Inuit na sněžném skútru | foto: Profimedia.cz

Inuité mají vlastní mobilní mapu. Pomůže se změnami klimatu a ochrání je

  • 11
Nová mobilní aplikace má Inuitům na severu Kanady pomoci s dopady klimatických změn. Užitečná bude především pro domorodé lovce, kteří musí na svých cestách dennodenně zjišťovat bezpečnost mořského ledu. Aplikace bude sloužit také jako katalog tradičních znalostí, které pomohly Inuitům v nehostinné oblasti prosperovat.

Inuitský lovec Simeonie Kavik stojí na zamrzlé vodní ploše a ukazuje na úsek šedého ledu rozděleného temnou vodou. „Tohle není dobré. Pokud se tudy pokusíte projet, určitě přijdete o svůj sněžný skútr,“ říká. 

Fotogalerie

Kavik pochází z inuitské vesnice Sanikiluaq nacházející se na severním pobřeží ostrova Flaherty v Hudsonově zálivu a rozhodl se zúčastnit natáčení klipu propagujícího novou sociální platformu určenou Inuitům, kterým má pomoci s každodenním životem a ochránit je před ledovým nebezpečím.

Aplikace dostala název SIKU, což je v inuitském jazyce slovo pro mořský led. Lovcům umožňuje sdílet jejich poznatky z pozorování divoké zvěře, zaznamenat povětrnostní podmínky nebo měnící se mapu zamrzlého moře.

Aplikaci vyvinula charitativní organizace Arctic Eider Society, která pomáhá inuitským komunitám. Její ředitel Joel Heath uvedl, že se na jejím vzniku podíleli kromě softwarových specialistů také členové domorodých arktických komunit. Jde proto o unikátní projekt.

Inuité se musí neustále přizpůsobovat nestabilním podmínkám způsobených změnami klimatu a aplikace má za úkol jim to usnadnit. Inuitům také pomůže uchovat mnohé tradice a zvyky, které se dosud přenášely jen ústně.

„Orální historie byla velkou součástí tradice Inuitů. Nic nebylo napsáno. Všichni měli jen dobrou paměť. Se SIKU se můžeme rozhodnout jak sdílet naše znalosti,“ popisuje místní učitelka Lizi Kaviková.

10.prosince 2019 v 19:57, příspěvek archivován: 11.prosince 2019 v 14:30

New mobile app helps Inuit people hunt and navigate through ice melting from climate change: https://t.co/ONvpKhS5cV https://t.co/bCq94GbHst

Aplikace umožňuje uživatelům vyplnit digitální mapu své oblasti a popsat ji za pomoci svých vlastních názvů míst. „Platforma používá jejich jazyk a jejich klasifikační systém pro mořský led, který je mnohem vyspělejší než náš. V angličtině totiž existuje mnohem méně slov pro mořský led,“ říká Heath.

Podle Heatha by mohla být aplikace velmi cenná především pro lovce pracující v měnícím se klimatu. „Chytré telefony fungují docela dobře i v teplotách kolem minus 35 stupňů Celsia. Jakmile je ale větší chlad, nemůžete telefon vyndat z bundy na příliš dlouho,“ připouští Heath.

V Sanikiluaqu žije 850 obyvatel, kteří se živí převážně lovem. V obci fungují dvě základní školy, které navštěvuje několik set žáků. Sanikiluaq je nejjižněji položenou obcí Nunavutu, které je nejsevernějším teritoriem Kanady.

Vesnice na svých webových stránkách uvádí, že její řezbáři jsou známý po celém světě svými propracovanými sochami vytvořenými z argilitu, což je tmavá jílová hornina vyskytující se na Belcherových ostrovech.

Komunita je známá také propracovanými koši vyrobenými z místních travin. Inuité obývají arktické regiony Kanady, Grónska a Aljašky.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek