Indy odsouzený entomolog Kučera je v Česku, utekl za spravedlností

  12:51aktualizováno  22:12
Český entomolog Emil Kučera, kterého indický soud poslal za nelegální sběr brouků na tři roky do vězení, je zpátky v Česku. V Asii měl přitom za pár dnů začít odvolací soud. Kučera svůj útěk vysvětluje chybějícím právem na spravedlivý proces a svou zhoršenou psychikou. "Případ byl absurdní a byl založen na podvodech," řekl Kučera v rozhovoru pro Českou televizi.

Emil Kučera | foto: Jan Vaca, MF DNES

"Už dopředu jsem měl zjištěno, že pokud by tento soud rozhodl kladně, tedy v můj prospěch, tak vydání pasu a celé ukončení procesu bude minimálně trvat do února. To jsem rozhodně nechtěl akceptovat," uvedl Kučera.

Už po prvním soudu bylo prý Kučerovi jasné, že nelze dojít rozumného soudního rozhodnutí, a začal uvažovat i o jiných možnostech odchodu z Indie.

Oslovil svou přítelkyni, která mu zaslala na adresu indického přítele v Dárdžilingu druhý legálně držený pas a finanční prostředky na cestu do Česka. Kučera poté autem odjel asi čtyři kilometry od Dárdžilingu, absolvoval dvouhodinový pěší přechod do Nepálu, kde pokračoval dál džípem a autobusem do Káthmándú.

S Kučerou byl obžalován i entomolog Petr Švácha, indický soud jej však osvobodil. Švácha od 18. října pobývá v Dillí a snaží se vyřídit si výjezdní vízum.

O příjezdu Kučery do ČR informoval Vladislav Malý z České entomologické společnosti, do níž patří i Kučera. "Pan Kučera je od pátku v České republice, v sobotu jsem s ním měl asi čtyřhodinový rozhovor a pak jsme spolu šli na večeři," řekl iDNES.cz Vladislav Malý.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že vědec zaslal zastupitelskému úřadu e-mail, kde svůj postup vysvětluje. "Velmi se v něm omlouvá za případné komplikace, které může způsobit," sdělila iDNES.cz mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová.

Kučerův e-mail

Entomolog vysvětluje, proč utekl z Indie 

Vážení přátelé,
vzhledem k tomu, že jsem již delší dobu pociťoval, že oblast Dádržilingu mi není schopna zajistit právo na spravedlivý soud, rozhodl jsem se tuto složitou situaci řešit svým odchodem. V současné době jsem již na území České republiky.

Z průběhu tohoto procesu, počínaje zatčením a vazbou, konče průtahy indických úřadů, jsem již byl velmi psychicky unaven a po odjezdu Petra Šváchy z Dárdžilingu jsem zvolil toto řešení.

Vím, že jste všichni sledovali celý průběh tohoto absurdního případu, a doufám, že pochopíte důvody mého rozhodnutí.

Omlouvám se za problémy, které případně MZV ČR a české ambasádě v Indii způsobím, a zároveň velmi děkuji za veškerou pomoc, kterou mně a Petru Šváchovi po celou dobu poskytovali. Stejně tak děkuji Vám všem, kteří jste nás podpořili, ať už formou peticí, účastí na demonstracích, či jinak.

Emil Kučera

Na tři roky odsouzený Kučera čekal v Indii na odvolací soud, jeho odchod je tak útěkem. Do jakých problémů se může dostat, není zatím zřejmé, záležet bude na reakci indických úřadů. "Vůbec nechceme spekulovat, co může následovat. Je to rozhodnutí jedince. Ministerstvo zahraničí obecně občany nabádá, aby dodržovali v zahraničí zákony," dodala Opletalová.

Podle ministerstva spravedlnosti může Indie požádat Českou republiku o vydání Kučery, ta ho ale vydat nemusí. "V takových případech Česká republika své občany nevydává. Ministerstvo ale nehodlá dělat v případu Kučery žádné kroky, dokud ho neosloví indická strana," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Steinerová se také nedomnívá, že by Kučeru v Indii odsoudili v jeho nepřítomnosti. "To není pro anglosaské právo typické," vysvětlila mluvčí ministerstva spravedlnosti s tím, že za pravděpodobnou nepovažuje ani možnost, že by se trestní řízení s Kučerou uskutečnilo v České republice.

Spravedlnost a psychika
Pro velvyslance Hynka Kmoníčka tím případ končí. "Už není na území Indické republiky, informoval mě o tom v e-mailu. Tím pádem pro nás případ pana Kučery končí," řekl iDNES.cz diplomat.

Indický soud rozhodl v případu českých vědců začátkem září - Petra Šváchu zprostil obžaloby, jeho kolegu Emila Kučeru naopak shledal vinným a poslal ho na tři roky do vězení. - čtěte Entomolog Švácha může z Indie domů, Kučera už ví, kdy bude soud

Kučera se proti rozsudku na místě odvolal a po zaplacení kauce 6 000 rupií (přibližně 2 400 korun) se dostal na svobodu. Nesměl ale opustit Indii.

Jednapadesátiletého Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd ČR a dvaapadesátiletého Kučeru zadržely indické úřady 22. června poblíž parku Singalia, asi devadesát kilometrů od Dárdžilingu.

Přimlouvaly se stovky vědců
Měli u sebe údajně přes dvě stovky exemplářů vzácných brouků a larev motýlů bez oficiálního povolení pro takový sběr.

Vědci obvinění popírají a tvrdí, že do parku vůbec nevstoupili. Na jejich stranu se už dříve postavil i předseda Akademie věd ČR Václav Pačes a šéf Entomologického ústavu Jan Šula.

Internetovou petici za propuštění obou entomologů podepsaly stovky českých i zahraničních vědců.

kučera teď nechce s nikým mluvit,

řekl iDNES.cz Kučerův kolega Vladislav Malý

Víte, kde se v současné době pan Kučera nachází?
Ano, je v jižních Čechách, v Táboře, a nechce s nikým komunikovat, pouze poslal e-mailem prohlášení.

Věděl jste, že má v úmysl utéct z Indie?
Ne, netušil jsem, že má něco takového v úmyslu. Byli jsme domluvení, že mu ve středu zavolám. V úterý mi ale od něho přišel e-mail, že se tam schyluje k dalším stávkám či demonstracím a že mu volat nemám. Ve středu se měl sejít s právníkem, ale psal, že ta schůzka kvůli těm demonstracím padla, ale že se s ním sejde v pátek a že mu mám v pátek určitě zavolat. No a v pátek mi zavolal on na mobil, že je v Táboře.

Víte, co má teď v plánu?
Plány asi nemá. Jediné, co mi slíbil, bylo, že půjde na zdravotní vyšetření, aby se ujistil, že si z Indie něco nepřivezl. My to tak vždycky děláme, když se vracíme z těchto zemí. Člověk nikdy neví, co mohl chytnout, ještě k tomu, když byl ve vězení s třiceti dalšími lidmi.

Mluvili jste spolu v sobotu ještě o něčem dalším?
Řekl mi také, že ještě neví, jak se k tomu postaví pan Švácha, který je ještě v Indii, kde čeká na doklady. Kučera prostě počkal, až bude Švácha zajištěn na českém území, což je ambasáda. Tam Švácha teď je a měl by se snad vrátit příští týden. No a on (Kučera, pozn.red.) pak utekl přes jiný stát. Pokud jde o Kučeru, tak mi řekl, že jestli by se tento případ dával k mezinárodnímu soudu, tak by s tím souhlasil.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Najdete na iDNES.cz