Inscenujete záběry z Gori, obviňují ruská média Reuters

  4:22aktualizováno  4:22
Agentura Reuters přinesla drastické záběry z bombardovaného gruzínského města Gori. Ruská média teď fotografy obviňují, že záběry trpících zinscenovali, aby byly působivější. Experti oslovení iDNES.cz se v hodnocení "zinscenovanosti" neshodují. Reuters obvinění popřela a jednu z nejasností se pokusila vysvětlit.

Muž, který brečí u svého příbuzného, je na jiné fotce oblečen a tělo je v jiné pozici. | foto: David MdzinarishviliReuters

Z manipulace fotkami, k nimž se v minulosti fotografové Reuters přiznali například ve válce v Libanonu roku 2006, obvinil agenturu například ruský server Fishki.net.

Jeho podezření se týká mimo jiné dvou sérií snímků z Gori. První z nich zachycuje pár postarších obyvatel u těla svého zabitého příbuzného. Zatímco na FOTOGRAFII 1 (viz dole) je sloupek blízko oběti, na FOTOGRAFII 2 se zdá být vzdálen několik metrů. Před tělem na druhé fotce podle ruského serveru navíc přibyla větev s jablkem, upozorňuje server.

FOTOGRAFIE 1

Bombardování Gori

FOTOGRAFIE 2

Bombardování Gori

Rusům se nelíbí ani další série snímků. Na FOTOGRAFII 3 přenášejí gruzínští záchranáři mrtvou ženu a pod jejich nohama leží jedna z obětí. FOTOGRAFIE 4 ukazuje naříkajícího gruzínského muže u trosek svého domu. Na FOTOGRAFII 5 je však ten samý muž, tentokrát ale svlečený, u těla mrtvého Gruzínce z FOTOGRAFIE 3. Ten je v jiné pozici, přikrytý dekou. Podle ruského serveru jsou proto některé ze snímků jasně zinscenované, aby byly efektivnější.

FOTOGRAFIE 3

Bombardování Gori

FOTOGRAFIE 4

Bombardování Gori

FOTOGRAFIE 5

Bombardování Gori

Chuchma: Je to přinejmenším zarážející
"Ty detaily, na něž servery upozorňují, jsou přinejmenším zarážející. Zejména, co se přemísťování osob týče. Agentura Reuters by se k nim měla vyjádřit," sdělil iDNES.cz Josef Chuchma, který o fotografii dlouhodobě píše i přednáší na FSV UK.

Pokud by se manipulace prokázala, jednalo by se podle něj o prohřešek srovnatelný s digitálním přidáváním kouře nad bombardovaný Bejrút, ke kterému se Reuters přiznala v roce 2006, či známou montáž z irácké Basry od fotografa LA Times Briana Walského. - čtěte více o prohřešcích světových fotografů

Podle Chuchmy ve válce pro fotografy více než jinde "účel světí prostředky", ale manipulace s mrtvými těly je neetická. "Nakonec ta manipulace beztak poškodí to, čemu měla pomoci," dodává Chuchma. Když se totiž inscenace byť jen jedné fotky potvrdí, ohrožuje to důvěryhodnost ostatních.

Neff: Mrtví tam evidentně byli
David Neff, který jako válečný fotograf působil mimo jiné v balkánských konfliktech, Iráku a Afghánistánu, je v hodnocení opatrnější. "Já jsem ty fotky viděl a přišly mi autentické. Ti mrtví tam evidentně byli. Samozřejmě můžou mít místní lidé tendenci trochu pózovat a přehrávat," řekl Neff iDNES.cz.

Autorem většiny snímků z Gori je fotograf gruzínského původu David Mdzinarishvili. Právě původ fotografa je podle Neffa obecně důvodem, proč jsou někdy první agenturní snímky z konfliktů nedůvěryhodné.

"Agentury zaměstnávají místní fotografy, kteří jsou autoři prvních záběrů. Zejména v arabských zemích z toho pak může vzejít propaganda," říká Neff.

Reuters se brání, posílá sekvenci fotek
Agentura Reuters později poslala redakci iDNES.cz své vyjádření. "Nařčení, že snímky Reuters vyfotografované v Gruzii po bombardování obytného domu v Gori jsou zinscenované, není pravdivé. Je to vidět na sekvenci snímků, které fotograf učinil po explozi," sdělila iDNES.cz agentura prostřednictvím místního ředitele Toufika Dallala.

Sekvence snímků z Gori

Sekvence ukazuje, že FOTOGRAFII 5 s polonahým plačícím Gruzíncem předcházel přirozený vývoj. Kritici se však stále mohou ptát, proč je na těchto fotkách muž svlečený a na další oblečený a jestli to není součástí "dramatizace".

Zcela vysvětlena není ani první série s postarším párem. Podle účastníků internetových diskuzí ale může být jiná poloha těla klam způsobený použitím objektivu s jiným ohniskem. Není ostatně jasné, jaký by mělo záměrné posunutí oběti smysl.

Gruzínsko-ruský konflikt každopádně ukázal, že moderní válka je rovněž válkou informací a je nutno vyhodnocovat je obezřetně. Slovenský server Prop.sk, který píše o konfliktu pro-rusky, například zpochybňuje FOTOGRAFII 3 (viz výše), protože na ní "mrtvá žena svírá ruku sestřičky". To by bylo samozřejmě nemožné. Jenže podle původního popisu Reuters je žena na fotce pouze zraněná.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Rodiče z domu hrůzy dostali doživotí. Některé z týraných dětí jim odpustily

David Turpin (vpravo ve fialové kravatě) a jeho žena Louise (vlevo) u soudu,...

Případ z „domu hrůzy“, který před rokem a čtvrt šokoval nejen americkou veřejnost, se v pátek uzavřel. Manželé...

Pes dingo v Austrálii odtáhl dítě z karavanu, plačící batole zachránil otec

Pes dingo

Jistý muž v Austrálii zachránil svého čtrnáctiměsíčního synka, kterého v noci z jejich karavanu odvlekl pes dingo....

KOMENTÁŘ: Libye opíše kruh a od diktatury se vrátí k diktatuře

Členové Libyjské národní armády, vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, míří...

Vlivný libyjský maršál Chalífa Haftár vytáhl proti slabé vládě. Není vyloučeno, že se stane „vojenskou náplastí“ na...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz