci koaličních sil.

Slavné fotografie

Tehdy osmadvacetiletého Jareckeho ale snímky jeho kolegů demonstrující totální vojenskou převahu spojenců znechucovaly. Postrádaly empatii. „Byl to jeden obrázek západu slunce s velbloudy a tankem za druhým,“ vysvětloval později pro magazín The Atlantic. „Abyste vytvořili trvalé a působivé snímky, které osloví diváka, musíte se do objektu svého zájmu vcítit. Musíte diváka prostřednictvím svého díla vpravit do života jiných lidí,“ vysvětlil .

Rodák z Missouri, který získal ostruhy jako oficiální fotograf Ronalda Reagana a vysloužil si chválu za fotky z protestů na náměstí Nebeského klidu, se proto do Zálivu sám ve službách časopisu Time vydal. Jenže brzy zjistil, že nemá co fotit. Jak ukázal film Mariňák, válka probíhala kdesi za obzorem daleko v poušti a americká pěchota se do akce moc nedostala.

Nejbrutálnější snímek celé války vznikl až v jejím závěru, několik hodin před uzavřením příměří. Jarecke se s armádním píáristou a skupinou dalších novinářů přesunoval do Kuvajtu, když na dálnici 80 narazili na trosky iráckého vojenského konvoje. Byl to výsledek zničujícího koaličního náletu provedeného v noci z 26. na 27. února 1991.

Američané jí rozstříleli rodiče, fotka zkrvavené holčičky armádu rozčílila

Nekonečný konvoj sovětských tanků, transportérů, ale i osobních aut a autobusů plných lupu z Kuvajtu se pro americké letce stal snadným terčem. Kazetovými bombami Mk-20 Rockeye II jim nejdříve zahradili cestu, takže na dálnici vznikla obří kolona. A pak se na ni zaseklou uprostřed pouště snesli jako rozzuřené vosy.

Na „dálnici smrti“ shořelo minimálně osmnáct set vozidel, v koloně zemřelo asi tisíc lidí. Ti šťastnější se vysoukali za aut a utekli – a pokud nenašli smrt v minových polích v poušti nebo bažinách jižního Iráku, padli do zajetí. Koaliční síly se kvůli útoku dostaly pod palbu kritiky, protože zasáhly i civilisty. Američané se hájili, že šlo o úder na legitimní vojenské cíle.

Poškozená a opuštěná vozidla iráckého vojenského konvoje na nechvalně proslulé „dálnici smrti“. Obraz zkázy se stal jednou z nejtemnějších kapitol první války v Perském zálivu. (27. února 1991)

Když Jarecke na dálnici spatřil strašidelnou scénu zkázy a smrti, vystoupil z auta. Armádnímu píáristovi se moc nelíbilo, že chce fotit mrtvé. Tušil, že Pentagon z fotky nešťastníka spáleného na uhel příliš nadšený nebude. Proč musí fotit mrtvé? Vždyť je to neuctivé. Ale Jarecke mu vysvětlil, že svět tento snímek musí vidět.

„Když nebudu dělat takové fotky, lidé jako moje máma si budou myslet, že válka je to, co vidí ve filmech,“ argumentoval. Nevěděl, zda onen spálený muž byl voják, nebo civilista, Saddámův fanatik, nebo obyčejný branec. Tušil ale, že musí ukázat, jak ve své zoufalé snaze zachránit si život zamrzl v čase.

Snažil se odpoutat od hrůzného obrazu v hledáčku a soustředil se pouze na technické aspekty. Na svůj Canon EOS-1 nasadil 200mm objektiv a počkal si, až mu ranní slunce vytvoří ideální protisvětlo. „Slunce prochází zadním oknem náklaďáku a skoro všechny povrchy jsou spálené a potrhané. Je to téměř černobílá fotografie, ale pořízená na barevný film,“ uvedl pro BBC.

Cenzura z nečekané strany

Jeho fotka nejdříve putovala do Společné informační kanceláře sídlící v Dahránu v Saúdské Arábii, odkud armáda koordinovala tisk. Operace Pouštní bouře už skončila, a fotka proto nemusela být schvalována armádou.

Editorka časopisu Time vyslaná do Dahránu samozřejmě viděla, že je to šokující fotografie, ale zachovala se jako profesionální novinářka a poslala ji kolegům do New Yorku. Jenže žádné americké noviny ji nezveřejnily a do svého tiskového servisu ji nezařadila ani agentura AP, od které většina médií fotky přebírá.

Neotiskl ji ani Time, a to navzdory tomu, že za její zveřejnění bojovala i tehdejší vedoucí jeho fotografů Michelle Stephensonová. Podle ní šlo o jediný případ během války, kdy si fotografické oddělení nedokázalo prosadit publikování nějakého snímku. Jediný argument vedení zněl, že Time je „rodinný magazín“ a fotka je příliš znepokojující.

Palba do vlastních řad. Fotka plačícího vojáka zbořila cenzuru Pentagonu

Britský list The Sunday Times sice uveřejnil fotku „dálnice smrti“, ale byla na ni jen zničená vozidla. Žádní mrtví. „Klidně to mohla být fotka vrakoviště. Byla to strašná cenzura,“ zkritizoval konkurenci fotoeditor Tony McGrath z nedělníku The Observer. Spolu s francouzským Libération byl The Observer jediným listem, který fotku uveřejnil. Dodal k ní všeříkající titulek „Pravá tvář války“. V branži se ovšem výbušný snímek dočkal cynické přezdívky „Škvarek“.

Kritika mediální autocenzury probublávala na veřejnost jen zvolna. Šéf agentury zastupující Kennetha Jareckeho se do velkých amerických novin a agentur opřel, že se ochotně ujaly úkolu vojenského cenzora. Vincent J. Alabiso, bývalý fotoeditor AP, později připustil, že agentura měla pustit fotku ven.

A co samotný autor? „Pokud jsme dost dospělí, abychom vedli válku, měli bychom být dost dospělí, abychom se na ni dívali,“ reagoval na stránkách magazínu American Photography. Jeho článek vzbudil značnou pozornost a Jarecke v roce 1992 za své fotky z války v Perském zálivu obdržel prestižní ocenění Word Press Photo.

Jeho nejslavnější fotografie dávno žije vlastním životem. V roce 2011 na ni odkazoval konzervativní poslanec Kris Hopkins během své kritiky válek v Iráku a Afghánistánu a zásahu proti libyjskému diktátorovi Kaddáfímu. Obvinil média, že svými „sanitárními filmovými záběry“ vytvářejí umělý obraz válečného běsnění, zatímco mnohem pravdivější je portrét zkázy zachycený Jareckem. „Na válce není nic slavného, není na ní nic romantického,“ prohlásil Hopkins.

Autor:

Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie

Smrtící povodně. Sestra Atanázie Holubová utěšuje Juliu Duzdovou, která při...

Seriál Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské...

Kněz objal umírajícího vojáka. Fotograf životní snímek ulovil v dešti kulek

Héctor Rondón Lovera: Pomoc od kněze (1962)

Seriál Krátkodeché komunistické povstání ve venezuelském přístavu Puerto Cabello dnes už asi nikomu nic...

Vyfotily víly a zmátly i autora Sherlocka Holmese. Pravdu přiznaly až před smrtí

Frances Griffithová na jedné z fotografií ze série Víly z Cottingley (červenec...

VIDEO Seriál Víly přece neexistují. Nebo snad ano? Nejen Velká Británie si tuto otázku kladla po tom, co tajemné...

Český Freddie Mercury otevřel za Husáka okno na Západ. Zemřel příliš mladý

Michal. Ze série T-Club, 80. léta 20. století.

Seriál V šedi pozdního komunismu působil jako zjevení. Dramatik Michael Zochow jezdil do své vlasti...

Vy jste mariňák jako táta? Fotka kloučka s policistou dojala Ameriku

Slavný snímek Faith and Confidence od fotografa Williama C. Bealla.

Seriál Někteří fotografové se proslavili zachycením zlomových historických událostí. William C. Beall si...

Prospala osm měsíců. Když konečně otevřela oči, zmáčkl spoušť fotoaparátu

© Tomek Kaczor, Gazeta Wyborcza; Patnáctiletá arménská dívka, která se právě...

Seriál Syndrom rezignace je tajemná diagnóza, kterou oficiálně uznávají jenom ve Švédsku. Patnáctiletá Eva...

Bond si zapomněl pistoli. Na své nejslavnější fotce tak svírá vzduchovku

Srdečné pozdravy z Ruska. Sean Connery pózuje pro plakát k bondovce z roku 1963.

Seriál Neexistuje příliš známějších fotografií Jamese Bonda než ta z plakátu k filmu Srdečné pozdravy z...

Nejčtenější

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů

Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i největší základnu ruských strategických bombardérů Engels. Rusové hlásí třicet poškozených civilních...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Výbuch muničky v Poličce. Ozvalo se zadunění a začalo hořet, líčí zaměstnanci

Ve výrobním areálu Poličských strojíren v Bořinách u Poličky na Svitavsku dnes ráno došlo k výbuchu. Na místo vyjelo jedenáct hasičských jednotek i pyrotechnici, policisté areál evakuovali. V jednom...

25. března 2025  9:55,  aktualizováno  16:07

Nepřijatelný nátlak, odmítá dánská premiérka návštěvu Vanceové v Grónsku

Návštěva americké delegace v Grónsku je nepřijatelný nátlak na toto dánské autonomní území. V úterý to řekla dánská premiérka Mette Frederiksenová. Grónsko má tento týden navštívit delegace v čele s...

25. března 2025  16:06

Munička v Poličce tužila už Masarykův stát, zabrali ji nacisté. Exploze zažila opakovaně

Strojírenská a muniční továrna v Bořinách u Poličky funguje už více než sto let. V současné době jde o jednoho z největších výrobců munice v Česku. Areál Poličských strojíren zasáhl v úterý ráno...

25. března 2025  15:56

Palachův odkaz i Gottwaldovo hřímání. Z poesiomatu na Václaváku zní historie

Veršované nahrávky poskytne nový automat na Václavském náměstí v Praze. Takzvaný poesiomat - automat na verše nabídne 20 skladeb spojených s pražskou historií i současností. Slyšet z něj bude možné...

25. března 2025  15:54

Pod dráty nahoru, na baterku dolů. V Ústí postaví nezvyklou trolejbusovou trať

Z autobusů do trolejbusů přesednou ještě letos cestující, kteří jezdí mezi částmi Dobětice a Krásné Březno v Ústí nad Labem. Nová trolejbusová trať v ulici Výstupní má být v provozu na začátku září....

25. března 2025  15:44

Fosforová kampaň SPOLU navazuje na úspěšného hejtmana. Zaujme, hodnotí marketéři

Koalice SPOLU v úterý zahájila kampaň a představila výrazně zelené vizuály, se kterými půjde do podzimních sněmovních voleb. Podle odborníků na marketing se snaží o co největší viditelnost. A zmiňují...

25. března 2025  15:39

Prodej bytu 2+1, 54m2
Prodej bytu 2+1, 54m2

Hakenova, Kralupy nad Vltavou, okres Mělník
4 950 000 Kč

Fiasko vládní koalice. Chyběly jí hlasy, schůze Sněmovny ani nezačala

Blamáží vládní čtyřkoalice skončila její snaha na mimořádné schůzi jednat o některých návrzích, na kterých vládě záleželo. Ani na tři pokusy se čtyřkoalici nepodařilo prosadit schválení programu...

25. března 2025  5:55,  aktualizováno  15:30

Výrokem o nákupech v Polsku jsem krotil inflaci, vysvětluje ekonom Křeček

Poradce premiéra a ekonom ze společnost BH Securities Štěpán Křeček před dvěma lety nepřímo radil lidem, že nákupy v Polsku se vyplatí. Jeho slova tehdy naštvala řadu politiků, distancoval se od nich...

25. března 2025  15:29

Řidič usnul za jízdy, srazil cyklistu a narazil do domu. Policie hledá svědky

Vážnou dopravní nehodu vyšetřují od pondělka policisté z Prostějovska, kde řidič osobního auta zřejmě kvůli mikrospánku srazil cyklistu stojícího u silnice a těžce ho zranil. S žádostí o pomoc se...

25. března 2025  15:26

Koalice otevřela víko kanálu, reaguje ANO na kampaň SPOLU. Kritika zní i od Pirátů

Podle opozičního hnutí ANO budou pilířem kampaně koalice SPOLU strach a úzkost. Hnutí bylo terčem několika útoků. V úterý obvinil premiér Fiala šéfa ANO Andreje Babiše z podpory Putinova režimu....

25. března 2025  15:12

Buďte jako Churchill, slyšel Fiala od fanouška. Jak SPOLU zahájilo kampaň

Koalice SPOLU zahájila kampaň do sněmovních voleb. Premiér Petr Fiala v projevu na pražském Andělu kritizoval lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL také...

25. března 2025  11:26,  aktualizováno  15:09

Ostudný skelet. Parkovací dům ztrhal i městský architekt, firma návrh upraví

Obrovskou bouři nevole vyvolala v minulých dnech budoucí podoba parkovacího domu Skořepka v centru Brna. Běžným lidem, architektům i politikům vadí architektonické pojetí objektu bez fasády na...

25. března 2025  15:09